8 فناوری پیشرو در فیلمهای علمی تخیلی که امروزه محقق شده اند

فیلم‌های علمی تخیلی در تخیلات هیجان انگیزشان بهترین هستند. خواه داستان یک سفر فضایی ناگهانی به جهانی دور باشد و یا یک ماجراجویی روی زمین با قهرمانان مکانیکی تقویت شده و دشمنان وحشتناک. یک موضوع تکراری که این ژانرها را جذاب می‌کند، فناوری بسیار پیشرفته است. اما ابزارهای فوق العاده‌ای که در بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی نشان داده می‌شوند، چقدر واقعی هستند؟ احتمالاً یک دهه یا بیشتر طول می‌کشد تا بسیاری از این ابتکارات تخیلی به واقعیت تبدیل شوند. در اینجا با 8 فناوری که به واقعیت تبدیل شده‌اند آشنا می‌شویم. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

8 فناوری پیشرو در فیلمهای علمی تخیلی که امروزه محقق شده اند1. لباس مرد آهنی

یکی از فناوری‌های علمی تخیلی که ممکن است بیشتر شما آرزوی آن را داشته باشید، لباس افسانه‌ای مرد آهنی است. پرواز سریع، دفع مرگبار و یک ناظر پیچیده و مصنوعی هوشمند برای همراهی با شما در طول جنگ.

شرکت دفاعی Raytheon برای توسعه XOS2 سخت در تلاش بوده است. XOS2 یک اسکلت بیرونی رباتیک است که موجب افزایش قدرت کاربر می‌شود. این لباس هنوز توانایی پرواز در آسمان را ندارد و به نظر می‌رسد همچون تلاش‌های زود هنگام جاستین هامر برای تحقق لباس مرد آهنی باشد. اما XOS2 جهان را یک گام به لباس مرد آهنی Mark I نزدیکتر کرده است.

2. لباس نامرئی کننده

پژوهشگران یک لباس نامرئی کننده واقعی ایجاد کردند. این فناوری از نسخه Predator فاصله دارد و تنها اشیا را در طول موج های خاصی از نور پنهان می‌کند. اما این روکش با فناوری پیشرفته هنوز هم چیزهایی را ناپدید می‌کند.

این فناوری با استفاده از موادی برای انحراف نور در اطراف یک ساختار فیزیکی کار می‌کند. و این توهم را بوجود می‌آورد که چیزی در آنجا وجود ندارد. نخستین تلاش‌ها تنها با یک فرکانس نور کار می‌کرد، اما دانشمندان به سرعت طیف را گسترش دادند و امیدوارند روزی یک دستگاه جاسوسی شگفت‌انگیز توسعه دهند.

3. انتقال از راه دور

به لطف پیشرفت در انتقال کوانتومی راه دور، «من را منتقل کن» ممکن است واقعاً تبدیل به یک عبارت معمول شود. این فناوری شامل تبدیل ماده به نور، انتقال به مقصد و تبدیل مجدد به ماده اولیه است. دانشمندان در حال حاضر نمی‌توانند مقادیر زیادی جرم را به سیارات دورافتاده انتقال دهند، اما می‌توانند با دقت و بلافاصله داده‌ها را در طول چندین مایل ارسال کنند.

البته این روش Star Trek برای سفر با مجموعه‌ای از معضلات اخلاقی همراه است، شاید مهمترین آنها این باشد که آیا فردی که منتقل می‌شود همان فردی است که وارد دستگاه شده است؟!

4. سفینه فضایی

ثابت شده است که سفینه فضایی در آزمایشگاه ها کار می‌کند. اما ناسا امیدوار است که طی چند سال آینده این فناوری را در مأموریت‌های فضایی واقعی به کار گیرد. دانشمندان با استفاده از پرتوهای نور توانایی گرفتن اشیاء کوچک را دارند و از نظر فیزیکی آنها را نزدیک‌تر می‌کنند. این یک شاهکار باور نکردنی است، اما برای اینکه ناسا سفینه‌های فضایی کاربردی داشته باشد، هنوز نیاز به کشف چگونگی افزایش قدرت بکسل و بالا بردن اشیا دارد.

آیا این بدان معنی است که نسل بعدی کشتی‌های فضایی در معرض خطر گرفته شدن توسط یک سفینه فضایی دیگر قرار می‌گیرند؟ احتمالاً نه، اما اگر فضانوردان هرگونه شی مکعبی شکل شناور را ببینند که نظرشان را جلب کند، ممکن است بخواهند موتورهای خود را روشن کنند و در جهت مخالف حرکت کنند (فرار کنند).

5. انفجار لیزری

گارد وِیژه آلمان تنها کسانی نیستند که یکی از این اسلحه‌ها را دارد. نیروی دریایی ایالات متحده نیز این اسلحه‌های لیزری را در اختیار دارد. این شاخه نظامی یک لیزر 60 کیلووات لاکهید مارتین را به نمایش گذاشت و ثابت کرد که می‌تواند به راحتی یک هواپیما را با هیچ چیز جز نور نابود کند. نیروی هوایی قصد دارد تا سال 2020 این سامانه اسلحه را به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار دهد. جایی که با استفاده از این سامانه از سربازان در برابر تیراندازی موشک‌های دشمن، توپ‌های توپخانه، هواپیماها، هواپیماهای بدون سرنشین و هر تهدید دیگری که به آسمان مربوط می‌شود، محافظت می‌شود.

6. هاوربرد

Marty McFly در فیلم بازگشت به آینده ممکن است هاوربردها را تبلیغ کند اما Lexus این فناوری علمی تخیلی را به واقعیت تبدیل کرده است. هاوربرد که عملاً نیز در بالای زمین قرار می‌گیرد از ابررساناهای خنک شده با نیتروژن مایع استفاده می‌کند تا روی یک مسیر مغناطیسی خاص ایجاد شده، شناور باقی بماند. یک شرکت دیگر با نام Hendo نوعی هاوربرد ایجاد کرده است که با باتری کار می‌کند. اما برخلاف هاوربردهای Lexus، این‌ها واقعاً به فروش می‌رسند.

7. اسکنر زیست پزشکی

در دنیای تخیلی Elysium یک اسکنر پزشکی وجود دارد که می‌تواند به سرعت سرطان و سایر اختلالات بیولوژیکی را تشخیص دهد. این تجهیزات فوق العاده پس از تشخیص می‌توانند آسیب را تعمیر و تا حد زیادی طول عمر بیماران را گسترش دهد.

شرکت پزشکی Human Longevity نسخه خود از این فناوری را دارد. با حدود 25000 دلار برای هر اسکن، بیماران می‌توانند تمام توالی ژنوم خود را تجزیه و تحلیل کنند. این شرکت فرد را برای کمک به پیدا کردن تقریباً 8000 گونه بسیار نادر DNA مرتبط با بیماری اسکن می‌کند. Human Longevity به مشتریان خود یک پیش‌بینی از بیماری‌ها و همچنین وضعیت سلامت فعلی آنها می‌دهد. احتمالاً زمان زیادی طول خواهد کشید تا این فناوری واقعاً تحقق پیدا کند، اما هنگامی که این کار انجام شود، طول عمر انسان می‌تواند بطور قابل توجهی افزایش یابد.

8. خواب زمستانی

جوهره اصلی برای هر مأموریت فضایی طولانی مدت، یک محفظه برای خواب رفتن است. دستگاهی که به انسان اجازه می‌دهد تا برای مدتی که به سمت مقصد حرکت می‌کند در خوابی سبک باشد. این دستگاه تقریباً در هر فیلم علمی تخیلی که شامل سفرهای بین سیاره‌ای است همچون Prometheus، Interstellar و Passengers به نوعی نمایش داده می‌شود.

شرکت فضایی Spaceworks به زودی آزمایش نخستین «محفظه‌های شخصی بین سیاره‌ای» خود را آغاز خواهد کرد. هدف آنها فضانوردان است تا برای فواصل طولانی در مأموریت‌های بین سیاره‌ای به خواب روند. با استفاده از یک تکنیک به نام «هیپوترمی درمانی»، محفظه‌ها موجب کاهش دمای بدن کاربران می‌شود و عملکردهای متابولیکی را تا 70٪ کاهش می‌دهد. اگر انسان امید دارد که روزی بتواند همه کهکشان‌ها را تحت سلطه داشته باشد به چنین فناوری‌هایی نیاز خواهد داشت.

منبع: mic.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن