10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی و سلامت را میسازند (بخش نخست)

آینده مراقبت‌های بهداشتی و سلامت درست در مقابل چشمان ما و عمدتاً از طریق فناوری‌های دیجیتال همچون هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و افزوده، چاپ سه بعدی، رباتیک و یا فناوری نانو در حال شکل‌گیری است. ما باید با آخرین تحولات آشنا شویم تا بتوانیم مسیر فناوری را کنترل کنیم. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید تا مهم‌ترین گرایش‌های آینده پزشکی را بررسی کنیم.

10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی را میسازند (بخش نخست)

جسور، کنجکاو و آگاه باشید!

آیا می‌ترسید که ربات‌ها کار پرستاران، پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را انجام دهند؟ آیا می‌ترسید که هوش مصنوعی در عرض چند سال کنترل جهان را در دست بگیرد؟ آیا کابوس این را دارید که کودکان و بزرگسالان معتاد به واقعیت مجازی شوند و در دنیای رؤیایی مجازی زندگی کنند؟ آیا شما از آزمایش ژنتیک واهمه دارید چون ممکن است روز مرگ شما را نشان دهد؟ این‌ها همه نیمی از حقیقت، اخبار جعلی و سایر موارد متفرقه تخیلی هستند. با این حال همه یک چیز مشترک دارند، ترس از مکان ناشناخته‌ای به نام آینده و آنچه که ممکن است برای ما اتفاق افتد.

مهم نیست که چقدر آینده ممکن است ترسناک باشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد، ما نمی‌توانیم پیشرفت فناوری را متوقف کنیم. و دیر یا زود متوجه خواهیم شد که تمام زمینه های زندگی ما بوسیله فناوری‌های مختلف دیجیتال دگرگون شده‌اند. بنابراین وظیفه ما در حال حاضر، مواجهه با تردیدها در مورد آینده است تا فناوری‌ها را با ذهن باز جهت داده و دنیای در حال تغییر را تا حد ممکن با دانش مهیا کنیم.

10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی را میسازند (بخش نخست)

فناوری و انسان دست در دست هم برای مراقبت‌های بهداشتی بهتر

این تنها راه پیش رو است. فناوری می‌تواند به تنهایی تلاش کند و زندگی ما را بهبود بخشد، اگر ما بر روی شانه‌های آن بایستیم و همیشه (دست کم) دو قدم جلوتر از آن باشیم. اگر به این قانون پایبند باشیم، همکاری بین مردم و فناوری می‌تواند دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته باشد.

در پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، فناوری دیجیتال می‌تواند سامانه‌های بهداشتی نامطلوب را به سامانه‌های مطلوب تبدیل کند، روابط بین متخصصان پزشکی و بیماران را همسان سازد، راهکارهای ارزان‌تر، سریع‌تر و مؤثرتری برای بیماری‌ها ارائه دهد و به سادگی منجر به وجود آمدن افراد سالم‌تر در جوامع سالم‌تر شود. فناوری می‌تواند در نبرد ما در برابر سرطان، ایدز و ابولا پیروز شود.

10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی را میسازند (بخش نخست)

بیایید نگاهی داشته باشیم به ده فناوری که مراقبت‌های بهداشتی را دگرگون می‌سازد!

1) هوش مصنوعی

هوش مصنوعی این توانایی را دارد که به طور کامل خدمات بهداشتی را دوباره طراحی کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادر به استخراج پرونده‌های پزشکی، طراحی برنامه‌های درمانی یا ایجاد داروها سریعتر از هر مدعی فعلی در چارچوب مراقبتهای بهداشتی از جمله هر متخصص پزشکی می‌باشد. استارت‌اپ Atomwise از ابررایانه‌ها استفاده می‌کند تا درمان را از یک پایگاه داده ساختارهای مولکولی استخراج کند. این استارت‌آپ سال گذشته یک جستجوی مجازی برای داروهای موجود و ایمن که می‌توانست برای طراحی دوباره درمان ویروس ابولا استفاده شود را راه‌اندازی کرد. آنها دو دارو که توسط فناوری هوش مصنوعی این شرکت پیش بینی شده بود را کشف کردند که می‌تواند احتمال ابتلا به ابولا را کاهش دهد. اگر استفاده از هوش مصنوعی به چنین کشفیات شگفت انگیزی منجر شود، تصور کنید که چه افق‌هایی برای انسانیت باز می‌شود!

همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده (بخش دوم)

2) واقعیت مجازی

واقعیت مجازی زندگی بیماران و پزشکان را به طور یکسان تغییر می‌دهد. در آینده، شما ممکن است در حالی که روی تخت بیمارستان زیر تیغ جراحی هستید به ایسلند و یا حتی خانه خود سفر کنید. آزمایشگاه‌های Embodied با استفاده از فناوری واقعیت مجازی برنامه «ما آلفرد هستیم» را ایجاد کرده است تا به دانشجویان جوان پزشکی نشان دهد پیر شدن چگونه است. هر کس می‌تواند به مدت 7 دقیقه آلفرد (Alfred) فرضی باشد و احساس یک فرد 74 ساله با اختلالات شنوایی وبینایی را تجربه کند. هدف نهایی توسعه دهندگان این است که قطع ارتباط بین پزشکان جوان و بیماران مسن به دلیل اختلاف سنی بسیار آنها را حل کنند. زمانی که پزشکان بتوانند همه چیز را از دیدگاه بیماران ببینند، تقویت همدلی بین پزشکان و بیماران بسیار آسان‌تر می‌شود.

3) واقعیت افزوده

واقعیت افزوده از دو جهت با واقعیت مجازی متفاوت است: کاربران ارتباط با واقعیت را از دست نمی‌دهند و اطلاعات را به همان سرعتی که امکان پذیر است به نمایش درمی‌آورد. با این ویژگی‌های متمایز، واقعیت افزوده قادر به تبدیل شدن به یک نیروی محرک در آینده پزشکی است، هم برای ارائه دهندگان خدمات سلامت و هم دریافت کنندگان این خدمات.

در مورد متخصصین پزشکی، ممکن است به دانشجویان پزشکی کمک کند تا برای عمل جراحی واقعی آمادگی بیشتری داشته باشند و همچنین جراحان را قادر می‌سازد تا توانایی‌های خود را افزایش دهند. برای نمونه، Medsights Tech یک نرم افزار توسعه داده است تا امکان استفاده از واقعیت افزوده برای بازسازی دقیق سه بعدی تومورها را آزمایش کند. در مورد بیماران، واقعیت افزوده ممکن است به آنها کمک کند علائم خود را دقیق‌تر توصیف کنند و یا شرکت‌های دارویی ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد دارو به بیماران ارائه دهند.

10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی را میسازند (بخش نخست)

4) ردیاب‌ها، پوشیدنی‌ها و حسگرهای مراقبت بهداشتی

به این دلیل که آینده پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی به طور مستقیم با توانمند سازی بیماران و همچنین افرادی که از طریق فناوری از سلامت خود مراقبت می‌کنند، در ارتباط است نمی‌توان ردیاب‌ها، پوشیدنی‌ها و حسگرهای بهداشتی را از این فهرست حذف کرد. آنها دستگاه‌های عالی هستند تا با استفاده از آنها اطلاعات بیشتری در مورد خودمان بدست آوریم و کنترل زندگی را به ما بازگردانند.

مهم نیست که شما می‌خواهید وزن خود را مدیریت کنید یا سطح استرس، توانایی شناختی شما خوب است یا مایل به دستیابی به حالت مطلوب و پر انرژی باشید، شما می‌توانید با پوشیدنی‌هایی نظیر فیت بیت برای ردیابی تناسب اندام، Pebble Time و Sleep As Android برای ردیابی خواب و یا از سر بند Muse برای بهبود مدیتیشن استفاده کنید.

10 فناوری که آینده مراقبت های بهداشتی را میسازند (بخش نخست)


بیشتر بخوانید:

>>چگونه میتوان بهترین حسگرهای پوشیدنی در حوزه سلامت را انتخاب کرد؟

>>جالب ترین فناوری‌های پزشکی سال 2017 (بخش نخست)

>>خودروی بدون راننده یک فرصت بزرگ برای مراقبت های بهداشتی است


منبع: medicalfuturist.com

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن