این دست مصنوعی از آن سوی کیهان آمده و در داخل خود بازی ویدئویی هم دارد!

enable-cosmogony-hand

صنعت چاپ سه بعدی بهره های فراوانی از فرهنگ متن باز (open source) برده است. چه در حوزۀ سخت‌افزار و چه در حوزۀ نرم‌افزار و طراحیهای سه بعدی.

enable-cosmogony-hand2

هنگامی که دربارۀ چاپ سه بعدی سخن می‌گوییم زمینه‌ای که هیچ گاه کهنه نمی‌شود ساختن اندامهای مصنوعی سفارشی به کمک این فناوری است. مهندسان، طراحان، متخصصان پزشکی و علاقه‌مندان توانسته اند در قالب سازمانی به نام e-NABLE با سرعتی فوق‌العاده دست به طراحیهای نوآورانه و متن باز بزنند. تا همین چند سال پیش تصور ساختن یک اندام مصنوعی کامل با چاپ سه بعدی کاری تخیلی به نظر می‌رسید. اما امروزه بسیاری روزانه این کار را انجام می‌دهند.

دو تن از طراحان اندامهای سه بعدی به نامهای Debbie و Danny Leung بر آن بودند تا در حوزۀ اندامهای چاپ سه بعدی دست به نوآوری بزنند. آن‌ها می‌خواستند ویژگیهای خاصی را به طراحی خود بیافزایند. آن‌ها دستی به نام Cyborg Beast طراحی کردند. این دست یکی از چندین مدل دستهای مصنوعی بنیاد e-NABLE است که می‌توان آن را با ماشینهای رومیزی چاپ سه بعدی از نوع مبتنی بر FDM/FFF ساخت. این دست در حوزۀ خود یک الگو محسوب می‌شود. این سازندگان دست جدید را با توجه به Cyborg Beast ساخته‌اند و نام آن را «دست کیهانی» نهاده‌اند.

enable-cosmogony-hand2

Debbie Leung می‌گوید: «هنر و زیبایی شناسی به زندگی ما رنگ می‌دهد و فناوری کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. این دست مصنوعی ترکیبی از هنر و فناوری است. ظاهر آن دستی فضایی را تداعی می‌کند. من همیشه به امور ناشناختۀ فضا علاقه‌مند بوده‌ام و برای همین هم خواستم یک دست فضایی بسازم.»

enable-cosmogony-hand4

کارایی این دست فضایی مانند دیگر دستهای e-NABLE است اما در طراحی آن ظرافتهایی وجود دارد. این دست دو حالت «نمایش» و «بازی» دارد که برای سرگرم کردن کاربر در نظر گرفته شده است. در حالت «نمایش» چراغهای LED رنگی در بخش سر انگشتان روشن می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند. در کف دست نیز چراغهای ماتریسی LED به همراه یک شتاب سنج قرار دارد و با حرکت دادن دست، تصویرهای نمایش داده شد در کف دست تغییر می‌کنند.

در حالت بازی، دست به یک کنسول بازی ویدئویی ساده تبدیل می‌شود که با شتاب سنج داخلی آن کنترل می‌گردد. نام بازی آن Expand your universe است و بر روی نمایشگر ماتریسی نمایش داده می‌شود.

این دست کیهانی را می‌توان یک دست از نوع Cyborg Beast دانست که برای جا دادن قطعه‌های الکترونیکی تغییر یافته است. برای ساختن این دست از پلاستیک انعطاف پذیر NinjaFlex و برای حرکت مفصلها از فنر استفاده شده است. کف دست به شکلی طراحی شده که شبیه به یک کهکشان مارپیچ باشد و تعدادی چراغ LED نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بخش ساعد شبیه به تلسکوپ فضایی هابل و سفینۀ فضایی طراحی شده است. همچنین در این بخش جایی برای باتری ۹ ولت و برد الکترونیکی وجود دارد.

enable-cosmogony-hand5

اگر علاقه‌مندید یکی از این دستها را بسازید می‌توانید اطلاعات بیشتر را از اینجا دنبال کنید.

منبع: ۳dprint.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *