هدست EEG بی‌سیم حاصل کار مشترک imec و TU Delft

imec-tu-delft-develope-new-wireless-headset-using-3d-printing-techniques-00002

فناوریهای بی‌سیم مانند اینترنت بی‌سیم و Bluetooth همانقدر که در حال ترکیب شدن با وسایل روزمرۀ زندگی ما هستند، در حال وارد شدن به وسایل و ابزارهای تخصصی مانند ابزارهای صنایع پزشکی نیز هستند.

Imec و مرکز Holst – به همراه اعضای هیئت علمی دانشکدۀ طراحی صنعتی دانشگاه صنعتی Delft – کاربردی تازه برای فناوریهای بی‌سیم امروزی یافته‌اند. آن‌ها یک هدست electroencephalogram (به اختصار EEG) بی‌‌سیم ساخته‌اند که به راحتی بر روی سر قرار می‌گیرد و توانایی دریافت سیگنالهای EEG را با کیفیت بالا دارد. این هدست را می‌توان به همراه نرم‌افزار گوشی هوشمند ویژۀ آن به عنوان یک واسط مؤثر مغز – رایانه و برای پایش حالتها و احساسات فرد در طول روز به کار برد.

این هدست جدید را که از الکترودهای خشک بهره می‌برد و امکان استفادۀ طولانی مدت را در طول روز دارد، می‌توان برای هدفهای غیردرمانی نیز به کار برد. مثلاً شاید در آینده بتوان از آن در بازیهای ویدئویی که احساسات و میزان فعالیت مغزی کاربر را به کار می‌برند استفاده کرد. این وسیله را می‌توان برای هدفهای درمانی مانند اصلاح میزان هوشیاری یا اصلاح خواب و درمان نارسایی Attention deficit hyperactivity disorder (به اختصار ADHD) به کار برد.

گروه طراحی این وسیله برای ساختن یک ابزار پزشکی پوشیدنی و آینده نگرانه به استفاده از فناوری چاپ سه بعدی روی آورد تا بتواند هدست را به صورت یک قطعۀ یک تکه بسازد. با توجه به توضیحهای imec، نخست قطعۀ اصلی هدست به شکل یک تکه و با چاپ سه بعدی ساخته می‌شود و سپس بخشهای الکترونیکی روی آن قرار می‌گیرند. پس از آن یک بخش لاستیکی که با چاپ سه بعدی آماده شده بر روی آن نصب می‌شود. برای دقت بیشتر در دریافت سیگنالهای EEG، حسگرها جلوی هدست نصب شده‌اند.

منبع: open-electronics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *