Freewheel: سامانۀ پایش میزان فعالیت برای معلولان ویلچری

freewheel-weelchair-tracker-962x644

در یکی دو سال گذشته شاهد تولید انبوهی از نرم‌افزارهای پایش میزان فعالیت (activity tracker) در حوزۀ تندرسی و سلامت بوده‌ایم. شرکت Chaotic Moons Studios به تازگی خبر از تولید پیش‌نمونه‌ای از یک نرم‌افزار ویژه در این حوزه داده است. این نرم‌افزار Freewheel نام دارد و ویژۀ معلولان ویلچری طراحی شده است.

Tyler Hively یکی از کارکنان این شرکت، خود از ویلچر استفاده می‌کند. مدتی پیش این شرکت بر روی پروژۀ ساختن یک پایشگر میزان فعالیت کار می‌کرد. در آن هنگام Hively دریافت که در این حوزه هیچ نرم‌افزار مشابهی برای معلولان ویلچری وجود ندارد. وی این مسأله را با مسئولان بخش BASE که شاخۀ پژوهش و توسعۀ شرکت است در میان گذاشت. وی می‌گوید: «آنها دو هفته بعد با یک پیش نمونۀ کارآمد و یک نرم‌افزار به سراغ من آمدند. من هم کار آن‌ها را به هر کسی که می‌شناختم نشان دادم.»

گروه BASE وسیله‌ای کوچک ساخته است که بی‌آنکه مشکلی در حرکت ویلچر ایجاد کند بر روی آن نصب می‌شود. این وسیله داده‌های گوناگونی را مانند سربالایی ها، سراشیبی ها، شتاب و سرعت جمع آوری می‌کند. این اطلاعات با Bluetooth به نرم‌افزار گوشی یا ساعت هوشمند کاربر فرستاده می‌شود و می‌تواند برای سنجش میزان فعالیت یا پایش وضعیت سلامت جسمی فرد به کار رود.

freewheel-activity-tracker

Ben Lamm، مدیر عامل Chaotic Moons Studios بیان می‌دارد:

«هدف فناوری تنها برطرف کردن مشکلات تجاری نیست بلکه ارائۀ راه حلهایی برای مشکلات شخصی نیز هست. ما از ساختن Freewheel بسیار خرسندیم زیرا فناوریهای جالب و گوناگونی را در کنار هم دارد. مثلاً یکی از این فناوریها جمع آوری داده‌های انبوه است که می‌تواند در مقیاسهای بزرگ پیاده‌سازی شود. اما مهمتر از آن قابلیت اثر گذاری این وسیله بر کیفیت زندگی میلیونها انسان است.»

سازندگان این وسیله هنوز بر روی پیش‌نمونۀ این محصول و بازخوردهایی که Hively به آن‌ها می‌دهد کار می‌کنند و در گام بعدی محصول را برای آزمون بتا در اختیار گروه بزرگتری از کاربران قرار خواهند داد. با این حال این شرکت می‌گوید برای محصولهایی مانند Freewheel از سوی کاربران ویلچری تقاضای زیادی وجود دارد تا آنجا که آن‌ها حاضرند به عنوان کاربر آزمایشی با ما همکاری کنند.

freewheel-activity-tracker2

Freewheel قابلیتهایی دارد که تنها به پایش وضعیت افراد ویلچری محدود نمی‌شود. گروه BASE مشغول کار بر روی این پروژه و افزودن قابلیتی است که کاربران را قادر می‌سازد تا با شیوۀ جمع آوری داده‌ها به شکل جمعی، نقشه‌هایی را از وضعیت محیط پیرامون خود تهیه کنند. این نقشه‌ها می‌تواند دوچرخه سواران، دوندگان و مردم عادی را در انتخاب سخت‌ترین یا آسان‌ترین مسیرها برای ورزش کردن یا کارهای دیگر در شهر یاری دهد.

هنوز دربارۀ عرضۀ عمومی این محصول تاریخی مشخص نشده است.

منبع: PSFK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *