راه رفتن معلولان با ربات اسکلت بیرونی ایرانی اکسوپد

راه رفتن معلولان با ربات اسکلت بیرونی ایرانی اکسوپد

ربات اسکلت بیرونی اکسوپد (Exoped)

پیش از این دربارۀ ربات اسکلت بیرونی اکسوپد (Exoped) رباتی ویژه راه رفتن معلولان ، ساختۀ شرکت دانش بنیان ایرانی «پداسیس» و رونمایی از آن در نمایشگاه ساخت ایران خبری منتشر کرده بودیم. مدتی پیش نیز خبر ساخت این دستگاه که به معلولان، افراد کم‌توان و ناتوان در ناحیه پایین تنه امکان راه رفتن می‌دهد در خبرگزاریهای ایرانی و بخشهای گوناگون خبری صدا و سیما پخش شد. بنابر گفتۀ شرکت پداسیس، این نسخه از ربات اسکلت خارجی اکسوپد که می‌توان آن را یک اورتز هوشمند در نظر گرفت، ویژۀ نصب در درمانگاههای توانبخشی و مراکز فیزیوتراپی طراحی شده است و زیر نظر متخصص توانبخشی یا کاردرمانگر خبره استفاده می‌شود.

به گفتۀ شرکت پداسیس مدتی است شرایط فروش ربات اسکلت بیرونی اکسوپد به مراکز درمانی و توانبخشی داخلی فراهم شده و احتمالاً به زودی شاهد حضور این دستگاه در بیمارستانها، مراکز درمانی و پژوهشی کشور و به منظور راه رفتن معلولان خواهیم بود.

نسخۀ شخصی اکسوپد

مهندسان پداسیس در حال آماده سازی نسخۀ شخصی اکسوپد هستند. با این وسیله معلولان و افراد کم‌توان حرکتی ناحیه پایین تنه می‌توانند آزادانه در محیطهای هموار از جا برخاسته، راه بروند و مجدداً بنشینند. این نسخه مجهز به باتریهای قابل شارژ و رایانه کنترل کنندۀ داخلی است و پیش بینی می‌شود قیمتی پایینتر نسبت به نسخۀ درمانگاهی داشته باشد. شرکت پداسیس اعلام کرده تلاش می‌کند تا پایان سال این وسیله را برای عرضۀ عمومی آماده کند. لازم به ذکر است که قیمت نسخۀ درمانگاهی ربات اکسوپد هم اکنون کمتر از یک سوم مشابه‌های خارجی است. با این حال پداسیس امیدوار است با جلب حمایت نهادهای دولتی، خصوصی و خیریه بتواند قیمت این محصول را باز هم کاهش دهد و امکان راه رفتن معلولان بیشتری را فراهم کند.

آغاز فعالیت درمانگاهی در تهران به صورت آزمایشی

شرکت پداسیس، بکارگیری آزمایشی اکسوپد در کلینیکهای مرجع تهران را با مشارکت داوطلبان معلول آغاز کرده است. در این فرایند ربات در مراکز درمانگاهی خاص زیر نظر متخصصین اقدام به ارائه خدمات بصورت رایگان می‌نماید. این فرایند از تاریخ چهارم مردادماه و در بیمارستان توانبخشی رفیده واقع در قیطریه آغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت. شرکت پداسیس برای مشارکت داوطلبان، مجموعه‌ای از پرسشهای متداول درباره این ربات را در تارنمای خود قرار داده و همچنین امکان نام نویسی اینترنتی داوطلبان برای شرکت در این فعالیت را نیز فراهم کرده است. نتایج این فعالیت برای بررسی بازخورد استفاده کنندگان، متخصصان توانبخشی و بررسی اثر درمانی اسکلت بیرونی، راه رفتن معلولان و بهبود محصولات آیندۀ این شرکت و به‌ویژه نسخه شخصی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

راه رفتن معلولان با ربات اسکلت بیرونی ایرانی اکسوپد

بکارگیری آزمایشی ربات اسکلت بیرونی اکسوپد در بیمارستان توانبخشی رفیده تهران

ویدئوی زیر، یکی از داوطلبان استفاده کننده از اکسوپد در بیمارستان رفیده تهران را که دچار آسیب نخاعی T12 شده نمایش می‌دهد. وی در پایان نظر و احساس خود را درباره پوشیدن ربات اکسوپد بیان می‌کند.

11 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *