دستگاه بینایی OrCam مبتلایان به اختلال بینایی را قادر به خواندن و شناسایی چهره می‌کند

دستگاه بینایی OrCam مبتلایان به اختلال بینایی را قادر به خواندن و شناسایی چهره می‌کند

بالغ بر بیست و یک میلیون فرد بالغ آمریکایی از اختلال بینایی رنج می‌برند. چندین شرکت در حال رقابت برای توسعۀ ابزارهای پوشیدنی و ایمپلنت‌هایی هستند که بینایی این بیماران را بهبود بخشیده یا بازیابی می‌کند.

یکی از این ابزارهای پوشیدنی که به دست شرکت نوپای OrCam ساخته شده است، توانسته نظر پزشکانی که این دستگاه را روی دوازده بیمار آزمایش کرده‌اند به خود جلب کند. دستگاه دوربین دار کوچک OrCam همچون گیره روی عینک قرار گرفته و واژه‌ها و علائم را خوانده و همچنین اشیاء و چهره‌ها را برای کاربر نام می‌برد.

چشم‌پزشکان مرکز چشم دیویس دانشگاه کالیفرنیا نتایج پژوهش خود روی این دستگاه را در مجلۀ JAMA Opthalmology منتشر کرده‌اند. آنها متوجه شدند این دستگاه به طور چشمگیری توانایی خواندن بیماران که بسیاری از آنها سالمند بودند را افزایش داد. مارک جی مانیس، مدیر مرکز چشم دیویس می‌گوید:

«ما چیزی قابل مقایسه با دستگاه بینایی OrCam ندیده‌ایم. با وجود پیچیدگی فناوری، استفاده از این دستگاه حتی برای افراد مسن نیز آسان است. همچنین این دستگاه بسیار قابل حمل و بدون ایجاد مزاحمت بوده و بسیار کارآمد است.»

بخش دوم حرف دکتر مانیس، مقایسه مستقیم دستگاه با ابزارهای موجود برای کمک به خواندن مانند ذره‌بین‌ها و نرم‌افزارهای گوشی همراه است. مانیس می‌گوید: « ذره‌بین‌ها برای افراد مبتلاء به دژنراسیون ماکولا که یک خال بزرگ در مرکز بینایی قرار دارد بی‌فایده هستند. این افراد نیاز دارند بدون شبکیۀ چشم بخوانند و چهره‌ها و اشیاء را تشخیص دهند.» این جایی است که نرم‌افزارهای خوانش گوشی همراه وارد عمل می‌شوند ولی این نرم‌افزارها دارای محدودیت بوده و استفاده از آنها آسان نیست.

دستگاه دوربینی OrCam به صورت آهنربایی به عینک کاربر متصل می‌شود. این دستگاه از طریق سیمی نازک به رایانه‌ای کوچک با ابعاد جیبی متصل می‌شود. رابط کاربری به صورت حداقلی طراحی شده است. پوشنده می‌تواند روی دستگاه ضربه بزند و یا به سادگی به شیء یا متنی که می‌خواهد شناسایی شود اشاره کند. مانند عینک گوگل، صدا از میان یک بلندگوی هدایت استخوانی عبور می‌کند در نتیجه تنها کاربر می‌تواند صدای دستگاه را بشنود. دستگاه بینایی OrCam متن‌ها را خوانده و چهره‌ها و اجسامی مانند اتوبوس‌ها، چراغ‌ها و علائم خیابانی و پول کاغذی را شناسایی می‌کند. این دستگاه دارای کتابخانه‌ای از اشیاء است که کاربر می‌تواند با چرخاندن اشیاء دیگر جلوی دوربین آنها را به این کتابخانه اضافه کنند.

بنا بر گزارشی، دستگاه بینایی OrCam در آمریکا، اسرائیل، انگلستان و کانادا با قیمت ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

منبع: spectrum.ieee.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *