این پشتیبان رباتیک موجب بهبود توانایی کنترل تنه در کودکان مبتلا به فلج مغزی میشود

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا گزارش دادند پشتیبان رباتیک بالا تنه آنها (TruST)، که با تمرین فعال حرکات وضعیتی ترکیب می‌شود، موجب بهبود کنترل تنه در کودکان مبتلا به فلج مغزی (CP) می‌شود. این یافته مطابق با پژوهش پیشین آنها در مورد بزرگسالانی است که دچار ضایعه نخاعی شده‌اند و هنگامی که TruST به طور فعال به حرکات تنه آنها کمک می‌کند، نشستنی پایدارتر و با کنترل بیشتری دارند. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

این پشتیبان رباتیک موجب بهبود توانایی کنترل بالاتنه در کودکان مبتلا به فلج مغزی میشود

بهبود کنترل بالا تنه در کودکان فلج مغزی با TruST

این گروه اثر پشتیبان رباتیک TruST را روی کودکانی که دارای مشکلات کنترل تنه بودند، بررسی کرد. آنها یک مطالعه آزمایشی دو ساله روی چهار کودک ۶ تا ۱۴ سال مبتلا به فلج مغزی و دارای مشکل در نشستن انجام دادند. هدف از این پژوهش تأمین مقدار مطلوب حمایت با فناوری TruST حین آموزش کودکان در بازی و فعالیت بود. پس از اتمام مداخله TruST، حالت وضعیتی و کنترل کودکان بهبود کوتاه مدت و بلند مدت داشت. از همه مهم‌تر، آنها قادر به انجام همه فعالیت‌های بازی‌گرا بودند بدون هیچ گونه کمک بیرونی از TruST، تسمه‌های پشتیبانی کننده یا پزشک. این پژوهش در EEE Transactions of Neural Systems and Rehabilitation Engineering منتشر شده است.

این ویدئو توانایی‌های وضعیتی یک کودک مبتلا به فلج مغزی را نشان می‌دهد. پیش از مداخله TruST، کودک اختلالات شدیدی در کنترل تنه و نیاز به مهار لگن داشت. پس از اتمام مداخله TruST، کودک توانایی انجام بازی را در حالت نشسته و بدون هیچ گونه کمک بیرونی بدست آورد. TruST غیرفعال است و تنها برای اندازه‌گیری کنترل تنه در این فیلم استفاده می‌شود. اعتبار: Columbia Engineering

Sunil Agrawal، استاد مهندسی مکانیک و پزشکی توانبخشی می‌گوید: «توانایی کنترل تنه در حالت نشستن برای عملکردهای روزمره مانند نشستن، تغذیه و تعاملات اجتماعی مهم است. پشتیبان رباتیک ما، که آن را TruST می‌نامیم، یک دستگاه رباتیک نوآورانه است که به درمانگران فیزیکی کمک می‌کند نه تنها کودکانی را که از ضعف و ناهماهنگی در کنترل تنه رنج می‌برند حمایت کند بلکه آنها را برای انجام کارهای توانبخشی و بهبود حرکت و هماهنگی به چالش می‌کشد».

TruST چگونه از کودک حمایت می‌کند؟

TruST یک کمربند کابلی_موتوری است که روی تنه کودک قرار می‌گیرد و هنگامی که تنه از مرزهای پایداری وضعیتی خارج می‌شود، نیروهای کمکی فعال را اعمال می‌کند. درواقع TruST  کمکی را ارائه می‌دهد که برای هر کودک بصورت فردی تنظیم شده و با بهبود کنترل تنه در حین آموزش، به طور سیستماتیک کاهش می‌یابد. بنابراین TruST با تطبیق نیروی کمکی با توانایی هر کودک در کنترل تنه، موجب بهبود کنترل می‌شود. هنگامی که تنه از محدوده‌های پایداری عبور می‌کند با تعدیل کشش سیم به تلاش‌های حرکتی کودک کمک می‌کند.

مداخله TruST شدید است، حدود دو ساعت در هر جلسه، اما در یک دوره زمانی کوتاه و در مجموع ۱۲ جلسه آموزش انجام می‌شود. کودکان برای اطمینان از وضعیت نشستن خود در ۶ جلسه نخست آموزش، باید کمربند اضافی به دور کمر می‌بستند. پس از ۶ جلسه، کودکان سطحی از کنترل تنه را بدست آوردند که به پژوهشگران اجازه می‌داد مهارهای کمری را بردارند تا بتوانند به طور مستقل برای اهداف آموزشی بنشینند.

این پشتیبان رباتیک موجب بهبود توانایی کنترل بالاتنه در کودکان مبتلا به فلج مغزی میشود

مداخله TruST به عنوان یک راهکار درمانی

ویکتور سانتاماریا، یک متخصص فیزیوتراپی و پژوهشگر آزمایشگاه رباتیک و توانبخشی Agrawal می‌گوید: «ما می‌خواستیم به طور علمی نشان دهیم که چگونه می‌توان از TruST برای دستیابی به آموزش و بهبود توانایی‌های نشستن کودکان مبتلا به فلج مغزی و مشکلات کنترل تنه استفاده کرد».

تحولات اخیر در تجهیزات رباتیک، پزشکان را قادر می‌سازد تا درگیری، تکرار و شدت تمرین را برای بیماران فلج مغزی تنظیم کنند. گروهی به سرپرستی Agrawal، به همراه دیگر پژوهشگران در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، اخیراً موفق به دریافت جایزه National Institutes of Health R01 award برای انجام یک کارآزمایی بالینی شدند.

این پروژه با نام «بهبود کنترل وضعیت نشسته و عملکرد اندام فوقانی در فلج مغزی دو طرفه با پشتیبان رباتیک تنه (TruST)»  شامل ۸۰ کودک با کنترل ضعیف تنه است. برخی از آنها از توانبخشی رباتیک TruST استفاده می کنند و برخی دیگر توانبخشی معمولی را تجربه می‌کنند. این مطالعه جدید، کارآیی TruST را برای درگیر کردن کودکان با پیشرفت مهارت آنها با پشتیبانی ثابت از تنه مقایسه می‌کند.

Agrawal می‌افزاید: «پروژه جدید ما یک کارآزمایی بالینی تصادفی با حجم نمونه بزرگ برای بررسی اثر مداخله TruST به عنوان یک راهکار درمانی منحصر به فرد برای ارتقا توانایی‌های عملکردی نشستن در کودکان مبتلا به فلج مغزی دو طرفه است».


بیشتر بخوانیم:

>> پشتیبان بالا تنه جهت توانبخشی بیماران آسیب نخاعی


منبع: medicalxpress.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *