31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

نوآوری تحول آفرین (Disruptive innovation) نوعی از نوآوری است که سبب ایجاد یک بازار جدید و تحول در بازار می‌شود. البته این طور نیست که همه انواع نوآوری از نوع تحول آفرین باشند. در واقع ممکن است یک نوآوری بسیار پیشرو و متفاوت باشد، ولی تحول آفرین نباشد. در طی 20 سال اخیر فناوری‌ها و محصولاتی روی کار آمد که زندگی و کار ما را تغییر داد. در مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی، با 31 فناوری تحول‌آفرین در طی دو دهه گذشته آشنا شوید.

واقعیت مجازی (Virtual Reality)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

واقعیت مجازی هنوز راهی طولانی در پیش دارد تا به طور گسترده و کارآمد به مرحله تجاری برسد و وارد بازار شود. با این حال VR گام‌های بلندی را در سال‌های اخیر برداشته است. آخرین نسل گوشی‌های هوشمند دارای امکاناتی هستند که با برخی هدست‌های VR ارزان قیمت مانند Google Cardboard سازگارند. در واقع تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان مجهز به دستگاه‌های ضروری برای کار با هدست‌های VR هستند.

کاربر با گزینه‌های پیشرفته‌تر مانند Samsung Gear، HTC Vive و Oculus Rift محیط سه‌بعدی را تجربه می‌کند. او می‌تواند برای مشاهده ویدیوهای زنده و بازی‌های ویدیویی از این هدست‌ها استفاده کند. استارتاپ‌ Lucid VR دستگاه‌هایی برای تولید ساده‌تر محتوای واقعیت مجازی فراهم می‌کند. یکی از این محصولات دوربین دستی VR است. کاربرد دوربین‌های VR به تدریج از سرگرمی به مدل‌های تجارت به تجارت (B2B) حرکت می‌کند. برای نمونه از دوربین VR در زمینه‌ی آموزش شغل و حرفه و یا برای نقشه‌برداری و طراحی خانه، آموزش پزشکی و توانبخشی بیماران استفاده می‌شود.

واقعیت افزوده (Augmented Reality)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

فناوری واقعیت افزوده تصاویر و اطلاعات دیجیتالی را به دنیای واقعی وارد می‌کند. برنامه‌ی کاربردی Yelp دارای ویژگی واقعیت افزوده به نام عینک تک‌چشمی (Monocle) است. با این ویژگی شما می‌توانید با دوربین گوشی هوشمند خود اطلاعات رستوران‌ها و کسب و کارهای مختلف پیرامون خود را مشاهده کنید. این برنامه‌ی کابردی جالب است اما هنوز تحولی در زندگی ما ایجاد نکرده است.

سال 2016 نقطه‌ی عطفی برای فناوری واقعیت افزوده به شمار می‌آید. با ورود واقعیت افزوده به بازی معروف «پوکمون گو»، طرفداران خود را شیفته‌ی هیولاهای دوست‌داشتنی کرد. بسیاری از بازیکنان این بازی برای نخستین بار واقعیت افزوده را تجربه کردند. استارتاپ‌هایی مانند Magic Leap با ترکیب دو فناوری AR و VR، نقش بزرگی در ورود دنیای مجازی به دنیای واقعی ایفا می‌کند.

حسگرهای ارزان قیمت (Low-Priced Sensors)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

قلب فناوری اینترنت چیزها، ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر و ارتباط دستگاه با کاربر از طریق حسگرها است. حسگرها به کاربر اجازه می‌دهند که به دستگاه‌ها از راه دور دسترسی داشته‌باشد و عملکرد آن‌ها را کنترل کند. حسگرهای ارزان قیمت در دستگاه‌های متصل به هم، جهش بزرگی ایجاد کرد. این حسگرها برای نخستین بار به تجهیزات تهویه‌ی مطبوع و لوازم خانگی و وسایل نقلیه وارد شدند. شرکت‌ها و استارتاپ‌ها اطلاعات حسگرها را به کار می‌گیرند تا شبکه‌های الکتریکی هوشمند و خودروهای متصل را توسعه دهند و امنیت خانه‌ها را فراهم کنند.

پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

پردازش زبان طبیعی به یادگیری عمیق وابسته است. پردازش زبان‌های طبیعی یکی از زیرشاخه‌های با اهمیت در حوزه‌ی گسترده‌ی علوم رایانه، هوش مصنوعی و نیز دانش زبان‌شناسی محاسباتی است که به تعامل بین رایانه و زبان‌های طبیعی انسانی می‌پردازد؛ بنابراین پردازش زبان‌های طبیعی بر ارتباط انسان و رایانه، متمرکز است. علم پردازش زبان طبیعی علم آموزش رایانه در شناسایی زبان انسان شامل گفتار و نوشتار می‎شود. موتورهای جستجوی جدید مانند Ask Jeeves کاربران را تشویق می‌کند تا پرسش خود را به جای جستجوی کلمات کلیدی در موتور جستجو، با گفتار طبیعی بپرسند.

شرکت‌های بزرگ ربات‌های سخنگو (AI chatbot) شامل دستیار هوشمند الکسا (Alexa) شرکت آمازون و دستیار گوگل (Assistant) و سیری (Siri) شرکت اپل و کورتانا (Cortana) شرکت مایکروسافت بر اساس پردازش زبان‌های طبیعی طراحی شده‌اند تا درخواست کاربر را درک کنند و نتیجه‌ی مطلوب را اعلام کنند.

باتری لیتیومی (Lithium battery)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

انقلاب فناوری مدرن با وجود باتری‌های لیتیوم‌یونی ایجاد شد. امروزه کاربران با دستگاه‌های الکترونیکی در اندازه‌ها و شکل‌های متفاوت سروکار دارند و همه این دستگاه‌ها از جمله لپ‌تاپ‌ و تبلت‌ و گوشی‎ همراه و دوربین‌ دیجیتالی و ساعت‌ هوشمند و خودروی تسلا و سامانه‌‌ی ذخیره‌ی انرژی خانه‌ها به منبع تغذیه نیاز دارند. باتری‌های لیتیوم‌یونی از فناوری‌های تحول‌آفرین به شمار می‌آیند. انواع گسترده دستگاه‌های توان بالا با قابلیت شارژ مجدد تولید خواهند شد. بهبود موفقیت‌آمیز این باتری‌ها با افزایش ظرفیت ذخیره‌ی انرژی و کاهش قیمت به نوآوری‌های وسایل نقلیه الکتریکی و سامانه‌های ذخیره‌ساز انرژی می‌انجامد.

حسگرهای شتاب‌سنج (Accelerometer Motion Sensor)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

حسگر شتاب‌سنج تراشه‌ای کوچک در گوشی‎های هوشمند یا تبلت‌ها هستند که موقعیت خود را نظارت می‌کند تا جهت نمایشگر به درستی باقی بماند. این فناوری تحول‌آفرین کاربردهای متنوعی دارد. حسگر شتاب‌سنج، دستگاه را به دنیای بیرون ارتباط می‌دهد و نشان می‌دهد زاویه‌ و جهت دستگاه چگونه است. حسگر موجود در لپ‌تاپ‌ها برای جلوگیری از ضربه‌ی ناگهانی تعبیه شده است. با رها شدن لپ‌تاپ و وجود شتاب‌سنج، برای جلوگیری از آسیب هارددیسک‌ لپ‌تاپ، آن‌ پیش از افتادن غیرفعال می‌شود چراکه ضربه به هارددیسک اثر مخربی خواهد داشت.

حسگر شتاب‌سنج به همراه سامانه‌ی GPS، جهت حرکت کاربر را مشخص خواهد کرد. این حسگر در بازی‌ها به ویژه بازی‌های مسابقه‌ای کاربرد زیادی دارد. از زمینه‌های دیگر که شتاب‌سنج مورداستفاده قرار گرفته است فناوری‌های پوشیدنی است. در این فناوری، از حسگر برای تناسب‌اندام و نظارت سلامتی استفاده می‌شود. شمارش تعداد گام‌ها و سرعت حرکت کاربر و حتی افتادن ناگهانی کاربر با این حسگر قابل تشخیص است.

چاپ سه‌بعدی (3D Printing)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)

پس از پیدایش چاپ سه‌بعدی در دهه‌ی 1980 میلادی، این فناوری به عنوان راه جدید و شگفت‌انگیز برای طراحان شناخته شد. آن‌ها به خلق سریع و آسان مدل‌ها و نمونه‌های اولیه بدون نیاز به روش‌های تولید در مقیاس بزرگ پرداختند. چاپ سه‌بعدی با گذشتن از فراز و نشیب‌هایی در راه خود با روی کار آمدن چاپگر‌های جدید پیشرفت شگرفی داشت. چاپگرهای سه‌بعدی جدید از مواد متنوع‌تر از فلزات گرانبها تا بتن در اندازه‌های مختلف استفاده می‌کند. برای استارتاپ‌ها چاپ قطعات فلزی سفارشی و حتی چاپ اجزای ساختمان امکان‌پذیر شد. در زمینه‌ی پزشکی استخوان فک جایگزین ساخته شد و به طور موفقیت‌آمیزی برای مردم مورداستفاده قرار گرفت. فناوری چاپ سه‌بعدی زیستی به دانشمندان فرصت خلق اعضای بدن انسان را داد. وسایل نقلیه‌ی چاپ سه‌بعدی شامل خودرو و هواپیمای رباتیک می‌شود.


بیشتر بخوانید:
>>31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش نخست)


منبع: cbinsights

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن