ارتش ایالات متحده در مسیر دستیابی به مرد آهنین

پس از آنکه یک تکاور آمریکایی در حین حمله‌ای در افغانستان، بر اثر لگد زدن به در کشته شد. فرمانده ارشد نیروهای ویژه آمریکا متعهد شد تا از اتفاقات مشابه جلوگیری نماید.

بعد از دو سال ارتش آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری به قرار دادن یک مرد آهنین (یا دست کم چیزی که تا حد زیادی بازتاب دهنده لباس زرهی پیشرفته ابرقهرمان‌ها باشد) در صف جلوی نیروهای خود نزدیک شده است.

برخلاف فیلم‌های هالیوودی این لباس قادر نیست که کاربر خود را به پرواز درآورد اما این زره دنیای واقعی ممکن است ریشه‌ای در داستان‌های تخیلی داشته باشد: این لباس نظامی از زره مایع ساخته خواهد شد که می‌تواند با دستور کاربر سفت گردد.

با نصب ادوات محافظ بر روی این لباس که تالوس (TALOS) نام دارد و مخفف عبارت Tactical Assault Light Operator Suit است، نیروهای نظامی، به ویژه سربازانی که ابتدا وارد محوطه میدان نبرد می‌شوند، مرگبارتر و تحت محافظت بیشتر خواهند بود.

گروهی متشکل از دانشگاهیان، انواع صنایع دفاعی و کارکنان وزارت دفاع آمریکا در تلاشند تا به یک اسکلت خارجی تغذیه شده توسط باتری دست یابند که از فشار بر بدن کاسته و محافظت بالستیک بیشتری را فراهم نماید. همچنین با استفاده از فناوری نصب شده در کلاه خود، ارتباطات و قدرت دید را تقویت نمایند.

ژنرال ژوزف وتل در این باره گفت:

«این برنامه بعد از این شروع شد که یکی از نیروهای خود را از دست دادیم. اولین فردی که وارد یک ساختمان شد با دشمن درگیر و به شکل مرگباری زخمی شد. این اتفاق باعث شد تا از خود بپرسیم آیا نمی‌توانستیم در محافظت از او بهتر عمل کنیم و در زمانی که وی در آسیب پذیر‌ترین نقطه ای بود که نیروهای خود را قرار دادیم امکانات بهتری در اختیارش قرار دهیم؟»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بیان کرد که از میزان هزینه تالوس اطلاعی ندارد و تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که فرماندهی نیروهای ویژه منابع مالی کافی را برای توسعه این لباس در اختیار دارد.

در گزارش دفاعی که در کتاب سناتور جمهوری خواه سابق اوکلاهاما، تام کوبرن، در سال ۲۰۱۴ چاپ شده است به هزینه تخمینی ۸۰ میلیون دلاری برای این لباس اشاره شده است.

در حالی که بسیاری از فناوری های این لباس در حال حاضر موجود می‌باشد، وظیفه محققین برنامه تالوس، سازگار نمودن این فناوری ها به منظور دستیابی به لباسی است که هم پیشرفته و هم مانورپذیر باشد.

برنامه تالوس تاکنون چندین نمونه اولیه را تولید نموده و در تلاش است تا نسل اول این لباس در آگوست ۲۰۱۸ تولید شود.

وتل همچنین گفت که تحقیقات روی لباس تالوس مزیتی در سایر حوزه ها نیز بوده است که کمک کرده تا ارتش فناوری‌های پیشرفته مرتبط با زره‌های سبک وزن و سیستم‌های ارتباطی را توسعه دهد.

:: ترجمه: مسعود ممی زاده

منبع: CNN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *