نخستین سیب زمینی خودران ساخته شد!

Marek Baczynski با استفاده از سیب زمینی و با به کار گیری یک تراشه‌ی الکترونیکی ساده، توانسته است انرژی لازم برای شارژ یک خازن را تامین کند. او این انرژی را برای به حرکت درآوردن یک خودروی کوچک به کار برده است. با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نخستین سیب زمینی خودران ساخته شد!

Marek Baczynski نخستین سیب زمینی خودران را ساخته است. باتری‌های سیب زمینی برای مدتی طولانی وجود داشته‌اند. هرکسی که بازی Portal 2 را انجام داده است، می‌داند که با استفاده از یک الکترود مسی و یک الکترود روی می‌توان جریان ناچیزی از یک سیب زمینی گرفت. ریشه‌های سطحی(Tuber) برای دهه‌های متمادی در کلاس‌های علوم سراسر جهان برای به کار انداختن ساعت‌ها استفاده مورد استفاده بوده‌اند. اکنون زمان ارائه‌ی یک محصول انقلابی رسیده است.

برای مارک استفاده از سیب زمینی تنها برای راه انداختن یک ساعت کافی نبود. بنابراین از یک مبدل بوست (boost convertor) به نام BQ25504 ساخت شرکت Texas Instrument که یک تراشه‌ی استخراج انرژی است، استفاده کرد. می‌توان از یک سیب زمینی جریان خروجی 0.4 تا 0.6 میلی آمپر گرفت. تراشه‌ی 25504 این انرژی را به کار می‌گیرد تا یک خازن را به آرامی شارژ کند. هر 15 دقیقه یک بار انرژی کافی برای به کار انداختن یک موتور برای مدت کوتاهی ذخیره می‌شود. با کمک این فناوری مارک با استفاده از سیب زمینی یک خودرو ساخت.

خازنی که با استفاده از نشاسته شارژ می‌شود خودروی سیب زمینی ساخته شده را در حدود 8 سانتی متر بر هر چرخه‌ی شارژ حرکت می‌دهد. طی یک روز این خودرو می‌تواند 7.5 متر جا به جا شود. درست است که این فاصله‌ی زیادی نیست ولی این که در آینده با استفاده از سیب زمینی که یک محصول معمولی است بتوان انرژی برای حرکت تامین کرد، نکته‌ای قابل توجه است. مارک این وسیله را Pontus نامیده است. فیلم زیر را تماشا کنید تا سرنوشت نهایی این سیب زمینی را بینید.


بیشتر بخوانید:

>باتری لیتیوم را فراموش کنید و بجای آن یک سیب‌ زمینی بجوشانید!


منبع: hackaday

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ExosNews on Telegram

ما را در تلگرام دنبال کنید!

مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی

عضویت در کانال تلگرام
بستن