امید تازه ای برای درمان بیماری دیستروفی عضلانی دوشن

پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس جهش‌ ژن‌ مربوط به بیماری دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) را در سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی تجربی تصحیح کردند. آن‎ها با استفاده از روش جدید ویرایش ژنوم به نام CRISPR-Cpf1 به این موفقیت دست یافتند. یافته‌های جدید امید تازه‌ای برای از بین‌بردن دائمی جهش‌های ژنتیکی و رهایی از ناهنجاری‌های مربوط به بیماری DMD به وجود آورده است. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

CRISPR-Cpf1 روش موثر درمان بیماری دیستروفی عضلانی دوشن

مطالعات دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد ویرایش ژنوم جدید موسوم به CRISPR-Cpf1 جهش‌های دوشن را تصحیح می‌کند و بیان دیستروفی را بازیابی می‌کند. پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب‌غربی (UT Southwestern) شهر دالاس، جهش‌ دیتسروفی عضلانی دوشن را در سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی تجربی تصحیح کردند. آن‎ها با استفاده از روش جدید ویرایش ژنوم به نام CRISPR-Cpf1 به این موفقیت دست یافتند.

دیستروفی عضلانی دوشن شایع‌ترین و شدیدترین نوع از بیماری‌های دیستروفی عضلانی از گونه ژنتیکی است. از عوارض اصلی این بیماری می‌توان تحلیل و نابودی ماهیچه‌های ارادی را که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند نام برد. در مواقع شدید نهایتاً منجر به عدم توانایی در راه رفتن ،۹۶٪ معلولیت، مشکلات تنفسی و مرگ می‌شود. این بیماری در اثر تغییرات و نقص در ژن DMD ایجاد می‌شود. این ژن مسؤلیت ساخت پروتئین دیستروفین که ماده‌ای ضروری برای حفظ و ثبات ماهیچه‌ها است را به عهده دارد.

این پژوهش در مقاله « CRISPR-Cpf1 correction of muscular dystrophy mutations in human cardiomyocytes and mice» مجله پیشرفت‌های علوم (Science Advances) منتشر شده است. در پژوهش‌های پیشین، دانشمندان نشان داده بودند روش ویرایش ژنوم CRISPR-Cas9 می‌تواند نقش ژنتیکی مربوط به بیماری DMD را تصحیح کند. پژوهشگران دانشگاه دالاس اخیرا کمک مالی از سازمان پروژه والدین بیماران دیستروفی عضلانی (Parent Project Muscular Dystrophy) دریافت کردند تا مطالعات خود را در این باره ادامه دهند. آن‌ها خطرهای احتمالی مربوط به روش CRISPR-Cas9 را در محیط بالینی شناسایی کردند.

در مطالعه اخیر، پژوهشگران از روش CRISPR-Cpf1 برای اصلاح کردن جهش‌های DMD استفاده کردند. روش جدید نسبت به روش پیشین چند بهبود دارد. آنزیم Cpf1 از Cas9 بسیار کوچکتر است و همین ویژگی باعث می‌شود راحت‌تر توسط سلول هدف دریافت شود. همچنین برای انواع کاربردهای درمانی ممکن، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

نویسنده ارشد مقاله اریک اولسون (Eric Olson) توضیح می‌دهد «ما سلول‌های گرفته شده از بیمار که مسئول جهش دیستروفی عضلانی دوشن است را در شرایط آزمایشگاهی تصحیح کردیم. ژن‌هایی وجود دارد که ممکن است با Cas9 سخت‌تر از Cpf1 ویرایش شوند.»

بیماری DMD ناشی از جهش‌ ژن‌های کدکننده پروتئین دیستروفی است. این نوع پروتئین برای حرکت صحیح عضلات ضروری است. جهش این ژن باعث می‌شود قدرت عضلانی کاهش یابد. به کمک ویرایش ژنوم از طریق Cas9 و Cpf1 نه تنها جهش ژن دیتسروفی عضلانی دوشن اصلاح می‌شود بلکه انقباض و قدرت عضلانی بهبود می‌یابد. این پژوهش بر روی سلول‌های انسانی و مدل‌های حیوانی انجام شده است.

رایج‌ترین اختلال ژنتیکی کودکان بیماری دیتسروفی عضلانی دوشن است که از هر ۳۵۰۰ نوزاد پسر متولد شده یک نوزاد به آن مبتلا است. ژن دوشن در کروموزوم X یافت می‌شود که در وهله اول بر پسران تاثیر دارد. این بیماری برای هر نژاد یا فرهنگی وجود دارد.


در زمینه پیشرفت‌های درمانی بیماری دیستروفی عضلانی دوشن و روش CRISPR بیشتر بخوانید:
>>در مورد اسکلت بیرونی توانبخشی HAL بیشتر بدانید
>>سخنرانی TED: معرفی فناوری نوین اصلاح ژن CRISPR
>>تحقیق و توسعه در زمینه کاربرد اسکلت بیرونی برای بیماران دیستروفی عضلانی دوشن


منبع: Musculardystrophynews

باز نشر این نوشتار تنها با ذکر لینک مرجع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

 1. Ardeshir

  بسیار عالی و مسرت بخش بود … فقط سوال اینکه اگر بیماری بخواهد کاندید اولین تست های کارآزمایی بالینی مدل انسانی باشد باید از چه راهی اقدام کند ؟ ادمین محترم لطفا در صورت امکان پاسخ را ایمیل بفرمایید

  • حسین

   اول از همه باید صفحه مربوط به این آزمایش ها رو در سایت سازمان غذا و داروی آمریکا پیدا کنید . چون در این قسمت آگهی مراحل مختلف تحقیقات قرار می گیرد البته برای اعلام آمادگی برای شرکت داوطلبانه در تحقیقات لازم است که یک پزشک متخصص شما را معرفی کند و معمولا درخواست بیماران را با یک نامه محترمانه رد می کنند ، به دلیل اینکه بیمار داوطلب باید برای بررسی های بیشتر و انجام کارهای تحقیقاتی در دسترس تیم تحقیقات باشد مسئله بعد مسافت هم براشون خیلی مهم هست

 2. محمدرضا عموحیدری

  سلام انشاالله که موفق باشید و زودتر داروی دیستروفی عضلانی پیدا بشد من خودم دیستروفی عضلانی دارم 96 درصد از کار افتاده هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن