پنج سکوی برتر انجام محاسبات فیزیولوژیک – بخش نخست

محاسبات فیزیولوژیک بر استفاده از سیگنالهای زیستی برای توسعه سامانه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری واکنش‌گرا تمرکز دارند. این سامانه‌ها مناسب حس کردن، پردازش، واکنش و ایجاد رابطه میان دنیاهای آنالوگ و دیجیتال هستند.
با این وجود، سیگنالهای زیستی به شرایط خاصی نیاز دارند که سکوهای محاسبه فیزیکی معمول برای آن تنظیم نشده‌اند. تا همین اواخر بسیاری از پروژه‌های مرتبط با محاسبات فیزیولوژیک به دلیل هزینه‌های زیاد و دسترسی بسیار محدود به سخت‌افزارهای مناسب با موانع جدی مواجه می‌شدند.
این شرایط امروزه – تا حدی به لطف پنچ سکوی متن باز محاسباتی – تغییر کرده‌اند. در ادامه به معرفی این ابزارها خواهیم پرداخت.

BITalino

physiological-computing-framework-bitalino_0

جهت استفاده راحت و بدون دردسر به موارد زیر مجهز شده است:

  • – چندین حسگر سیگنالهای زیستی
  • – یک ریزپردازنده ATMega328p که برای انتقال بی درنگ داده برنامه ریزی شده است
  • – یک رابط بی سیم Bluetooth
  • – بخش مدیریت توان به همراه شارژر داخلی باتری لیتیوم پلیمری

نرم افزار آن شامل OpenSignals، APIهای برنامه نویسی و تعداد زیادی مثال است. ضمن اینکه OpenSignals ابزاری کارآمد برای نمونه سازی سریع است. داشتن باتری داخلی، استفاده از زبان Python برای وظایف high demand و HTML/CSS/JS برای ایجاد رابط کاربری از جمله امکانات آن است. می توانید کدهای این سکو را در گیت هاب ببینید.
Libelium e-Health Sensor Platform

physiological frameworks

در این برد، سخت‌افزارهای کلیه لوازم حرفه‌ای پزشکی گنجانده شده است. این برد به نحوی طراحی شده که بتواند به عنوان یک shield بر روی سخت‌افزارهای Arduino یا Raspberry Pi قرار گیرد و امکان اندازه‌گیری فشار خون، قند خون، وضعیت تنفس، اکسیژن و بسیاری مشخصات دیگر که انتظار اندازه‌گیری آن‌ها را با وجود تجهیزات بیمارستانی دارید یک‌جا در اختیار شما قرار می‌دهد. واسطهای زیادی برای برقراری ارتباط با این سخت‌افزار در نظر گرفته شده است. از جمله WiFi، ۳G، ZigBee و حتی امکان استفاده از دوربین برای ضبط تصاویر و ویدئوها.
منبع: opensource.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *