31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش نخست)

از رایانش ابری و باتری‌های لیتیوم-یونی تا چاپ سه‌بعدی و وای فای فناوری‌هایی هستند که زندگی ما را متحول کرده‌اند و عصر اینترنت را شکل داده‌اند. نوآوری تحول آفرین (Disruptive innovation) نوعی از نوآوری است که سبب ایجاد یک بازار جدید و تحول در بازار می‌شود. البته این طور نیست که همه انواع نوآوری از نوع تحول آفرین باشند. در واقع ممکن است یک نوآوری بسیار پیشرو و متفاوت باشد، ولی تحول آفرین نباشد. در طی 20 سال اخیر فناوری‌ها و محصولاتی روی کار آمد که زندگی و کار ما را تغییر داد. در مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی، با 31 فناوری تحول‌آفرین در طی دو دهه گذشته آشنا شوید.

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

رایانش ابری (Cloud Computing)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

قبل از پیدایش رایانش ابری، شرکت‌های تجاری صرف نظر از این‌که با چه حجمی از منابع و داده روبرو هستند، خود مسئول همه جنبه‌های سخت‌افزار شبکه و نگهداری آن بودند. در صورتی‌که سرور شبکه به حداکثر حجم خود می‌رسید دیگر هیچ گزینه‌ای برای آن‌ها وجود نداشت.

در حال حاضر شرکت‌های رایانش ابری مانند خدمات وب آمازون (Amazon Web Services)، فضای ذخیره‌ی داده و توان محاسباتی سرورهای عظیم خود را در اختیار شرکت‌های تجاری قرار می‌دهند. هنگامی‌که مشتریان (Client) از سرور فراهم‌کنندگان (Provider) استفاده می‌کنند، هزینه پرداخت می‌کنند و زمانی‌که از امکانات استفاده نمی‌کنند هیچ هزینه‌ای نباید بپردازند. این روش به شرکت‌های مختلف در اندازه‌های کوچک و بزرگ اجازه می‌دهد که به فضای ذخیره داده و توان محاسباتی مقرون به صرفه دسترسی داشته باشند و هزینه استارتا‌پ‌های فناوری کاهش می‌یابد.

حتی رقیبان آمازون مانند نتفلیکس نیز از خدمات وب آمازون استفاده می‌کنند. در کنار شرکت‌های تجاری، افراد از فضای ابری توزیع شده مانند Dropbox و GoogleDrive برای ذخیره‌ی پوشه‌ها و داده‌های خود بر سرورها بهره‌مند می‌شوند.

فرمت صوتی دیجیتال فشرده (MP3)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

پیدایش فرمت صوتی دیجیتال که به آن MP3 گفته می‌شود، تحول بزرگی در صنعت موسیقی ایجاد کرد. این فایل‌های فشرده با سی‌دی و دیسک‌های سخت (Hard Disc) رایج سازگار است و اجازه می‌دهد که حجم بیشتری از موسیقی را روی دیسک‌های سخت و سی‌دی‌ها ذخیره کرد. از سوی دیگر راه را برای تولید انواع مختلف پخش‌کننده‌های MP3 گشود.

یکی دیگر از فرصت‌هایی که MP3 با خود به همراه آورد به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی و حتی سرقت موسیقی است. خدمات آنلاین به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی مانند نپستر (Napster) و کازا (Kazaa) به کاربران اجازه می‌داد مجموعه فایل‌های موسیقی موردنظر خود را که روی هارد دیسک رایانه‌ی خود دارند با دیگران به اشتراک بگذارند. به خاطر نقض قوانین حق نشر این دو وبگاه دیگر فعال نیستند. پس از این دو وبگاه، فایل‌های تورنت (torrent file) روی کار آمدند. این فرمت به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی در مدت زمان کوتاه را امکان‌پذیر کرد. فایل تورنت فایلی چند کیلوبایتی و بسیار کم‌حجم است که اطلاعات فایلی که به اشتراک گذاشته می‌شود را به همراه دارد و می‌تواند کاربر را از طریق یک یا چند سرور به کاربران دیگری که این فایل را به اشتراک گذاشته‌اند متصل ‌کند.

از دیگر خدمات آنلاین گسترده‌ای که بر پایه فایل‌های فشرده ایجاد شده‌اند می‌توان آی‌تیونز (iTunes) را نام برد. از طریق فروشگاه اینترنتی آی‌تیونز، کاربران می‌توانند به خرید و دانلود موسیقی، ویدئو،کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها بپردازند. اسپاتیفای (Spotify) و ساوندکلاود (SoundCloud) نیز از رسانه‌های جاری موسیقی، پادکست و ویدئو هستند.

نمایشگرهای لمسی

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

نخستین صفحه‌ی نمایش لمسی در سال 1965 اختراع شد اما تولید تجاری و استفاده از این اختراع جدی گرفته نشد تا این‌که در سال 2007 شرکت اپل نخستین گوشی هوشمند خود را با تمایشگرهای لمسی وارد بازار کرد. پس از آن همه‌ی گوشی‌ها و رایانه‌های شرکت اپل بر پایه صفحه نمایش لمسی تولید شدند و در پی آن شرکت‌های دیگر نیز از این فناوری نوآورانه استفاده کردند.

شبکه‌ی بی‌سیم وای-فای (Wi-Fi)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

در میان فناوری‌های نوآورانه و تحول‌آفرین، وای-فای تنها فناوری است که فاصله‌زمانی اختراع تا همه‌گیر شدن آن بسیار کوتاه بود. پهنای باندی که اغلب شبکه‌های وای‌فای استفاده می‌کنند، در سال 1985 تعیین شد و مدتی پس از آن این فناوری خلق شد. در دهه 90 میلادی این فناوری شکل گرفت و در دهه 2000 میلادی پیشرفت شگرفی کرد. در این دوره بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و وسایل الکترونیکی مجهز به وای‌فای شدند. وای‌فای همزمان با پیشرفت‌ روترها و رسانه‌های بی‌سیم، به شبکه‌ها فرصت پشتیبانی از دستگاه‌های بیشتر با سرعت بالاتر را داد. شبکه‌های وای‌فای سرعت اینترنت را افزایش دادند و بر زندگی روزمره مردم مسلط شدند.

بلوتوث (Bluetooth)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

در سال 1994، شرکت مخابراتی سوئدی اریکسون، ایده‌ی ارتباط بی‌سیم دستگاه‌های جانبی الکترونیکی به رایانه‌ها را مطرح کرد. شرکت‌های بزرگ اینتل و نوکیا به فناوری بلوتوث علاقه‌مند شدند. این شرکت‌ها یک گروه با منافع خاص (Special Interest Group) برای فناوری بلوتوث تشکیل دادند تا استانداردهای بلوتوث و سازگاری دستگاه‌ها با آن را توسعه دهند. نام این فناوری توسط یک مهندس اینتل پیشنهاد شد. این نام به اسم مستعار یک پادشاه دانمارکی اشاره دارد. هم‌اکنون هدست‌های بی‎سیم و حسگرهای پوشیدنی و لوازم جانبی از فناوری بلوتوث پشتیبانی می‌کنند.

اینترنت همراه (4G/LTE)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

4G به نسل چهارم زیرساخت بی‌سیم همراه گفته می‌شود که امروزه بسیاری از گوشی‌های هوشمند با این امکانات راهی بازار می‌شوند. نسل چهارم گوشی همراه که پروتکل شبکه آن اساساً مبتنی بر اینترنت خواهد بود منجر به ایجاد امکان اتصال پهن‌باند چند گیگاهرتزی شده است. در تعریف نسل چهارم گوشی همراه آمده است، کاربر باید هنگام تحرک بالا (در ماشین و قطارهای تندرو) حداقل به اینترنتی با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد و هنگام تحرک پایین (هنگام پیاده‌روی و در منزل) به سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد.

فناوری تکامل بلندمدت (LTE) استانداردی است که جهت انتقال داده‌های پرسرعت بی‌سیم برای گوشی همراه تعریف شده است. در واقع LTE راهی برای ادغام امکان تبادل داده‌ی پرسرعت در شبکه‌های بی‌سیم محلی ثابت (LAN) و شبکه‌های سلولی با مشترکین سیار فراهم می‌کند.

دو فناوری 4G و LTE بستر جدیدی برای پیدایش گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایل الکترونیکی قابل حمل و سیار در راستای ارتباطات پرسرعت و تجارت الکترونیکی ایجاد کرد.

یادگیری عمیق (Deep Learning)

31 فناوری نوآورانه تحول آفرین جهان (بخش نخست)

هوش مصنوعی طی سال‌ها به آرامی در حال پیشرفت و توسعه بود اما با ظهور یادگیری عمیق جهشی در یادگیری ماشین ایجاد شد. سامانه‌های بر پایه یادگیری عمیق تلاش می‌کنند رفتار مغز انسان را تقلید کنند. در این سامانه‌ها همانند مغز انسان، ما شاهد تعدادی لایه از سلول‌های عصبی مصنوعی هستیم که در یک شبکه عصبی قرار گرفته‌اند.

مفهوم اصلی یادگیری عمیق در دهه‌های پیش معرفی شد اما همزمان با پیشرفت شگرف توان پردازشی رایانه‌ها، سامانه‌های یادگیری عمیق توانستند حجم عظیمی از سلول‌های عصبی را شبیه‎سازی کنند. با کمک شبکه‌های عصبی مصنوعی، حجم انبوهی از داده‌ها تجزیه و تحلیل و الگوهای آن‌ها شناسایی شد. سامانه‌ها می‌توانند از خطاها و موفقیت‌های خود یاد بگیرند و به مرور زمان در تشخیص گفتار و تصاویر و حتی حالت‌های چهره بهبود یابند. یادگیری عمیق کاربردهای گسترده‌ای در پزشکی و بهداشت و درمان و خدمات مشتریان و امور مالی دارد.


بیشتر بخوانید:
>>31 فناوری نوآورانه و تحول آفرین جهان (بخش دوم)


منبع: cbinsights

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن