آشنایی با شرکت Bionik Laboratories سازنده انواع اسکلت خارجی رباتیک

آشنایی با شرکت Bionik Laboratories

هدایتگران Bionik Laboratories سخت کار می‌کنند تا شرکتشان پیشرو فناوری اسکلت‌های بیرونی طبی شود. Peter Bloch مدیر ارشد اجرایی، در نمایشگاه BioTech در ژانویه ۲۰۱۶ گامی محکم در این راستا برداشت که توجه بسیاری را به این شرکت معطوف کرد.

مروری بر شرکت Bionik Laboratories

نام: Bionik Laboratories Corp.
آدرس: ۴۸۳ Bay Street Office N105, Toronto, ON M5G 2C9, Canada
شماره تلفن: (۴۱۶) ۶۴۰-۷۸۸۷
تارنما: http://www.bioniklabs.com
نماد سهام: BNKL

معرفی

Bionik Laboratories به تازگی به حوزۀ اسکلت‌های بیرونی افزوده شده است. این شرکت در سال ۲۰۰۹ توسط Michal Prywata و Thiago Caires تأسیس شد. شرکت در زمنیۀ مکاترونیک زیستی با تمرکز بر یافتن راه حل برای افراد دارای محدودیت حرکتی فعالیت می‌کند.

در ابتدای سال ۲۰۱۶، محصول پرچم‌دار شرکت Bionik Laboratories یک اسکلت خارجی رباتیک برای افراد مبتلا به فلج پا یا نیم‌تنه با نام ARKE™ است. این لباس در مراحل پیش از آزمایش‌های بالینی است و آغاز تولید محصول برای سال ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده است. همچنین این شرکت روی دو نسخۀ دیگر نیز کار می‌کند: ARKE™ Stroke و ARKE™ Support. دو محصول دیگر نیز در برنامۀ کاری شرکت وجود دارند که هنوز در مراحل آغازین توسعه هستند: APOLLO™ پروتز بالای زانو و CHRONOS™ سامانۀ ثبت پزشکی مبتنی بر فضای ابری.

Bionik Laboratories پیش از این تجاربی در زمینۀ مکاترونیک زیستی داشته است. اعضای موسس آن، جوایزی را برای ساخت بازوی مجهز به ماهیچۀ مصنوعی در دانشگاه Ryerson در سال ۲۰۱۱ دریافت کرده‌اند. دو سال پس از آن، شرکت سخت مشغول کار بر روی نخستین اسکلت بیرونی تجاری خود Exolegs™ بود.

تفاوت

چندین شرکت فعال در زمینۀ رباتیک پوشیدنی طبی هستند که تلاش می‌کنند خود را از بقیه متمایز کنند. Bionik Laboratories برای دوام آوردن در این رقابت بر سه نقطۀ قوت تکیه کرده است:

  • کنترل تبلتی برای دستگاه‌های اسکلت بیرونی
  • مواد بهتر
  • ذخیره‌سازی ابری

در همۀ اسکلت‌های بیرونی که پیش از سال ۲۰۱۵ ساخته شده‌اند خبری از اینترنت اشیاء نیست. Bionik Laboratories سیستم عاملی بسیار پیچیده‌تر را روی اسکلت‌های بیرونی خود بارگذاری کرده است که اجازه می‌دهد از یک تبلت به عنوان رابط کاربری استفاده شود. این کار جمع‌آوری داده‌ها در طول عملکرد و کنترل ملموس‌تر و آسان‌تر را میسر می‌کند. برخی از متخصصان رباتیک به این نکته اشاره کرده‌اند که سامانۀ کنترل پیچیده‌تر احتمال خطاها و خرابی‌های نرم‌افزار را هنگام عملکرد اسکلت بیرونی افزایش می‌دهد. با این وجود، انتقال بی‌سیم و کنترل‌کننده‌های مجازی ربات‌های پوشیدنی دیر یا زود به یک استاندارد تبدیل خواهند شد.

اسکلت بیرونی ARKE™، 2016

اسکلت بیرونی ARKE™، ۲۰۱۶

تا زمانی که اسکلت خارجی رباتیک ARKE™ آزمایش‌های بالینی را تکمیل نکرده و وارد مرحلۀ تولید نشود، صحت ادعای کمپانی برای سبک‌تر و ارزان‌تر بودن این محصول مشخص نخواهد شد. همچنین، چندین شرکت دیگر نیز پیش از این ادعاهایی مشابه را مطرح کرده‌اند.

در نهایت، به خاطر کار پیشین با IBM و نرم‌افزار کنترل پیچیده، عملکرد Bionik Laboratories در زمینۀ جمع‌آوری، دسته‌بندی و ذخیره‌سازی داده‌های پزشکی روز به روز بهتر می‌شود. ARKE™ پس از تکمیل قادر خواهد بود حجم انبوهی از داده‌ها را جمع‌آوری کند. احتمالاً، این آشنایی با شرکت Bionik Laboratories سازنده انواع اسکلت خارجی رباتیک می‌تواند میزان استفاده از اسکلت بیرونی را ذخیره کرده و به پزشک هشدار دهد و یا در صورتی که دستگاه به صورت غیرعادی کار کند، هشداری را به سازنده ارسال کند.

Bionik Laboratorie ایده‌های تازۀ بسیاری را به بازار اسلکت‌های بیرونی می‌آورد. همچنین این شرکت در جمع‌آوری سرمایه نیز بسیار موفق بوده است ولی مشخص نیست که به پیشرو در بازار تبدیل خواهد شد یا پس از مدتی فراموش خواهد شد.

منبع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *