کشتزار عمودی ایده ای قدیمی اما کارآمد

کشتزار عمودی بی‌شک ایده‌ای است که مناسب زندگی شهری می‌باشد. به این روش هر فرد با پرورش مقداری از غذای مصرفی خود ضمن کسب اطمینان از سلامت آن، لذت باغبانی در فضای کوچک خانه خود را تجربه می‌کند. در این مقاله از مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی به معرفی ایده‌ی کشتزار خانگی و کشاورزی به کمک مواد Hydroponics می‌پردازیم.

آغاز ایده ی کشتزار عمودی

شهروندان یک شهر در یک زندگی اجتماعی غرق می‌شوند. این افراد برای ادامه‌ی زندگی و تجربه‌ی آسودگی تا حد زیادی به یکدیگر وابسته هستند. انجام بسیاری از امور به تنهایی برای مردم یک شهر ممکن نیست. اما به عنوان فردی در یک اجتماع بسیاری نیازهای اولیه‌ی زندگی دیگران با ارائه خدمتات توسط سایر شهروندان فراهم می‌شود. با چنین وابستگی عمیقی استفاده از یک طرح برای پیوند زندن افراد به یکدیگر و تشکیل اجتماعی بزرگ بدیهی است. اگر این طرح در راستای مستقل ساختن هر یک از افراد گروه باشد، باید آن را ایده‌ای شایان توجه و شایسته دانست. چنین اجتماعی با ایجاد یک همکاری متن باز شکل می‌گیرد. این کار توسط نوآوری ایده‌ی کشتزارهای عموده انجام شد و منجر به رشد این شیوه‌ی کشت گردید.

استفاده از مواد هیدروپونیک توسط ناسا

ناسا و آغاز پژوهش برای پرورش گیاه در فضای بسته

ناسا از مدت‌ها پیش بر روی رشد گیاهان در فضا پژوهش می‌کند. در این پژوهش‌ها ماده‌ی مغذی به صورت مایع به سمت ریشه‌ی گیاهان روان می‌شود. در آپارتمان‌های مسکونی امکان کشت طبیعی مشابه آن‌چه کشاورزان انجام می‌دهند امکان‌پذیر نیست. با این وجود همواره می‌توان مقداری نور طبیعی در اختیار گیاهان قرار داد. همچنین در فضای آپارتمانی کنترل شرایط آب و هوایی لازم برای رشد گیاه تا حدی امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری‌های نوین کشاورزی به این نوشتار مراجعه نمایید.

کشتزار عمودی

در این طرح گیاهان در ظروف سفالی با آرایش عمودی قرار می‌گیرند. پمپی در زیر مجموعه به صورت دوره‌ای این مواد مغذی را به ظروف انتقال می‌دهد. در این طرح به خاک برای رشد گیاه نیاز نیست. انتخاب گیاه برای کشت و روش کشت با کشاورز این مجموعه است. کشاورز می‌تواند رشد کاملا ارگانیک و طبیعی را برای گیاهان خود انتخاب کند.

کشتزار عمودی کوچک

بنیان‌گذار این روش با قرار دادن نقشه‌ها و بیان اشکالات طرح روی یک شبکه‌ی اجتماعی برای گسترش طرح از عموم مردم دعوت کرده بود. با متن باز کردن نقشه‌های طرح گروه نهایتا توانست در یک آپاراتمان معمولی شهر نیویورک مقدار گیاه مورد نیاز برای ساخت یک سالاد در هفته را تولید کند. طرح‌های دیگر این سامانه موفق به کشت توت فرنگی در محیط‌های کم نور شده‌اند. این بوته‌های توت فرنگی در نه ماه سال میوه می‌دهد. گروهی دیگر طرحی برای کشت گیاهان در محیط‌های کم نور با استفاده از نور LED به اشتراک گذاشته‌اند.

حلقه هیدروپونیک ناسا برای پرورش گیاه

حلقه هیدروپونیک ناسا برای پرورش گیاه

در حقیقت طرح کشاورزی عمودی در یک شبکه‌ی اجتماعی به معنای داشتن طرح‌های بهینه فراوان مطابق با نیاز افراد و در جهت منابع جهانی بود. هرچند اینک چنین شبکه‌ای در دسترس نیست، ایده این نوع کشت  در دسترس است و افراد فعال در این زمینه از آن بهره برده‌اند. کشاورزی عمودی طرح‌هایی پیچیده‌تر با استفاده از پنل‌های خورشیدی و سامانه‌های پرورش موجودات آبزی در مایع مغذی گیاهان را نیز شامل می‌شود.

چرا کشتزارهای عمودی؟

کشاورزی عمودی راهی برای پرورش گیاهان در مکان‌هایی است که فضای کافی برای کشت ندارند. این مجموعه به چند پمپ، زمان‌سنج و تعدادی لوله برای انتقال مایعات به داخل گلدان گل نیاز دارد. آب با سرعت اندک در مجموعه جریان می‌یابد و ریشه‌ی گیاهان را خیس می‌کند. نقشه‌ی ساخت مزرعه‌های عمودی برای همه‌ی انواع گیاهان روی سایت وجود دارد.

طرحی از یک کشتزار عمودی پنجره ای

امکان کشت گیاهان بسیاری در یک مزرعه‌ی عمودی وجود دارد. گیاهانی مانند جعفری، گوجه، نخود، فلفل، کاهو در این مزارع قابل کشت هستند اما مزرعه‌های شهری بیشتر گیاهانی مانند گوجه، توت فرنگی، لوبیا یا فلفل را انتخاب می‌کنند.  اسفناج  با این سامانه بسیار سازگاری دارد و در مدت زمان اندکی کشت داده می‌شود.

Hydoponics به چه معناست؟

در ساده‌ترین شکل، Hydroponics به معنای کشت گیاهان بدون آب است. بسیاری این روش را به گیاهان با رشد عمودی و ریشه‌ی صاف نسبت می‌دهند. نام Nutrient Film Technique برای این روش مناسب‌تر است. در این روش بر خلاف روش کشت گیاهان در خاک نیازی به طویل بودن ریشه نیست چراکه مواد غذایی به خوبی در دسترس گیاه خواهد بود.

استفاده از مواد هیدروپونیک توسط ناسا

موفقیت این روش در رسانیدن مواد غذایی لازم به گیاه در زمان مناسب است. کشت گیاه در آب بسیار ساده‌تر از کشت در خاک است و می‌توان دقیقا به میزان نیاز گیاه ماده غذایی را در مجاورت ریشه قرار داد. ریشه‌ی گیاه نیز در PH مناسب قرار می‌گیرد و رشد گیاه به سهولت انجام می‌پذیرد.

در حقیقت امکان ساخت یک کشتزار عمودی با تعدادی قوطی نوشابه وجود دارد. آرایه‌ای چنین ساده از چند گیاه امکان آشنایی با روند کار را فراهم می‌کند. در یک آرایه‌ی شلوغ‌تر امکان استفاده از مواد غذایی به شکل بهینه‌تر فراهم می شود. این پیکربندی ۸-۲۰ گیاه را در خود می‌گنجاند.

نمونه‌ای از یک کشتزار عمودی پنجره ای

سخن نهایی

با توجه به تمایل افراد برای کشت مقادیر از مواد غذایی روزانه، داشتن یک باغچه کوچک در منزل طبیعی است. در واقع بسیاری از فرآیندهای درگیر در فرآیند آماده سازی مواد غذایی می‌تواند از خواص غذایی آن بکاهد. بسیاری افراد مایل به استفاده از مواد غذایی آماده شده با کودهای شیمیایی نیستند. این افراد با آگاهی از میزان سوخت مصرف شده برای انتقال مواد غذایی از مزرعه تا درب خانه به دنبال راهی برای تولید بخشی از مواد مصرفی در منزل هستند. هر چند پشتیبانی از طرح به شکل گسترده انجام نمی‌گیرد، باید آن را نمونه‌ای از موفقیت کشت خانگی دانست. در صورتیکه شما نیز علاقمند به کشت بخشی از غذای خود در منزل هستید، می‌توانید از روش‌های مشابه استفاده کیند.

باغچه کوچک و هوشمند Plantui که با مواد Hydroponic کار می‌کند.

باغچه کوچک و هوشمند Plantui که با مواد Hydroponic کار می‌کند.


بیشتر بخوانیم:

کشاورزی هوشمند و رشد سریع گیاهان بهبود یافته

سیزده مفهوم مهم در کشاورزی هوشمند


منبع: windowfarm، inhibitat

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن