پسر هشت سالۀ اهل مریلند نخستین دریافت کنندۀ دو دست پیوندی

dual-hand-transplant

Zion Harvey پسری اهل مریلند زمانی که دو ساله بود به دلیل پیشرفت نوعی بیماری خطرناک ناچار به قطع دستها و پاهایش شد.

پزشکان بیمارستان کودکان فیلادلفیا اعلام کردند این پسر هشت ساله نخستین کسی است که دریافت کنندۀ دو دست پیوندی است. Zion اکنون به لطف این جراحی که ماه گذشته انجام شد اما خبر آن عمومی نشد، به اندازۀ کودکان هم سن و سال خود فعالیت دارد.

او در این مدت توانست با پاهای مصنوعی خود به بازی و اسکوتر سواری بپردازد و حتی کار کردن با گوشی هوشمند را یاد بگیرد.

در طول جراحی، یک گروه پزشکی چهل نفره شامل ۱۲ جراح، با استفاده از صفحه‌ها و پیچهای استیل، استخوانهای قدیمی و جدید را در بدن او به هم وصل کردند. سپس اتصال‌های شریانها، رگها، ماهیچه ها، تاندونها و عصبها را برقرار نمودند. کل عمل جراحی حدود یازده ساعت طول کشید.

دکتر L. Scott Levin که رهبری جراحی پیوند دست را بر عهده داشت در کنفرانس خبری که در بیمارستان برگزار شد گفت Zion با لبخند به هوش آمد و هیچ گونه درد و ناراحتی نداشت. Zion نیز که خود با دستان باند پیچی شده در کنفرانس خبری حضور داشت، با خوشرویی و روحیۀ خوب دربارۀ دستهای جدیدش صحبت می‌کرد. Zion از خانواده و بستگانش به خاطر همراهی‌شان در این مدت تشکر کرد.

Zion پیش از این یک کلیۀ پیوندی از مادرش دریافت کرده بود و ناچار بود از داروهای ضد پس زدگی اندامها استفاده کند. اکنون نیز او ناچار است به مصرف این داروها ادامه دهد تا برای دستانش مشکلی پیش نیاید. خانوادۀ اهدا کنندگان دستها ترجیح دادند ناشناس بمانند.

منبع: ABC News

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *