31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

نوآوری تحول آفرین (Disruptive innovation) نوعی از نوآوری است که سبب ایجاد یک بازار جدید و تحول در بازار می‌شود. البته این طور نیست که همه انواع نوآوری از نوع تحول آفرین باشند. در واقع ممکن است یک نوآوری بسیار پیشرو و متفاوت باشد، ولی تحول آفرین نباشد. در طی 20 سال اخیر فناوری‌ها و محصولاتی روی کار آمد که زندگی و کار ما را تغییر داد. در مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی، با 31 فناوری تحول‌آفرین در طی دو دهه گذشته آشنا شوید.

فناوری رباتیک و ربات‌های Amazon Kiva

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

فناوری رباتیک با سرعت پایینی طی چند دهه‌ی گذشته به کارخانه‌ها و صنعت وارد شد. هنوز ربات‌های شخصی مانند شخصیت Rosie در کارتون Jetson به واقیعت تبدیل نشده‌اند. اما به تازگی ورود ربات‌ها به صنعت، پیشرفت قابل توجهی داشته است.

سامانه‌ی رباتیک کیوا (Kiva) در انبارهای شرکت بزرگ آمازون کار می‌کند. Kiva در واقع سازنده گونه‌ای از ربات‌ها است که به شکل خودکار، اقدام به برداشت و بسته‌بندی کالاها در انبارهای بزرگ می‌کنند. شرکت Kiva در سال 2012 توسط آمازون خریداری شده است و ربات‌های انباردار برای کار به انبارهای فروشگاه‌های آمازون وارد شدند.

این ربات‌های متحرک تنها 40 سانتی‌متر طول و وزنی بیشتر از 130 کیلوگرم دارند و به حمل کالاهای انبار تا وزن 300 کیلوگرم می‌پردازند. این ربات‌ها نمونه‌ای از فناوری تحول‌آفرین هستند. با این‌که ربات‌های کیوا هیچ شباهت ظاهری با ربات‌های انسان‌نما ندارند اما فعالیت‌های مانند انسان انجام می‌دهند. آن‌ها با سرعت و بهره‌وری بیشتر از یک انسان در راهروهای انبار حرکت می‌کنند و باعث صرفه جویی قابل توجه در هزینه و زمان شده‌اند.

نرم‌افزارهای گوشی همراه و فروشگاه برنامه‌های کاربردی

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

با افزایش برنامه‌های کابردی متنوع گوشی هوشمند که به صورت آیکون‌های رنگارنگ بر صفحه‌ی نمایش گوشی‌ها و تبلت‌ها ظاهر شدند، فروشگاه‌های برنامه‌ی کاربردی شکل گرفتند. نخستین فروشگاه آنلاین، Hadango نام داشت. فروشگاه‌های آنلاین در آن زمان تحولی ایجاد نکردند اما با ورود فروشگاه آنلاین اپل در سال 2007 (App Store) نقطه‌ی عطفی برای بازار فروش برنامه‌های آیفون و آی‌پد ایجاد شد. این فروشگاه‌ها به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری فرصتی برای خلاقیت و ارتباط با کاربران دادند. فروشگاه آنلاین مکانی برای تبلیغ برنامه‌ی گوشی و مرور نظرات کاربران را فراهم کرد که کلید موفقیت یک برنامه است. اکنون بسترهای مختلف گوشی‌های هوشمند فروشگاه آنلاین خود را دارند.

برچسب‌های RFID

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

برچسب‌های RFID مانند فناوری اینترنت چیزها دنیای دیجیتال را به دنیای واقعی متصل کرد. این برچسب‌های کوچک به سامانه‌های الکترونیکی اجازه می‌دهند که موقعیت برچسب‌ها را ردیابی کنند. نخستین اختراع مربوط به RFID در سال 1983 ثبت شد اما در سال‌های اخیر این برچسب‌ها در همه‌جا از جمله پرداخت الکترونیکی عوارض گسترش یافتند. پرداخت الکترونیکی عوارض (Electronic Toll collection) یک روش برای اخذ عوارض بزرگراه‌ها و جاده‌ها است به طوری‌که خودرو در محل عوارضی توقف نکرده و مبلغ عوارضی به طور الکترونیکی از حساب وی کسر می‌شود. سیستم ETC، با استفاده از تجهیزات الکترونیکی مانند برچسب‌های RFID خودرو را شناسایی می‌کند.

همچنین از تراشه‌های RFID برای حیوان‌های خانگی نیز استفاده می‌شود تا صاحب حیوان خانگی بتواند او را ردیابی کند. از کاربردهای رایج این فناوری تحول‌آفرین می‌توان فروشگاه‌های خرده‌فروشی را نام برد. همه کالاها برچسب دارند تا موجودی کالا مشخص شود و همچنین از لحاظ امنیتی درصورتی که هزینه‌ی کالایی پرداخت نشده باشد در خروجی فروشگاه هشدار می‌دهد.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

بهبود زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) موجب تحول در کدنویسی شد. توسعه‌ی چارچوب نرم‌افزاری نود جی.اس (Node.js) به توسعه‌دهندگان اجازه داد که بر سیستم‌عامل‌های متنوع‌تری به خصوص برنامه‌نویسی سمت سرور کار کنند. علت پیشرفت این زبان برنامه‌نویسی این است که مرورگرها و نرم‌افزار نود جی.اس مبتنی بر جاوا اسکریپت هستند.

این زبان برنامه‌نویسی کاربردهای گسترده‌ای در پردازش ابری و برنامه‌های کاربردی گوشی و رایانه‌های شخصی و ساخت رندر سه‌بعدی و بازی‌های واقعیت مجازی و اینترنت اشیا دارد. نظرسنجی تارنمای معتبر Stack Overflow نشان می‌دهد که 85 درصد برنامه‌نویسان زبان جاوا اسکریپت را می‌دانند و یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها برای برنامه‌نویسان سمت سرور و سمت کلاینت به شمار می‌آید.

مجازی سازی (Virtualization)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

مجازی‌سازی در علم رایانه، به ساخت نمونه‌ای مجازی از بستر سخت‌افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره‌سازی و یا منابع شبکه گفته می‌شود. مجازی‌سازی را می‌توان فناوری استفاده از نرم‌افزار به جای سخت‌افزار دانست. پیاده‌سازی دستگاه‌های سخت‌افزاری به صورت مجازی اما با همان عملکرد مزایای بسیاری را برای ما به همراه داشته است. شرکت VMWare مجازی‌سازی را برای رایانه‌ها و سپس برای سرورها فراهم کرد. این فناوری به فعالان حوزه IT اجازه می‌دهد که برنامه‌های بیشتری بر ماشین‌های مجازی اجرا کنند.

ظرفیت‌سازی (Containerization)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

مفهوم ظرفیت‌سازی و مجازی‌سازی با یکدیگر رابطه‌ی نزدیکی دارند. ظرفیت‌سازی رویکرد جدیدی در زمینه ارائه‌ی نرم‌افزار به شمار می‌آید که به دنبال حداکثرسازی استفاده از منابع سیستم با استفاده از مجازی‌سازی سیستم‌عامل است. کانتینرها برخلاف ماشین‌های مجازی از یک سیستم عامل مشترک استفاده می‌کنند و از همین روش استفاده از منابع پردازشی، ذخیره‌سازی و شبکه را کاهش می‌دهند. داکر (Docker) یک ابزار متن‌باز است که به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌ها را به صورت کانتینرها اجرا کنند. داکر به عنوان یک فناوری کلیدی جهت استقرار برنامه‌ها در محیط‌های ابری مطرح شده است. در مقایسه با مجازی سازی سخت‌افزاری معمول، مخزن مبتنی بر داکر، مزایایی برای محیط استقرار برنامه نظیر جداسازی سبک، قابلیت حمل، سهولت نگهداری را به همراه دارد.

لیدار (LIDAR)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

فناوری لیدار فاصله‌ی اجسام را با کمک ارسال نور لیزر و اندازه‌گیری زمان برگشت پرتو مشخص می‌کند. تلفیق فناوری لیدار و جی‌پی‌اس به نقشه‌برداری و موقعیت‌یابی با کیفیت بالا مانند Google Map کمک شایان توجهی می‌کند. لیدار رویای خودروهای بدون راننده را واقعیت بخشید. به تازگی MIT لیدار بر تراشه (LIDAR on a chip) را توسعه می‌دهد که تصویربرداری سه‌بعدی را متحول خواهد کرد.

وب جهان‌گستر (World Wide Web)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

بسیاری از فناوری‌های تحول‌آفرین به اینترنت وابسته هستند. بنابراین فناوری اینترنت تحول‌آفرین به شمار می‌آید. اینترنت به صورت لحظه‌ای حجم انبوهی از داده را به سازمان‌ها و مدرسه‌ها و شرکت‌ها و خانه‌ها مبادله می‌کند. تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) ، یک پژوهشگر علوم رایانه و کارمند مؤسسه‌ی سرن (CERN) در نزدیکی ژنو، در ماه مارس سال ۱۹۸۹ میلادی پیشنهاد اولیه‌ی وب امروزی را مطرح کرد. همچنین برنز لی سه مفهوم HTML و HTPP و URL را ارائه کرد. در سال 1990، فناوری که از وب پشتیانی کند ساخته شد و در سال 1991 میلادی سرورها بیرون از سرن فعال شدند. وب به آرامی در جهان فراگیر شد و در ابتدا مردم با مودم‌های شماره‌گیری (Dial-Up) به اینترنت متصل می‌شدند. پس از 7 سال یک چهارم مردم آمریکا به اینترنت دسترسی داشتند. سرعت دانلود افزایش یافت و اینترنت همراه روی کار آمد. در سال 2011 سازمان ملل دسترسی به اینترنت را یک حق انسانی اعلام کرد.

لینوکس (Linux)

31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش چهارم)

امروزه تعداد بی‌شماری از کاربران رایانه از سیستم‌عامل لینوکس استفاده می‌کنند. لینوکس همه‌ی کارهای معمول که با سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک قابل اجرا هستند را انجام می‌دهد. لینوکس نسبت به دیگر سیستم‌عامل‌ها از امنیت زیادی برخوردار است.


بیشتر بخوانید:
>>31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش سوم)
>>31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)
>>31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش نخست)


منبع: cbinsights

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن