دستبند FingerTrak : ردیابی سه‌بعدی حرکات دست با یادگیری ماشین

پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار دست‌بندی طراحی کرده‌اند که با به کارگیری چند دوربین‌ تصویربرداری حرارتی کوچک، حرکات دست را به طور دقیق شناسایی و بازسازی می‌کند. دستبند FingerTrak موفقیت بزرگی در حوزه‌ی واقعیت مجازی و کنترل از راه دور ربات‌ها به شمار می‌آید. همچنین در زمینه‌ی پزشکی و تشخیص زودهنگام بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون بسیار کاربردی خواهد بود. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

دستبند FingerTrak : ردیابی سه‌بعدی حرکات دست با یادگیری ماشین

پژوهشگران دانشگاه کرنل با همکاری دانشگاه ویسکانسین-مدیسن دست‌بندی طراحی کرده‌اند که با به کارگیری حسگرهای حرارتی موقعیت دست را به طور دقیق شناسایی و بازسازی می‌کند. این دست‌بند FingerTrak نام دارد. به همراه این دست‌بند چهار دوربین تصویربرداری حرارتی تعبیه شده است. دوربین‌های حرارتی بسیار کوچک و با رزولوشن پایین هستند. سامانه FingerTrak از الگوریتم‌های یادگیری ماشین بهره می‌برد تا موقعیت‌های حرکتی دست را شناسایی و ترجمه کند. موقعیت‌‌های حرکتی دست شامل حرکت‌های ۲۰ مفصل انگشتان است که به صورت سه بعدی شبیه‌سازی می‌شود.

FingerTrak می‌تواند در کاربردهای بسیاری موردتوجه قرار گیرد. برای نمونه می‌تواند زبان اشاره را به صورت خودکار ترجمه کند. در فناوری واقعیت مجازی به کار رود یا در تعامل با ربات‌ها استفاده شود. این یک موفقیت بزرگ برای فناوری ردیابی و ثبت حرکات بدن است. کاربران بازی‌های واقعیت مجازی می‌توانند با کمک این فناوری جدید حرکت‌های دست خود را ردیابی کنند.

پژوهشگران آزمایشگاه SciFi دانشگاه کرنل به سرپرستی Cheng Zhang دستگاهی طراحی کرده‌اند که حرکات انگشتان دست را با دقت بسیارخوبی به صورت سه‌بعدی بازسازی کند. این نخستین بار است که یک سیستم ردیابی توانسته با اطلاعات حرکت مچ دست، وضعیت تمام دست از جمله انگشتان را بازسازی کند. Yin Li استاد دانشگاه ویسکانسین-مدیسن برای توسعه‌ی نرم‌افزار این دست‌بند همکاری کرده است.

دستبند FingerTrak : ردیابی سه‌بعدی حرکات دست با یادگیری ماشین

کاربرد FingerTrak در تشخیص اختلالات حرکتی دست

همچنین FingerTrak برای نظارت بر اختلالاتی که بر مهارت‌های حرکتی تاثیر دارند نیز مفید خواهد بود. بسیاری از اوقات پزشکان هنگام معاینه و بررسی وضعیت سلامت سالمندان درباره وضعیت حرکتی دست و انگشتان می‌پرسند. این فناوری می‌تواند اطلاعات دقیقی درباره‌ی چگونگی حرکت دستان و انگشتان بدهد. بنابراین برای شناسایی علایم اولیه بیماری‌هایی همچون پارکینسون و آلزایمر بسیار کمک‌کننده است. این پژوهش در نشریه‌ی the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies به چاپ رسیده است. ویدیوی زیر دستبند ردیابی حرکتی FingerTrak را نشان می‌دهد.


بیشتر بخوانیم:

>>جدیدترین دستآوردهای رباتیک از گوشه و کنار دنیا
>>فناوری نورومورفیک اینتل راهی برای بهبود زندگی بیماران آسیب نخاعی
>>موفقیت های مهم SpaceX از تاسیس تا به امروز


منبع: wearable-technologies

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *