چین به دنبال آغاز تولید اسکلت بیرونی رباتیک در سال جاری

اسکلت بیرونی چین

چین تولید این اسکلت بیرونی توسعه‌ داده شده توسط یک دانشگاه برای کمک به راه رفتن و حرکت معلولین را آغاز خواهد کرد. (عکس: رویترز)

تولید یک اسکلت بیرونی که می‌تواند به معلولین در راه رفتن کمک کند در سال جاری آغاز خواهد شد. بنا بر گزارش خبرگزاری  Xinhua ، این خبر در ماه فوریه توسط توسعه دهندۀ آن اعلام شد. به گفتۀ این گزارش، مرکز رباتیک دانشگاه علوم الکترونیک و فناوری چین مستقر در Chengdu ، از سال ۲۰۱۰ سرگرم توسعۀ این اسکلت بیرونی است. این دستگاه، رباتی پوشیدنی است که روی کمر و پاهای شخص قرار گرفته و به او در راه رفتن و حرکت کمک می‌کند.

این اسکلت بیرونی سال گذشته توسط Lin Han حامل مشعل در مراسم افتتاحیۀ بازی های المپیک ویژه ملی که سال گذشته در چنگدو برگزار شد بکار گرفته شد. بنا بر گفتۀ Huang Rui از مرکز رباتیک: «این نسخۀ جدید، به لطف حسگرهای حرکتی یکپارچۀ آن، نسبت به دستور‌ها حساس‌تر است.» همچنین Cheng Hong، مدیر اجرایی مرکز، افزود که نسخۀ جدید می‌تواند به افرادی که مبتلا به همی‌پلژی یا فلج اندام هستند در راه رفتن کمک کند. Cheng گفت:

«تمام مراحل از طراحی مکانیکی یا الکتریکی تا پژوهش‌های نرم‌افزار، مستقلاً توسط این مرکز توسعه‌ داده شد. ما امیدواریم اسکلت بیرونی ما به عنوان بخشی از تجهیزات توانبخشی پزشکی بکار گرفته شود.»

اسکلت‌های بیرونی افزون بر کمک به راه رفتن معلولین، پتانسیل بکارگیری در ارتش را نیز دارد. مقاله‌ای که در جولای ۲۰۱۵ در تارنمای popsci منتشر شد گفت پژوهشگران دنیا در حال کار روی تأمین اسکلت‌های بیرونی برای سربازان در میادین جنگ هستند. این مقاله گفت که که بسیاری از اسکلت‌های بیرونی، چه در ایالات متحده، چین و یا اروپا، با توجه به برد کوتاه و عمر باتری به طور کلی برای اهداف تدارکاتی و مهندسی در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، تولیدکنندگان چینی امیدوارند با ارتقاء اسکلت‌های بیرونی، آنها را برای استفاده‌های نظامی در محیط‌های دشوار مانند زمین‌های کوهستانی مناسب‌تر سازند.

به عنوان مثال موسسۀ ۲۰۲ از گروه صنعتی Ordnance نخستین بار انعطاف‌پذیری اسکلت بیرونی خود را در نوامبر ۲۰۱۴ در نمایشگاه هوایی Zhuhai به نمایش گذاشت. همچنین در ژوئن ۲۰۱۵، موسسۀ ۲۰۲ یک اسکلت بیرونی ارتقاء یافته شامل کوله پشتی با باتری بزرگتر در پشت، پاهای قوی‌تر و پمپ‌های هیدرولیک/پنیوماتیک بسیار قوی‌تر قرار گرفته روی مفصل ران برای تأمین توان حرکت پاها را به نمایش گذاشت.

این اسکلت بیرونی به کاربر اجازه می‌دهد تا بالغ بر ۲۰۰ پوند وزن را حمل کرده و مسافتی ۲۰ کیلومتری را با سرعت ۴٫۵ کیلومتر بر ساعت طی کند. (اسکلت بیرونی HULC ساخت لاکهید مارتین نیز دارای سرعت و ویژگی‌های استقامتی مشابه است). همچنین این اسکلت بیرونی دارای انعطاف‌پذیری زیادی است که امکان حرکت‌های جانبی روی زمین مانند خزیدن در گل و لای زیر آتش دشمن را فراهم می‌کند.

منبع: yibada.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *