Chairless Chair یک صندلی نامرئی پوشیدنی

chairless-chair1

این صندلی پوشیدنی می‌تواند حالت نشستن کارگران خطوط تولید را اصلاح کند و فشار ناشی از کار را کاهش دهد.

این وسیله مثل یک صندلی نامرئی است. انگار که اصلاً وجود ندارد اما هنگامی که به آن نیاز داشته باشید ناگهان ظاهر می‌شود! این وسیله Chairless Chair نام دارد و می‌توان آن را مانند یک اسکلت بیرونی پوشید. تا هنگامی که آن را فعال نکرده باشید می‌توانید خیلی عادی راه بروید و حتی بدوید. با فشردن یک دکمه می‌توانید حالت وسیله را قفل کنید و روی آن بنشینید. درست مانند یک صندلی!

chairless-chair7

استفاده از این وسیله کاربر را محدود نمی‌کند. وی می‌تواند راه برود، بدود و از پله ها بالا برود.

Keith Gunura مدیرعامل ۲۹ ساله و از مؤسسان شرکت noonee که یک استارتاپ مستقر در زوریخ است می‌گوید:

«ایدۀ ساختن این وسیله هنگامی که هفده ساله بودم و در یک کارخانۀ بسته بندی کار می‌کردم به وجود آمد. ایدۀ من آن بود که بتوانم هر جا که خواستم بنشینم. ایستادن برای زمان طولانی فشار زیادی به بدن وارد می‌کند. بسیاری از کارگران زمان کمی برای استراحت دارند و کمتر از صندلی استفاده می‌کنند. زیرا صندلی برای آن‌ها دست و پا گیر است. بنابراین من فکر کردم چه بهتر است که برای حل این مشکل یک صندلی را به خودم وصل کنم!»

chairless-chair5

این وسیله را می‌توان در جاهایی که محدودیت فضا اجازۀ استفاده از صندلی را نمی‌دهد به کار برد.

«این وسیله سطح تماسی با زمین ندارد و همین نکته موجب پوشیدن راحتتر آن می‌شود. یک کمربند آن را به پشت کاربر وصل می‌کند و با تسمه‌هایی که به دور رانهای کاربر بسته می‌شود محکم می‌گردد. یک damper وزن بدنه را تنظیم می‌کند و وزن را به پاشنه‌های کفشها منتقل می‌سازد. این وضعیت به طور ویژه طراحی شده و بخشی از مکانیزم دستگاه است. البته یک نسخۀ دیگر نیز داریم که با هر گونه کفشی قابل استفاده است و تنها زمانی زمین را لمس می‌کند که فرد در حالت ثابت قرار گیرد. تنها کافیست که کاربر در حالت دلخواه قرار گیرد و دستگاه را روشن کند. این وسیله می‌تواند با باتری ۶ ولت خود تا ۲۴ ساعت کار کند.»

chairless-chair4

این وسیله ساختۀ یک استارتاپ سوییسی مستقر در زوریخ است. آخرین نسخۀ این محصول حدود ۲ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند با باتری ۲۴ ساعت کار کند.

Bryan Anastisiades از دیگر مؤسسان شرکت می‌افزاید:

«این وسیله می‌تواند کمر شما را صاف نگه دارد. این وضعیت جلوی آسیب دیدگی کارگران را می‌گیرد ضمن اینکه می‌تواند برای کسانی که دچار آسیب دیدگیهای عضلانی شده‌اند نیز مفید باشد.»

chairless-chair6

بنا بر گفتۀ سازندگان، این وسیله حالت نشستن را با صاف نگه داشتن پشت فرد تصحیح می‌کند و بنابراین استفاده از آن مفیدتر از استفاده از صندلیهای معمولی است.

Sammy Margo که یک فیزیوتراپیست است می‌گوید:

«ما به عنوان فیزیوتراپیست به مردم توصیه می‌کنیم که روزانه تحرک داشته باشند. به نظر می‌رسد این وسیله برای خیلی‌ها مناسب باشد زیرا کاربر را قادر می‌سازد تا به طور متناوب حرکت کند و بنشیند. من استفاده از آن را برای نشستنهای طولانی توصیه نمی‌کنم. ولی فکر می‌کنم برای کسانی که ناچارند دایم کارهای مختلفی انجام دهند مناسب است.»

chairless-chair3

این وسیله هنگام راه رفتن یا ایستادن هیچ مزاحمتی برای کاربر ایجاد نمی‌کند.

Chairless Chair تا کنون توجه خیلیها را به خود جلب کرده است. این وسیله قرار است به طور آزمایشی در خطوط تولید BMW آلمان و کمی بعدتر در شرکت Audi به کار رود.

نشستن طولانی مدت برای سلامتی مضر است و می‌تواند طول عمر را کم کند. همچنین ایستادن طولانی مدت نیز منشاء بسیاری از مشکلات جسمی است. خستگی عضلانی، انجام حرکتهای تکراری و وضعیت نامناسب بدن هنگام کار می‌تواند منجر به نارساییهای اسکلتی عضلانی (Musculoskeletal disorders – MDS) شود که امروزه یکی از مهمترین نارساییها مرتبط با کار است. بنابر آمار وزارت کار آمریکا در سال ۲۰۱۱ MDS سی و سه درصد کل مشکلات بیماری و آسیب دیدگی کارگران را در آمریکا با حدود ۳۷۸ هزار مورد به خود اختصاص داد. بنابر پژوهشی که در ۲۳ کشور اروپایی انجام شد، در اروپا حدود ۴۰ میلیون کارگر تحت تأثیر MDS قرار دارند.

Chairless Chair برای حل این مشکل راهکاری هوشمندانه مبتنی بر ارگونومی محل کار ارائه کرده است. این وسیله گرچه راهکاری نوین است اما شباهتهایی با پایه مخصوص شیردوشی سوییسی دارد. این وسیله یک تک پایه است که دامداران اوایل قرن نوزدهم برای شیر دوشی از آن استفاده می‌کردند. این پایه بندهایی داشت که به کمک آن به کاربر وصل می‌شد و از آنجا که یک تکیه گاه بیشتر نداشت کار کردن با آن نیاز به تمرین داشت. این وسیله با رواج یافتن دستگاههای شیر دوش صنعتی رفته‌رفته کنار گذاشته شد.

chairless-chair2

این وسیلۀ مکاترونیکی سبک را نخست باید در حالت مناسب قرار داد و سپس آن را قفل کرد.

بدنۀ آلومینیومی و فیبر کربنی Chairless Chair وزن کلی آن را به دو کیلوگرم کاهش داده است و جابجایی با آن زحمت زیادی برای کاربر ایجاد نمی‌کند. اگرچه کمی حرکت کردن را سخت می‌کند. این وسیله در آینده می‌تواند مجهز به موتورهای هوشمندی شود که بتوانند مقصود کاربر را متوجه شوند و بدون نیاز به فشردن هیچ گونه دکمه‌ای وضعیت مطلوب را به خود بگیرند.

Gunura بر این باور است که این وسیله می‌تواند در زندگی روزمره نیز به کار ما بیاید:

«تصور کنید یکی از این وسیله‌ها را همراه خود دارید و وارد متروی پر از جمعیت می‌شوید. خیلی راحت می‌توانید روی آن بنشینید و استراحت کنید. حتی می‌توان به کاربردهای این وسیله برای کشاورزان هنگام چیدن میوه‌ها یا حتی جراحان هنگام انجام اعمال جراحی فکر کرد. در این موارد وجود صندلی نمی‌تواند کمکی کند اما وجود یک صندلی نامرئی بسیار مفید است!»

chairless-chair8

اگرچه تمرکز سازندگان این وسیله، استفاده از آن در خطوط تولید است، اما می‌توان در زندگی روزمره نیز از آن بهره برد.

منبع: CNN

3 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *