استفاده از رابط مغز و ماشین برای انجام چند کار به شکل همزمان یا MULTITASKING

معمولا از دستگاه‌های تحلیل گر امواج مغزی برای هدایت ربات‌ها یا انجام اموری خاص استفاده می‌شود. از این دستگاه‌ها می‌توان برای انجام چند کار به شکل همزمان نیز استفاده نمود. پژوهشگر Shuichi Nishio و همکارش Christian Penaloza در حال توسعه‌ دستگاهی برای انجام اموری این چنین هستند. در ادامه‌ی این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی به معرفی این سامانه‌ی بی‌نام می‌پردازیم.

آیا شما می‌توانید تمرکز خود را سریعا بین چند موضوع پخش کنید؟

فکر کردن به چند موضوع به شکل همزمان و تغییر سریع تمرکز را multitasking می‌نامند.

انجام همزمان چند کار به کمک رابط BMI

مغزی چند کاره قادر است به خوبی تمرکز خود از کاری به کاری دیگر منعطف نماید. در عین حال از انجام کار اول باز نماند. پژوهشگران Advanced Telecommunications Research Institute International ذر کیوتوی ژاپن به دنبال ساخت دستگاهی هستند که چندکاره بودن انسان را سهولت بخشد. این پژوهشگران زیر نظر Shuichi Nishio و همکارش Christian Penaloza سامانه‌ای برای این کار طراحی می‌کنند.

این سامانه قادر است از افکار کاربرش برای انجام کارها استفاده نماید. کاربر می‌تواند به دو مورد در یک زمان فکر کند. سامانه افکار کاربر را رمز گشایی کرده و دستوری که باید پیگیری نماید را شناسایی می‌کند.

الگوی تولید پالس نورون‌ها در هنگام فکر کردن

برای انجام این کار گروه ابتدا فعالیت‌های مغز را زیر نظر گرفتند. آنان الگوی فعالیت الکتریکی مغز را برای هر کاری شناسایی کردند. به عنوان مثال در انجام کارهای فیزیکی مانند بلند کردن لیوان نورون‌ها در قسمت خاصی از مغز فعال می‌شوند. برای انجام کاری متفاوت، نورون‌ها در قسمتی دیگر از مغز فعال می‌شوند.

این فعالیت‌ها در مغز با کمک الکترود‌هایی که با روش غیر تهاجمی روی سر قرار می‌گیرد، ثبت می‌شوند. پس از آن داده‌ها پردازش شده و الگوریتم یادگیری ماشین ارتباط میان فعالیت‌های مغز و کار انجام شده را کشف می‌کند. از این پس می‌توان به ربات با نیروی تفکر فرمان داد. سامانه‌هایی که به این شکل کار می‌کنند brain-machine interfaces یا BMI یا رابط مغز و ماشین نام دارند.

multitaskong با کمک ربات

عکس از آزمایشگاه Hiroshi Ishiguro

آزمایش BMI چند کاره

برای آزمایش این سامانه گروه Shuichi Nishio و همکارش Christian Penaloza از ۱۵ فرد سالم کمک گرفتند. این افراد در حالت نشسته و با استفاده از دو دست یک گوی را روی یک صفحه متحرک در حالت تعادل نگاه می‌داشتند. فعالیت مغزی این افراد در هنگام کار ثبت می‌شد.

در مرحله‌ی بعد الگوی ذهنی افراد در هنگام این کار برای فرمان دادن به ربات استفاده می‌شد. آزمایش به این شکل بود که افراد می‌بایست به بلند کردن لیوان روی میز کناری فکر می‌کردند. رایانه با تحلیل داده‌های مغزی افراد این فرمان را به یک بازوی رباتیک منتقل می‌نمود.

در گام سوم بازی با گوی روی صفحه و فکر کردن به لیوان روی میز برای بلند کردن آن به شکل همزمان انجام می‌شد. این کار به کمک رایانه در دو سوم زمان لازم برای انجام آن به نوبت، توسط یک شخص، انجام می‌شود.

multitaskong با کمک ربات

عکس از آزمایشگاه Hiroshi Ishiguro

مهارت شرکت کنندگان در تمرکز

افراد شرکت کننده در این آزمایش به شکل واضحی در مهارت چند کاره بودن تفاوت داشتند. برخی افراد ذهنی تعلیم دیده برای تغییر سریع تمرکز دارند. این افراد در ۸۵ درصد مواقع قادرند چندکاره باشند. افرادی که نمره‌ی چند کاره بودن آنان ضعیف است، در ۲۵ درصد مواقع قادر به تمرکز سریع روی مساله‌ای جدید هستند. در این آزمایش نمره‌ی مهارت افراد نتایج آزمایش را مخدوش نمی‌کند. بلکه مهارت ذهنی فرد در تمرکز کردن را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی Shuichi Nishio و همکارش Christian Penaloza یادگیری سریع افراد شگفت آور است. افراد شرکت کننده به سرعت به دستگاه عادت می‌کنند و قادر به انجام چند کار به شکل همزمان خواهند بود. این گروه پژوهش خود را برای ابداع شیوه‌ای موثر در توانبخشی ادامه می‌دهد.

سخن نهایی

‌معمول است که از رابط مغز و ماشین یا BMI برای هدایت یک دستگاه استفاده می‌شود. ایده‌ی استفاده‌ی رابط مغز و ماشین در انجام چند کار همزمان نخستین بار توسط Shuichi Nishio و همکارش Christian Penaloza در حال بررسی است. در حالیکه استفاده از سامانه‌هایی این چنین برای افرادی با ناتوانی‌های خاص بدیهی است، موارد استفاده از آن در افراد سالم به شدت محدود است و نیازمند تفکر بیشتر می‌باشد.


بیشتر بخوانیم:
کنترل ربات ها با حرکات دست و امواج مغزی EEG و سیگنال EMG

ویلچر هوشمندی که با حرکت چشم هدایت می‌شود

کنترل بازوی رباتیک با ذهن و بدون نیاز به الکترود کاشتنی


منبع: spectrum.ieee

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن