AugLimb: اندام رباتیک جمع و جور

پژوهشگران مؤسسه علوم و فناوری ژاپن با همکاری دانشگاه توکیو موفق به ساخت یک اندام رباتیک برای کمک به کاربر در انجام کارهای روزمره شدند. طول این اندام رباتیک در حالت باز شدن به ۲۵۰ میلی متر می‌رسد و می‌تواند اشیا مختلف مجاور کاربر را بردارد. از مزایای این دستگاه حجم و وزن کم است و کاربر می‌تواند مدت طولانی در روز از آن استفاده کند. این بازوی رباتیک AugLimb نام دارد. در ادامه این مقاله از مجله از فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به معرفی این بازوی رباتیک می‌پردازیم.

23398

Haoran Xie، یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: «ما به فناوری‌هایی با رویکرد داده محور و رباتیک علاقمند هستیم که توانایی‌های انسان را توسعه می‌دهد، و به طور خاص بر تقویت توانایی های فیزیکی انسان تمرکز داریم. »

اکثر این بازوهای رباتیک به شکلی طراحی شده‌اند که بر روی اندام بالایی کاربر قرار می‌گیرند. اگر چه نتایج امیدوار کننده‌ای از به کارگیری این ربات‌ها بدست آمده، اما سخت‌افزارهای حجیم این بازوها موجب خستگی کاربر می‌شود. 

Xie گفت: «اکثر بازوهای رباتیک که قبلا توسعه یافته‌اند، سنگین و حجیم هستند. اما دستگاهی که ما توسعه داده‌ایم، جمع و جور است و کاربر می‌تواند بدون وقفه برای مدت طولانی از آن استفاده کند.»

23398

مشخصات AugLimb

برخلاف نمونه‌های مشابه، AugLimb می‌تواند تا ۲٫۵ برابر طول ساعد کاربر کشیده شود، علاوه بر این، به دلیل ساختار فشرده‌ای که دارد، به راحتی قابل حمل و جابجایی است.

Xie در ادامه گفت: «AugLimb 7 درجه آزادی دارد و به راحتی می‌توان آن را به وسیله چاپگرهای سه بعدی و موتورهای معمولی ساخت. این اندام رباتیک، بیش از نمونه‌های مشابه با آناتومی بدن انسان هماهنگ است که کاربری آن را به عنوان بازوی سوم، آسان و لذت بخش می‌کند

به دلیل سبک وزن بودن و کاربری آسان این بازوی رباتیک، کودکان و بزرگسالان نیز امکان استفاده از آن را خواهند داشت.

Xie گفت: «ما معتقدیم که AugLimb در آینده‌ای نزدیک مانند ساعت‌های هوشمند به محبوبیت خواهد رسید چون تمام افراد جامعه از کودکان تا بزرگسالان می‌توانند در تمام طول روز از آن استفاده کنند. »

AugLimb اساساً به عنوان بازوی سوم عمل می‌کند، بنابراین می‌تواند در کارهایی که بیشتر با دست انجام می‌شود، مانند آشپزی یا تمیزکاری، کاربرد قابل ملاحظه ای داشته باشد. پژوهشگران همچنین معتقدند جراحان، کارگران ساختمانی و به طور کلی مشاغلی که بازوان در آن نقش مهمی دارند، می‌توانند از این بازوی رباتیکی برای انجام کارهای روزمره استفاده کنند.

23398

آینده دست رباتیک Xie و همکارانش

بازوی رباتیک Xie و همکارانش هنوز در مرحله نمونه نخستین قرار دارد. با این حال گروه آنها قصد دارد آزمایش‌های مورد نیاز را ادامه داده و آن را بهبود ببخشند که تا حد امکان یک محصول موثر و کاربردی را به بازار ارائه دهند.

Xie در مورد این آزمایش‌ها می‌گوید: «ما در پژوهش‌های آینده قصد داریم، راه‌های موثر، برای کنترل AugLimb را با استفاده از اطلاعات بیولوژیکی پیدا کنیم. مانند سیگنال‌های الکتروگرافی (EMG) که از عضلات دریافت می‌شوند یا تکنیک‌های الکتروانسفالوگرام (EEG) که امواج مغزی را تشخیص می‌دهد. ما همچنین قصد داریم از یادگیری عمیق برای بهبود تجزیه و تحلیل این سیگنال‌ها استفاده کنیم


ساخت ماهیچه های پلاستیکی با توانایی بلند کردن ۵۰۰۰ برابر وزن خود
اسکلت بیرونی زانو PROTON به دنبال تأمین مالی جمعی
طراحی ابزاری پوشیدنی برای کمک به یادگیری مجدد حرکات در بیماران سکته مغزی


منبع: techxplore

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *