Dosime : آشکارساز هوشمند تابش پرتوهای یونی

تابش پرتوها را نمی‌توان با چشم دید یا احساس کرد اما همواره در زندگی روزمره‌ِ‌ی ما حضور دارد. تقریبا همه‌‌ی آنچه در اطراف ما هست از خود پرتو ساطع می‌کند. از منابع شناخته شده مانند مایکروویوها و دستگاه‌های ایکس‌ری و رادیوها تا منابع ناشناخته مانند آبی که می‌نوشیم و پتاسیم موجود در بدن ما از خودشان پرتو تابش می‌کنند. قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهای یونی خطر آسیب به DNA و بافت‌های بدن انسان را افزایش می‌دهد که در طول زمان برای سلامت انسان خطری جدی ایجاد می‌کند. به همین خاطر آشکارساز پرتو Dosime ساخته شده است. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Dosime : آشکارساز هوشمند تابش پرتوهای یونی

دو گونه پرتو وجود دارد:گونه‌ی نخست پرتوی یونی و گونه‌ی دوم پرتوی غیریونی است. تابش غیریونی شامل نورمرئی و ماکروویو و امواج فرکانس رادیویی می‌شود. این گونه از پرتوها انرژی لازم برای ارتعاش الکترون‌ها در یک اتم یا مولکول را دارند اما انرژی کافی برای جدا کردن الکترون و تبدیل اتم به یون را ندارند.

از سوی دیگر قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهای یونی خطرناک است زیرا این نوع تابش پرتو، انرژی بیشتری دارد و می‌تواند الکترون را از اتم جدا و اتم را به یون تبدیل کند. قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهای یونی خطر آسیب به DNA و بافت‌های بدن انسان را افزایش می‌دهد که در طول زمان برای سلامت انسان خطری جدی یه شمار می‌آید.

با این حال بسیاری از ما از میزان تابش پرتو‌های یونی در محیط پیرامون خود هیچ اطلاعی نداریم. به همین خاطر آشکارساز پرتو Dosime ساخته شده است. یک شرکت مستقر در ارواین کالیفرنیا به نام Mirion Technologies که در زمینه‌ی آشکارسازی تابش پرتوها و محافظت فعالیت دارد به تازگی Dosime را تولید کرده است. این شرکت یک دستگاه دزیمتری الکتریکی کاربرپسند، هوشمند و شخصی را طراحی کرده است. دزیمتری به اندازه‌گیری مقدار پرتوهای یونی و غیریونی جذب شده در مواد و بافت گفته می‌شود. دستگاه Dosime توانایی محاسبه‌ی مقدار تابش پرتوهای یونیزه که کاربر در روزمره در معرض آن قرار می‌گیرد را دارد.

شکل ظاهری و تنظیمات دستگاه

دستگاه Dosime با یک پایه‌ی شارژ و دفترچه‌ی راهنمای کاربری ارائه می‌شود. دستگاه کوچک با ظاهری جذاب است. Dosime سبک است و دارای گیره‌ای برای متصل کردن به لباس کاربر است. تنظمات راه‌اندازی ساده‌ای دارد. تنها کافی است که پایه‌ی شارژ را به پریز وصل کرد و دستگاه را روی پایه قرار دهیم تا شارژ شود. یک برنامه‌ی کاربردی مبتنی بر اندروید و iOS رایگان دارد و از طریق ارتباط وای‌فای و بلوتوث قابل اتصال به گوشی هوشمند و شبکه‌های خانگی است.

عملکرد دستکاه

دستگاه آشکارساز Dosime با دیودهای سیلیکونی کار می‌کند و تابش پرتوهای یونی را آشکار می‌کند. روش به کار رفته در این دستگاه دقیقا با روشی که نیروگاه‌های هسته‌ای و نیروهای ناتو (NATO) استفاده می‌کنند یکسان است چرا که روشی دقیق و پایدار است.

Dosime میزان تابش پرتوی بونی را براساس تعداد واحد میلی رم (rem) به ازای هر ساعت مشخص می‌کندکه به آن dose rate نیز گفته می‌شود. رم واحد اندازه گیری دوز بر روی سلولهای زنده و ارگانیسم است. همچنین مقدار کل در دوز تابش پرتوی یونی را نشان می‌دهد که به cumulative dose شناخته شده و با واحد میلی رم گزارش می‌شود. طبق گزارش کمیسیون تنظیم مقررات هسته‌ای ایالات متحده (USNRC) هر فرد آمرکایی سالانه در معرض 620 میلی رم تابش قرار می‌گیرد.

این دستگاه در شهرهای دوقلو و جنوب غربی ایالت مینه سوتا (Minnesota) مورد آزمایش قرار گرفت و نشان داد میزان در معرض تابش قرار گرفتن میان دو مقدار 0.005 و 0.008 میلی رم در ساعت است. همچنین میزان کل کمتر از یک میلی رم (mrem) است. این مقادیر نشان می‌دهد سطح تابش پرتوی یونی در این شهرها خوشبختانه مقدار کمی است.

نوع کاربرد و معرفی برنامه‌ی کاربردی

این دستگاه را می‌توان یک دستگاه ترکیبی دانست. می‌توان به عنوان فناوری پوشیدنی در نظر گرفت که بر روی لباس متصل می‌شود و از سوی دیگر در خانه روی پایه‌ی شارژ خود قرار گیرد. دستگاه به صورت خودکار کار می‌کند و تابش پرتو را اندازه‌گیری کرده و به کاربر نمایش می‌دهد. خود دستگاه دارای یک چراغ LED است که میزان تابش پرتوی یونی را با تغییر رنگ نمایش می‌دهد. رنگ سبز برای تابش پرتوی کم و رنگ نارنجی برای تابش پرتوی متوسط و رنگ قرمز برای تابش پرتوی شدید است. برنامه‌‌ی کاربردی مختص آشکارساز روی گوشی اطلاعات مقدار دوز تابش پرتو در هرساعت و مقدار دوز کامل را ارائه می‌کند و قادر است پیام متنی و پست الکترونیکی و هشدار صوتی به کاربر ارسال کند.

مقدارهای استاندارد تابش پرتو

رنگ سبز چشمک زن نشان می‌دهد که مقدار تابش پرتو طبیعی است و در هر ساعت در محدوده‌ی 0.005 و 0.030 میلی رم بر ساعت (mrem/h) قرار می‌گیرد.

رنگ کهربایی یا نارنجی نشان‌دهنده‌ی خطر افزایش تابش پرتو است و محدوده در 10 (mR/h) تا 100 میلی رم بر ساعت تعریف شده است.

رنگ قرمز چشمک‌زن مقدار بالای اشعه‌ی تابش شده را نشان می‌دهد و اعلام می‌کند که محیط پیرامون شما میزان تابش پرتوی زیادی نسبت به حالت طبیعی دارد. محدوده‌ی دوز در این حالت بالای 100 میلی رم بر ساعت است.

نتیجه‌گیری

این محصول کاربرپسند و جالب است. با توجه به اثرات نامطلوب تابش پرتوهای یونی بر سلامتی انسان توجه به میزان تابش پرتو اهمیت زیادی دارد.

Dosime : آشکارساز هوشمند تابش پرتوهای یونی


بیشتر بخوانید:
>>O’We: نخستین ساعت هوشمند با قابلیت سنجش پرتو فرابنفش
>>چرا رباتها در نیروگاه اتمی فوکوشیما از کار می افتند؟


منبع: medgadget

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن