مصاحبه با Feng Zhang از پیشگامان فناوری ویرایش ژنوم کریسپر

فنگ ژانگ (Feng Zhang) از پیشگامان فناوری کریسپر (CRISPR) و ویرایش ژنوم در نشست‌های AtlanticLive PULSE در پاسخ پرسش یکی از حاضران گفت: «روزی را تصور می‌کند که با کمک فناوری کریسپر بینایی خود را بهبود دهد و از عینک رهایی یابد.» گروهی از کارشناسان بهداشت و درمان در روز 13 ژوئن 2017 در نشست AtlanticLive PULSE با فنگ ژانگ مخترع کریسپر به گفتگو پرداختند. نخستین پرسشی که از سوی یکی از حاضران از او پرسیده شد این بود که آیا او تمایل دارد از فناوری کریسپر برای خودش استفاده کند؟ با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

مصاحبه با Feng Zhang از پیشگامان فناوری ویرایش ژنوم کریسپر

این مصاحبه توسط شارون بگلی (Sharon Begley) از نویسندگان فعال تارنمای اخبار پزشکی و سلامتی آمریکا STAT انجام شد. استاد ویرایش ژنوم توضیح داد: «اگر روزی روش درمانی ایجاد شود که بتواند قدرت بینایی من را بهبود دهد و آن روش، بی‌خطر و عقلانی و بر اساس اخلاق انسانی باشد من آن را امتحان خواهم کرد.»

اگرچه هم‌اکنون چنین امکانی وجود ندارد که از کریسپر برای تقویت توانایی‌های شخصی استفاده شود، با این حال به کار بردن مهندسی ژنتیک در راستای تقویت توانایی‌های فیزیکی و ادراکی انسان یکی از موضوع‌های جنجال‌برانگیز و مورد بحث این روزها به شمار می‌آید. در این مصاحبه، فنگ ژانگ به حاضران توضیح داد که چگونه کریسپر می‌تواند ژنوم‌ها را ویرایش کند و کاربرد این فناوری در پژوهش‌های علمی و درمان بیماری‌های ژنتیکی به چه شکل است.

فنگ ژانگ از موسسان شرکت Editas Medicine است. این شرکت به توسعه درمان بیماری‌های چشم، فیبروز سیستیک (cystic fibrosis) و دیستروفی عضلانی دوشن بر اساس روش کریسپر می‌پردازد.

زیست‌شناسان در طی سی سال اخیر به ویرایش ژنوم می‌پرداختند اما فناوری کریسپر با روش‌‌های مرسوم DNA نوترکیب (DNA Recombinant) و Zinc Finger و talons چه تفاوتی دارد؟ کریسپر فناوری ویرایش ژنوم تعریف می‎شود. ده سال پیش دانشمندان، ژنوم انسان را به ازای هر حرف در دی‌ان‌ای انسانی به صورت کامل شناسایی کردند. با شناسایی ژنوم انسان، علت بسیاری از بیماری‌ها در اثر جهش ژنتیکی کشف شد. افزون بر این با شناخت ژنوم انسان، جهش‌های ژنتیکی مفیدی که می‌تواند باعث کاهش خطر بیماری‌ها شود به دست‌می‌آید. بنابراین با دانستن معایب و مزایای تغییرات ژنتیکی، می‌توان تغییراتی در دی‌ان‌ای ایجاد کرد و به بهبود وضعیت سلامتی دست یافت.

با وجود روش‌های ویرایش ژنتیکی مرسوم، به کارگیری آن‌ها بسیار سخت است چرا که ژنوم دارای طولی برابر با سه میلیارد حروف است. برای دسترسی دقیق به یکی از این حروف، باید مکان دقیق شناسایی شود. فناوری کریسپر برای ما همین کار را انجام می‌دهد.

از پیشرفت‌های کریسپر از زمان اختراع آن می‌توان درمان بیماری ژنتیکی دیستروفی عضلانی دوشن در یک موش‌، درمان سرطان، قارچ‌هایی که پوسیده نمی‌شوند، محصولات کشاورزی که به آبیاری کمتری نیاز دارند و در برابر تغییرات دمایی مقاوم‌تر هستند را نام برد. فرای کاربردهای احتمالی کریسپر در خلق دوباره موجودات منقرض شده و پیشرفت‌های کریسپر، مهم‌ترین بخش این است که با کریسپر به درک علم زیست‌شناسی و درک عملکرد ژن‌ها و تعامل آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم. علم زیست‌شناسی بسیار پیچیده است. بنابراین با پیشرفت زیست‌شناسی ما می‌توانیم داروهای دقیق‌تری بر اساس علت بیماری‌ها تولید کنیم.

در ویدیویی که در ادامه آمده است می‌توانید مصاحبه کامل فنگ ژانگ را مشاهده کنید.


در زمینه فناوری ویرایش ژنوم کریسپر بیشتر بخوانید:
>>سخنرانی TED: معرفی فناوری نوین اصلاح ژن CRISPR
>>انجام نخستین آزمایش ویرایش ژن CRISPR روی یک انسان
>>ژن درایو: ویرایش ژنتیکی برای تولید پشه های مقاوم در برابر مالاریا


منبع: statnews

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن