Axosuits اسکلت بیرونی پزشکی و صنعتی

استارت‌اپی با نام Axosuits با استفاده از فناوری مهندسی Solid Edge یک اسکلت بیرونی صنعتی و پزشکی ساخته است. این اسکلت بیرونی پس از هفت سال تلاش و با شبیه‌سازی مهندسی نرم‌افزاری ساخته شده است. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی بیشتر با این فناوری آشنا می‌شویم.

Axosuits اسکلت بیرونی پزشکی و صنعتی

تغییر قدرت بدنی با استفاده از اسکلت‌های بیرونی بخشی از تخیلات دیرین انسان بوده است. در حقیقت مهندسان به دلایل مختلفی به این فناوری علاقمند هستند. بهبود روش‌های توانبخشی، کاهش احتمال آسیب فیزیکی هنگام کار و ورزش و … تنها بخشی از دلایل آن‌هاست. استارت‌آپ Axosuits روی تغییر قوای بدن به کمک اسکلت بیرونی به خصوص در بخش توانبخشی تمرکز دارد.

Andrew Kapy به عنوان یکی از پایه‌گذاران Axosuits بیان کرده است که اسکلت‌های بیرونی از دهه ۱۹۶۰ حضور داشتند. در آن زمان این فناوری وارد بازار نشده بود. دلیل اصلی این امر قیمت بالا و دردسترس نبودن دستگاه‌ها برای معرفی به مردم بوده است. او بیان کرد که با این استارت‌آپ درپی گسترش دسترسی همگان به فناوری اسکلت بیرونی است.

تاسیس استارت آپ Axosuits

Kapy با پیش‌زمینه IT و مهندسی وارد این رشته شده است. وی در شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان کار کرده است. Axosuits هفت سال پیش از دل چند طرح روی کاغد سربرآورد. Kapy و همکارانش در پی کسب اطلاعات پیرامون کاربردهای اسکلت بیرونی، بازار اسکلت بیرونی صنعتی را بسیار بزرگ یافتند. به عقیده آنان نیازهای این بازار بسیار متنوع بود. بنابراین وی و گروهش به سمت بازار پزشکی و توانبخشی متمایل گشتند. در این مورد یکی از چالش‌های گروه کمبود منابع و مواد اولیه برای کسب اطلاعات بود.

در واقع تعداد کمی از اجزای اسکلت بیرونی تجاری سازی شده است و جدا به فروش می‌رسد. به خصوص در حوزه پزشکی. به همین دلیل قیمت اجزای اسکلت بیرونی پزشکی بسیار بالا است. گروه برای یافتن ترکیب خوب و قابل اعتماد اجزا که به صرفه نیز باشد، سال‌ها تلاش کردند. یکی دیگر از مشکلات نبود استانداردهای لازم و شفاف در این زمینه بود. بنابراین راهنمایی برای دنباله‌روی از آن وجود نداشت. این مساله برای گروهی که استارت‌آپ را پایه‌گذاری کرد اصلا خوشایند نبود.

Axosuits اسکلت بیرونی پزشکی و صنعتی

طراحی یک لباس مکانیکی

درحالیکه اسکلت بیرونی به عنوان یک وسیله مفهومی سال‌ها پیش معرفی شده بود، نداشتن کارایی واقعی و قیمت بالا مشکل اساسی این ادوات بود. گروه Axosuits طراحی اسکلت بیرونی پزشکی را از صفر شروع کرد. مخاطبان این گروه کاربران دارای مشکلات حرکتی و نقص عضو بود. گروه در پی درک بیماران و کاربران، در کنار پزشکان معالج آنان و توقعات آنان از یک اسکلت بیرونی بود. در واقع پیش از هرچیز باید انگیزه استفاده از اسکلت بیرونی توسط این افراد برای گروه مشخص می‌شد.

در کنار چالش‌های طراحی و پزشکی، احساسات کاربران که از بیماری آنان ناشی می‌شد، بسیار مهم بود. به عبارتی فرآیند طراحی تنها با هدف دستیابی به یک بازار تجاری انجام نمی‌گرفت. بلکه باید با توجه به تغییر احساس کاربران در مورد نیازهای پزشکی‌ ایشان انجام می‌شد. گروه پس از مصاحبه با کاربران احتمالی و مرور استانداردها و قوانین موجود، کار مهندسی دستگاه خود را آغاز کرد. در تمام فرآیند نتیجه نهایی مورد توجه بود. در حین کار بایدها و نبایدهای مربوط به کاربران و مواد اولیه بارها و بارها اصلاح شد.

استفاده از Solid Edge توسط استارت آپ

گروه با استفاده از Solid Edge توانستند طراحی خود را بهبود بخشند. آنان روش‌های مختلف را آزمایش کردند و Solid Edge دقیقا همان چیزی بود که نیاز داشتند. در واقع این برنامه یک محصول ویژه طراحی رایانه‌ای مکانیکی دراز مدت است؛ که نه تنها طراحی با پارامترهای منعطف را ممکن سازد بلکه امکان تحلیل اجزا را نیز فراهم کند. این امکانات زمان طراحی دستگاه را بسیار کاهش داد. چراکه شبیه‌سازی حرکت، نیروها و خستگی کاربر با این برنامه بسیار مفید بود.

Solid Edge یک برنامه مناسب استارت‌اپ‌ها برای شروع کار است که توسط Siemens عرضه شده است. این برنامه امکان دسترسی به محصول در حین توسعه را با چند گواهی CAD، CAM و CAE فراهم می‌کند.


۵ استارتآپ برتر اسکلت بیرونی در حوزه مراقبت های بهداشتی
اگزواسکلتون عملکرد دست قربانیان سکته مغزی را بازیابی میکند


منبع: industr.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *