نرم‌افزار معروف Stephen Hawking را همین حالا دریافت کنید

stephen-hawking-intel-acat

حدود بیست سال است که شرکت Intel مشغول توسعۀ فناوری برای کمک به Stephen Hawking در برقراری ارتباط با جهان است. اکنون Intel نرم‌افزاری را که این دانشمند نامدار فیزیک از آن برای نوشتن کتاب و ایراد سحنرانی استفاده می‌کند به رایگان در اختیار همگان قرار داده است.

این نرم‌افزار Assistive Context-Aware Toolkit یا به اختصار (ACAT) نام دارد. مهندسان شرکت Intel همواره به فکر آن بودند که روزی این نرم‌افزار را به شکل متن باز منتشر کنند تا به عنوان بستری برای کار مهندسان، توسعه دهندگان و پژوهشگران برای ایجاد فناوریهایی باشد که به بهبود بیماران جسمی حرکتی و سایر نیازمندان کمک کند و امکان استفاده از واسطهای رایانه‌ای را برای آن‌ها فراهم آورد.

stephen-hawking-intel-acat-2

هم‌اکنون نرم‌افزار ACAT فرمانهای کاربر را از راه تشخیص چهرۀ مبتنی بر وب‌کم دریافت می‌کند. با این حال Intel می‌گوید توسعه دهندگان می‌توانند شیوۀ دریافت ورودی را در آن تغییر دهند. این نرم‌افزار نسبتاً خوب کار می‌کند. من برای آزمایش، آن را روی یک تبلت ویندوزی نصب کردم و توانستم با حرکت دادن ماهیچه‌های صورت (همانطور که پروفسور Hawking این کار را می‌کند) کلمه‌های ساده‌ای را تایپ کنم. البته این کار به بردباری نیاز دارد. نرم‌افزار به آهستگی منوهای مختلف، حرفها و کلمه‌های پیش‌بینی شده را به شما نشان می‌دهد. این سامانه افزون بر این امکان باز کردن سندها، گشت زدن در وب و کنترل قابل قبول نشانگر ماوس را به کاربر می‌دهد.

هستۀ اصلی نرم‌افزار به رایگان در github در دسترس است. افزون بر این Intel یک وبگاه جداگانه را برای نشر مستندات، ویدئوهای معرفی ویژگیهای نرم‌افزار و حسگرهای سازگار با آن و همچنین یک راهنمای کامل برای آشنایی و آغاز به کار کاربران در نظر گرفته است. حتی اگر دچار مشکل شدید می‌توانید به شکل مستقیم با مدیر پروژۀ ACAT تماس بگیرید و درخواست کمک کنید (نشانی رایانامۀ وی در وبگاه ACAT موجود است). در مجموع می‌توان گفت انتشار عمومی این نرم‌افزار گام مهمی در راه تحقق بخشیدن به آرزوی پروفسور Hawking است: یعنی رساندن فناوریهای کمک به دست همۀ معلولان.
صفحۀ ویژۀ این پروژه را در github از اینجا و وبگاه شرکت Intel را از اینجا ببینید.

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *