CRAY X نخستین اسکلت بیرونی صنعتی ساخت آلمان

German Bionic Systems جدیدترین نقش‌آفرین در زمینه اسکلت بیرونی صنعتی است و نخستین ربات پوشیدنی خود را با عنوان CRAY X معرفی کرده است. CRAY X یک اسکلت بیرونی فعال برای پشتیبانی از کمر و بلند کردن بارهای سنگین است. این فناوری پوشیدنی برای کارگران در انبارها و سایر محیط‌های کاری مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی با CRAY X بیشتر آشنا می‌شویم.

درباره German Bionic Systems

German Bionic Systems، که مقر آن در Augsburg است، نخستین توسعه دهنده و سازنده آلمانی اسکلت‌های بیرونی برای استفاده صنعتی است. اسکلت‌های بیرونی، سامانه‌های انسانی ماشینی هستند که هوش انسانی و قدرت ماشین را ترکیب می‌کنند و به این ترتیب افراد را قادر می‌سازند تا قدرت و استقامت بیشتری به دست آورند. GBS یکی از شرکت‌های پیشروی رباتیک در جهان است. از دیدگاه نظارتی، آلمان مشتاق وارد کردن رباتیک پوشیدنی بوده است. این کشور تولید کننده‌های پوشیدنی زیادی ندارد و بیشتر علاقه‌مند به واردات محصول نهایی است.

CRAY X چیست؟

پس از شش سال توسعه و آزمایش موفقیت آمیز در چندین شرکت صنعتی برجسته، نخستین اسکلت بیرونی در آلمان توسط German Bionic Systems تولید شد. مدل German Bionic CRAY X به تازگی و برای نخستین بار به عنوان بخشی از کنفرانس VDI و به طور ویژه برای کنترل دستی کالا و ابزار و کاهش فشار روی کمر حین بلند کردن بارهای سنگین ارائه شد. اسکلت‌های بیرونی سامانه‌های انسانی ماشینی هستند که هوش انسانی را با قدرت دستگاه ترکیب می‌کنند، از حرکات کاربر حمایت یا به آن نیرو می‌بخشد، به طور قابل توجهی خطر سوانح در محل کار و آسیب‌های ناشی از بلند کردن بارهای سنگین را کاهش می‌دهد.

این دستگاه‌ها برای شرایطی مناسب هستند که کار انسانی را نمی‌توان به طور کامل با سامانه‌های رباتیک جایگزین کرد. این شامل فرآیندهای تولید صنعتی می‌شود، برای نمونه در بخش خودروسازی، ساخت و ساز ساختمان، تدارکات و یا بخش خدمات مراقبت‌های فیزیکی. مطالعات اخیر نشان داده است که تقاضای جهانی برای رباتیک پوشیدنی به شدت افزایش خواهد یافت. پژوهش‌های BIS پیش بینی می‌کند که در سال 2026، ارزش بازار رباتیک پوشیدنی به 4.65 میلیارد دلار آمریکا خواهد رسید.

Peter Heiligensetzer، مدیر عامل شرکت German Bionic Systems می‌گوید: «پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه جامع آزمایشی که ما در سال گذشته با شرکت‌های پیشرو آلمانی در زمینه صنایع انجام دادیم، اکنون نخستین مدل German Bionic Systems آماده تحویل است. بر اساس بازخورد استثنایی و یک فهرست کامل سفارش، مقیاس بندی و توسعه اصول فنی برای ما مهمترین اولویت است».

آسیب‌های اسکلتی عضلانی

بنابر گفته مؤسسه فدرال ایمنی و بهداشت (BAuA)، آسیب‌های اسکلتی عضلانی 23 درصد از بیماری‌های روزانه در آلمان را به خود اختصاص می‌دهد. این گونه آسیب منجر به کاهش تولید سالیانه 10 میلیارد یورو و کاهش ارزش ناخالص 17 میلیارد یورو می‌شود. علت آسیب‌های اسکلتی عضلانی عمدتاً بلند کردن و حمل بار در محل کار است. اسکلت بیرونی فعال Bionic CRAY X با همکاری ارگونومیست‌های برجسته در زمینه بلند کردن دستی کالا و ابزار ایجاد شده است. این اسکلت بیرونی فشار روی قسمت پایینی کمر را حین بلند کردن اجسام سنگین، کاهش می‌دهد. و از این طریق از حوادث محل کار و آسیب‌های اسکلتی عضلانی جلوگیری می‌کند.

Peter Heiligensetzer توضیح داد: «اسکلت‌های بیرونی نباید انسان‌ها را به یک فرا انسان تبدیل کند، بلکه باید حمایت فیزیکی ارگونومیکی از کارگران و کارفرمایان فراهم آورد و از آنها در برابر آسیب‌های اسکلتی عضلانی محافظت کند. افزون بر کاهش هزینه‌های مراقبت‌های سلامت و افزایش سطح بهره‌وری، این فناوری توانایی حل مسئله اساسی جامعه ما را دارد. در زمان تغییرات جمعیتی وسیع و کمبود کارگران ماهر در آلمان، اسکلت‌های بیرونی می‌توانند به ایجاد محل‌های کار بدون رده سنی کمک کنند».

کاهش خستگی

اسکلت‌های بیرونی حامی کمر دارای اهداف عالی برای کاهش آسیب‌های مربوط به کارکردهای اسکلتی عضلانی هستند. اما چگونه می توانند این کار را انجام دهند؟ پاسخ کاهش خستگی است. دو نوع خستگی وجود دارد که پوشیدنی‌ها می‌توانند به آن رسیدگی کنند، ذهنی و جسمی. خستگی ذهنی زمانی است که کارگر از یک مجموعه تکراری از حرکات خسته می‌شود و اشتباهات از اینجا آغاز می‌شوند. خستگی فیزیکی زمانی است که از کار افتادگی طبیعی ماهیچه‌ها فراتر از تجدید آنها می‌شود، که معمولاً به آسیب جسمی می‌انجامد.

میتوان تصور کرد که ساییدگی و پارگی عضلات برای کارگری که باید یک بار سنگین را هر روز پنج تا شش بار بلند کند، چه میزان راحت است. یک اسکلت بیرونی حامی کمر همچون CRAY X می‌تواند این مشکل را کاهش دهد. این دستگاه پوشیدنی تلاش می‌کند نیروی فعال سازی در عضلات پشت را کاهش دهد، که موجب کاهش نیروها بر ستون فقرات می‌شود. خستگی عضلانی و ذهنی، چگونگی اندازه گیری آن و فرصت‌های موجود در این زمینه، یک موضوع مهم برای چهره‌های صنعتی است.

همگرایی اسکلت‌های بیرونی حامی کمر

اگر به اسکلت‌های بیرونی صنعتي جديد نگاه كنيد، ممكن است متوجه شويد که اين نوع دستگاه‌ها در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. به نظر می‌رسد آنچه که ما مشاهده می‌کنیم، یک همگرایی طراحی است که شاید بر اساس خواسته‌های محیط کار و نتایج آزمایش‌های انجام شده در این زمینه است.

تمایز یک اسکلت بیرونی حامی کمر از دیگران به یک چالش تبدیل شده است. اما نگران نباشید، انجمن رباتیک پوشیدنی با نمایندگان سازمان‌ها بر روی این موضوع کار کرده است! نتایج، پیرامون همایش WearRAcon18 منتشر خواهد شد و این امر کمک شایانی خواهد کرد تا برخی مسائل در این زمینه آشکار شود.


در زمینه‌ی فناوری اسکلت بیرونی پوشیدنی بخوانید:

اسکلت بیرونی وارد صنایع و محیط کار میشود

کاهش کمر درد با نخستین اسکلت بیرونی خودمونتاژ Laevo

بهبود وضعیت سلامت کارگران با پوشیدن اسکلتهای بیرونی Laevo


منبع: germanbionic، exoskeletonreport

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن