ارتش ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به دنبال آزمایش مولد‌های الکتریکی پوشیدنی

ارتش ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به دنبال آزمایش مولد‌های الکتریکی پوشیدنی

توسعۀ مولد‌های پیزوالکتریکی و تریبوالکتریک که انرژی جنبشی حاصل از حرکت را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند، طی چند سال گذشته توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اکنون ارتش ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا قصد دارند این فناوری را وارد میدان عمل کنند. شرکت Bionic Power مستقر در ونکوور به زودی مهار کنندۀ انرژی جنبشی خود با نام PowerWalk را برای سربازان فراهم خواهد کرد. این دستگاه سبک وزن در اطرف زانو پوشیده شده و هنگام راه رفتن سربازان، باتری‌ها را شارژ می‌کند.

ارتش ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا به دنبال آزمایش مولد‌های الکتریکی پوشیدنی

دستگاه PowerWalk به یک جعبه‌دنده مجهز است که سرعت چرخشی زانو را به سرعتی بالاتر که برای مولد برق موجود روی دستگاه مناسب‌تر است تبدیل می‌کند، سپس مولد این چرخش را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. نتیجۀ کار ۱۰ تا ۱۲ وات برق است که برای شارژ باتری‌ها بکار گرفته می‌شود.

با پوشیدن یک PowerWalk روی هر پا، کاربران می‌توانند با یک ساعت راه رفتن با سرعتی معمولی، انرژی الکتریکی کافی برای شارژ چهار گوشی هوشمند را تولید کنند. همچنین مولد‌های الکتریکی پوشیدنی PowerWalk قادر است با تجزیه و تحلیل راه رفتن پوشنده، زمان مناسب برای تولید انرژی الکتریکی را تعیین کند. شرکت Bionic Power ادعا می‌کند فایدۀ دوم این مولد‌های الکتریکی پوشیدنی کاهش خستگی ماهیچه‌ها هنگام راه رفتن در سراشیبی  و کاهش خطر آسیب‌دیدگی زانو است.

کاربردی بودن این دستگاه برای ارتش کاملاً روشن است. در میدان نبرد، دستگاه‌های ارتباطی، ناوبری و اپتیکی همگی نیازمند الکتریسیته هستند که معمولاً منجر به حمل بسته‌های سنگین باتری می‌شوند. نوئل سوتو (Noel Soto) مهندس سامانه‌ها در ارتش ایالات متحده می‌گوید:

«یک سرباز طی مأموریتی ۷۲ ساعته معمولاً ۷ تا ۹ کیلوگرم باتری با خود حمل می‌کند. اگر یک سرباز بتواند انرژی الکتریکی را با بکارگیری دستگاه‌های مهارکنندۀ انرژی جنبشی تولید کند، افزون بر کاهش وزنی که حمل می‌کند، وابستگی آن واحد به تأمین مجدد منابع میدانی کاهش یافته و در نتیجه افزایش زمان و اثربخشی مأموریت امکان‌پذیر می‌شود.»

قرارداد میان شرکت Bionic Power و ارتش ایالات متحده انتظار دارد آزمایش‌های میدانی مولد‌های الکتریکی پوشیدنی PowerWalk در اوایل تا اواسط سال ۲۰۱۷ آغاز شود. همچنین این شرکت امیدوار است این دستگاه را برای دیگر مشاغل حرفه‌ای و مصرف‌کنندگان عمومی نیز عرضه کند.

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *