DARPA و برنامه ردیابی سریع رباتیک

DARPA یا Defense Advanced Research Projects Agency در پشتیبانی و توسعه از طرح‌های پژوهشی کارآمد نامی شناخته شده است. به همین منظور در این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به مرور یکی از طرح‌های آن برای توسعه‌ی سریع رباتیک می‌پردازیم. شاید شناخت این طرح عملا فایده‌ی مستقیمی از آن در ذهن تداعی نکند، کسب اطلاع از نحوه‌ی کار سازمان‌های نیازمند محصولات خاص مانند اسکلت‌های بیرونی، بویژه این سازمان جالب است.

DARPA به دنبال پژوهشگر

برنامه ردیابی سریع رباتیک DARPA

برنامه‌ی ردیابی سریع رباتیک سازمان با نام DARPA Robotics Fast Track Program تا سقف ۱۵۰ هزار دلار برای مدت ۶-۱۲ ماه از پژوهشگران و مخترعین طرح‌های واجد شرایط حمایت می‌کند. DARPA یا Defense Advanced Research Projects Agency به منظور تسریع پژوهش‌های رباتیک یک طرح آزمایشی در دست اجرا دارد. رویداد جهانی پیشین DARPA به فاصله‌ی کمی از ابتکار پیشین آن، پیرامون حملات سایبری و نرم‌افزار، برگزار می‌شود.

مدیر برنامه‌ی DARPA با نام Mark Micire در افتتاحیه این رویداد در شهر Redwood درمورد برنامه‌ی RFT ،Robotics Fast Track یا ردیابی سریع رباتیک چند نکته را بیان کرد:

  • DARPA به دنبال فناوری با قابلیت ایجاد تغییرات دفعاتی و با چند مرتبه بزرگی است و چشم به تغییرات تدریجی ندوخته است. به عنوان نمونه در صورتیکه اختراعی کاهش هزینه‌ی a x2 را در یک طرح ایجاد کند، این اختراع در چهارچوب DARPA قرار نمی‌گیرد. در صورتیکه کاهش هزینه a x10‌ باشد( یک مرتبه‌ی بزرگی) علاقه‌ی DARPA متوجه این اختراع می‌گردد و اگر a x100 کاهش را ارائه دهید مدیریت پروژه خواستار کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن است.
  • باید قاطعانه گفت که ارتباط فناوری با رباتیک لازم است. به این معنا که نرم افزار جدید، روش‌های جدید برای تفسیر سیگنال‌های حسگرها، موتورها و تجهیزات جدید لازم است.
  • کلیه‌ی پیشنهادها در طی چند هفته از بازخورد خود آگاه می‌شوند. مدیریت طرح ذکر کرد که این طرح آغازی کاملا متفاوت از سایر برنامه‌های دولت است و در مورد چرایی رد شدن درخواست‌ها توضیحی داده نمی‌شود.
  • با وجود اینکه DARPA یک موسسه‌ی دولتی است پشتیبانی مالی به کمک یک واسطه صورت می‌گیرد و متقاضی از هرگونه کاغذبازی و نیازمندی‌های مرتبط با اقامت محافظت می‌شود.
  • مالکیت معنوی طرح که با بودجه حاصل از پرداخت مالیات تامین می‌شود برای DARPA محفوظ است اما مخترعین آزادای ایجاد تغییر در طرح و یا سودبردن از آن را خواهند داشت. به عنوان یک نمونه‌ی واضح مدیر DARPA به نظر یکی از پشتیبانان طرح در مورد متن باز بودن طرح اشاره کرد. همچنین کلیه‌ی دانش حاصل از اجرای طرح در مالکیت مخترع خواهد بود.
  • برقراری ارتباط با DARPA از طریق کانالی واسطه به نام Bits انجام می‌شود. بیتها افرادی هستند که طرح را مرور کرده و جایی در ارتش ایالات متحده برای آن خواهند یافت. این دستگاه‌ها می‌تواند در اختیار بخش توانبخشی در Department of Veterans Affairs یا هر بخش دیگری که برای آن مفید باشد قرار داده شود. پس از طی این مراحل برنامه ردیابی سریع مخترعین را به بخش‌های مربوط معرفی کرده و زمانی را برای نمایش محصول به سایر بخش‌ها مشخص می‌کند. در این مرحله تخصیص بودجه مظاعف یا خرید دستگاه‌های لازم که در شرایط معمول هزینه‌بر هستند نیز می‌تواند انجام گیرد.

بیشتر بخوانیم:

EduExo: نخستین ابزار اسکلت بیرونی رباتیک برای آموزش

EduExo بسته آموزشی اسکلت بیرونی رباتیک


منبع: exoskeetonreport

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن