اسکلت بیرونی غیر فعال Marine Mojo

Marine-Mojo-620x264

شرکت (+Twenty Knots Plus (20KTS مشغول ساخت یک اسکلت بیرونی تازه و مبتکرانه با نام Marine Mojo است. این اسکلت بیرونی از نوع غیر فعال تک کاره و دارای بازار هدف ویژه‌ای است. این وسیله لرزشها و شوکهای ناشی از ایستادن بر روی قایقها و کشتیهای کوچک تندرو را جذب می‌کند. این نوع قایقهای موتوری را معمولاً ارتش، گشتهای ساحلی، پلیس و مؤسسه های حفاظت از حیات وحش به کار می‌برند. اگر تا کنون تجربۀ سوار شدن بر این نوع قایقها را داشته‌اید می‌دانید که تحمل لرزشهای وارد شده به پاها رفته‌رفته دشوارتر می‌شود. نشستن در این قایقها ممکن است تنها کمی ناراحت‌کننده باشد اما ایستادن روی آن‌ها می‌تواند موجب خستگی و وارد آمدن فشار زیادی بر روی زانوها شود. ماموران این قایقها ناچارند زمان زیادی را در آبهای آرام و مواج ایستاده به گشت زنی بپردازند که باعث خستگی و آسیب دیدگی زانوهای آن‌ها می‌شود.

اسکلت بیرونی Marine Mojo چه ویژگیهایی دارد؟

Marine_Mojo_20KTS-Plus1-148x300

  1. ۱٫ این وسیله یک کارکرد مشخص دارد: آزاد کردن ماهیچه‌ها و جلوگیری از خستگی آن‌ها که موجب کاهش احتمال آسیب دیدگی و افزایش توانایی حرکت افراد در قایقهای تندرو می شود.
  2. ۲٫ این وسیله یک ربات پوشیدنی است و مانند دیگر رباتها هر چه محدودیتهای محیطی بیشتر باشد ربات بهتر عمل می‌کند. این ربات صرفاً ویژۀ شرایط قایقهای تندرو طراحی شده و طراحان آن دقیقاً می‌دانند این وسیله قرار است در چه محیطی به کار رود.
  3. ۳٫ ربات Marine Mojo نسخه‌ای شبیه به Ski~Mojo است. گروه طراحی ۲۰KTS+ نخواسته‌اند دست به اختراع دوبارۀ چرخ بزنند و به جای آن دست به بازطراحی این وسیله مطابق با نیازهای محیط و آزمودن آن زده‌اند.
  4. ۴٫ Marine Mojo یک اسکلت بیرونی غیر فعال است و بنابراین هیچ قطعۀ الکترونیکی، حسگر یا موتوری ندارد. در نتیجه هزینۀ خرید، نگهداری و ساخت آن بسیار ارزانتر از اسکلتهای بیرونی برقی تمام می‌شود.
  5. ۵٫ این وسیلۀ پوشیدنی قابل عرضه به بازار است. درمان یک زانو می‌تواند برای سربازان ارتش بیش از ۱۰۰ هزار دلار هزینه داشته باشد. با این مبلغ می‌توان دهها و شاید صدها Marine Mojo خرید.
Patrol_Boat_Great_For_Marine_Mojo-1024x263

اعضای گروههای گشت زنی نیروهای دریایی بهترین افراد برای آزمودن Marine Mojo هستند.

Marine Mojo یک سامانۀ جذب شوک است که می‌تواند نیروهای عمودی وارد شده بر زانوها را که ناشی از دست اندازها و ارتعاشهای جزئی قایقها هستند را کم کند. کل دستگاه تنها یک کیلوگرم وزن دارد. این اسکلت خارجی صفحۀ کف پای مستقلی ندارد اما می‌تواند به شکلی مشابه اتصال Ski~Mojo به پوتینهای اسکی، به پوتینهای کاربر وصل شود.

Marine Mojo در سال ۲۰۱۵ در همایش SOFIC2015 در Tampa فلوریدا به نمایش در آمد. این همایش صدها شرکت را برای عرضۀ محصولات نظامی خود به ارتش گرد هم آورد. اطلاعات بیشتر دربارۀ Marine Mojo را از اینجا بخوانید.

منبع: Exoskeleton Report

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *