مدار‌های یکپارچه سریع و منعطف برای ابزارهای پوشیدنی آینده

ابزارهای الکترونیکی پرسرعت برای پوست

هر ساله بر محبوبیت ابزارهای الکترونیکی پوشیدنی افزوده می‌شود. این دستگاه‌ها می‌توانند هرکاری شامل نظارت بر اندام داخلی بدن، پیگیری سلامت کلی و حتی تصفیۀ هوای تنفسی را انجام دهند و تمام این کارها به صورت بی‌سیم انجام می‌شود. حال به لطف گروهی از پژوشگران دانشگاه ویسکانسین-مدیسون ممکن است به زودی سریع‌ترین و انعطاف‌پذیرترین مدار مجتمع پوشیدنی جهان را در اختیار داشته باشیم. این توسعه می‌تواند به سرعت دنیا را بدون نیاز به کابل با سرعت بیشتری به یکدیگر متصل کند.

این پیشرفت بستری جدید را برای تولیدکنندگانی به وجود آورده است که به دنبال افزایش توانایی و کارایی تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی خود هستند. این پیشرفت بسیار مهم است چرا که شرکت‌ها به دنبال توسعۀ دستگاه‌هایی هستند که قادر باشند به بخشی از نسل جدید فناوری‌های بی‌سیم باند پهن شامل قابلیت‌های نسل پنجم تبدیل شوند.

با انتقال به نسل پنجم ارتباطات، شبکه‌ها قادر خواهند بود تعداد روزافزون کاربران شبکه‌های موبایل را تحت پوشش قرار داده و همچنین نرخ انتقال دادۀ سریع‌تر و پوشش‌دهی بیشتر را فراهم کنند.

همچنین این فناوری می‌تواند در زمینۀ پزشکی نیز بکار گرفته شود. برای مثال در بخش مراقبت‌های ویژه، سامانه‌های الکترونیک پوستی به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی اجازه خواهد داد به صورت بی‌سیم بر وضعیت سلامت بیمار نظارت کنند. این کار می‌تواند نیاز به حضور بیمار در مطب پزشک را کاهش داده و همچنین با رهایی از تعداد بالای سیم‌های متصل شده، راحتی بیشتری را فراهم کند.

این ابزار جدید با ظاهر مار مانند خود، فرکانس‌هایی در بازۀ ۰٫۳ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را پوشش می‌دهد. با اینکه این ایده جدید نیست ولی مدار یکپارچۀ ساخته شده توسط Ma و گروهش نسبت به نمونه‌های پیشین ابعاد بسیار کوچکتری دارد. خطوط انتقال قبلی ابعادی تا ۶۴۰ میکرومتر داشتند در حالی که این راهکار جدید تنها ۲۵ میکرومتر ضخامت دارد. ادارۀ پژوهش‌های نیروی هوایی آمریکا از این پژوهش حمایت می‌کند و معتقد است این ابزار پوشیدنی ممکن است به خلبانان آینده کمک کنند.

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *