دست رباتیکی دخترانه، هدیه‌ای به یک دخترک معلول

۳۶۱۱۸۱-glasgow-3d-printer-makes-rinoa-meisak-new-prosthetic-pink-hand-credit-step-3d

در Glasgow اسکاتلند چند تن از طراحان، دستی رباتیک با فناوری چاپ سه بعدی برای دختری چهار ساله با معلولیت مادرزادی ساخته‌اند.

این دختر اهل Hamilton که Rinoa Meisak نام دارد دچار معلولیتی به نام symbranchydactyly است؛ بدین معنی که دست چپ او انگشت ندارد و تنها یک شست کوچک دارد.

اما به لطف دست دخترانۀ زیبایی که شرکت Step 3D برای Rinoa ساخته است او توانست برای نخستین بار دوچرخه سواری کند. همچنین او می‌تواند با این دست رباتیک دو جسم را همزمان در دست بگیرد.

۳۶۱۱۸۱-glasgow-3d-printer-makes-rinoa-meisak-new-prosthetic-pink-hand-credit-step-3d

مادر Rinoa می‌گوید دخترش نخستین باری که حرکت دست و بسته شدنش را دید خیلی خوشحال شد و مدام بالا و پایین می‌پرید و فریاد می‌کشید.

«نخستین کاری که Rinoa دوست داشت با دستش انجام دهد کشیدن یک قلب بود زیرا تا کنون این کار را انجام نداده بود. او خودسر ترین دختر چهارساله ای است که می‌توانید ببینید. او چهل دقیقه را صرف تلاش برای بستن دکمه های ژاکِت خود کرد و تا زمانی که موفق نشد آرام ننشست.»

پدر و مادر Rinoa هنگام تولدش دریافتند که امکان جراحی پیوند انگشت برای وی وجود ندارد و به جای آن به آن‌ها پیشنهاد شد تا دستش را با دستکش بپوشانند.

Rinoa تا سن ۱۸ سالگی واجد شرایط استفاده از پروتزهای متحرک نیست. ضمن اینکه خرید یکی از این پروتزها برای خانواده اش حدود ۱۰۰۰۰۰ پوند هزینه خواهد داشت.

۳۶۱۱۸۱-glasgow-3d-printer-makes-rinoa-meisak-new-prosthetic-pink-hand-credit-step-3d

طراحان این دست رباتیکی اعضای بنیاد e-nable هستند. این بنیاد شامل طراحانی از همۀ نقاط دنیا می‌شود که به طور داوطلبانه و رایگان اندامهای مصنوعی برای نیازمندان طراحی می‌کنند.

مادر Rinoa طرح این دست را در اینترنت مشاهده کرد و سپس شرکت Step 3D را یافت. این شرکت توسط Dickon Walker و Euan Quigly در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده است.

۳۶۱۱۸۱-glasgow-3d-printer-makes-rinoa-meisak-new-prosthetic-pink-hand-credit-step-3d

آنان با خوشرویی از وی استقبال کردند و این دست را به رایگان و با رنگ دلخواه Rinoa برای وی ساختند.

آن‌ها نه تنها مواد ویژه ای را برای ساختن دست و اعمال سلیقۀ مورد نظر Rinoa از اسپانیا سفارش دادند بلکه هزینۀ بیشتری را نیز برای ارسال سریع آن پرداخت کردند. کل فرایند ساخت دست رباتیک حدود سه هفته بیشتر طول نکشید.

این شرکت امیدوار است بتواند در آینده فعالیتهای بیشتری در حوزۀ اندامهای مصنوعی انجام دهد. آقای Walker می‌گوید:

«آنها خانوادۀ خیلی خوبی هستند. Rinoa یکی از سرزنده ترین بچه‌هایی است که شما می‌توانید پیدا کنید. وضعیت فیزیکی او اصلاً بر روی روحیه‌اش تأثیری نگذاشته است.
یک مهندس یا هنرمند زمانی احساس مفید بودن می‌کند که می‌بینید کاری که انجام داده باعث بهتر شدن وضعیت زندگی افراد دیگر می‌شود.
ما تجربه و درک زیادی از اندامهای مصنوعی نداریم. ما شرکت جوانی هستیم و به آینده امیدواریم. این موقعیت برای ما فراهم است که بتوانیم در آینده کارهای مشابهی در این زمینه انجام دهیم.»

Rinoa در ماه آگوست امسال به مدرسه می‌رود. مادرش می‌گوید هنگامی که او به دنیا آمد ما به خاطر دستش گریه و زاری نکردیم و نگذاشتیم این مسأله ما را آزار دهد. ما سعی کردیم با این مسأله کنار بیاییم. وی همچنین گفت نمی‌دانم با چه زبانی از اعضای شرکت Step 3D بابت کمکشان تشکر کنم.

منبع: Scottish Television

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *