اسکلت بیرونی HAL به زودی به عنوان یک وسیلۀ درمانی در ژاپن عرضه خواهد شد

HAL-Exoskeleton-620x264

نسخه های گوناگون اسکلت بیرونی HAL ساختۀ Cyberdyne

اسکت بیرونی توانبخشی پایین تنۀ HAL (با نام HAL for medical use) به تازگی تأییدیۀ وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن را برای تولید و فروش به عنوان یک وسیلۀ درمانی دریافت کرده است. دریافت این تأییدیه دستاورد مهمی برای شرکت ژاپنی Cyberdyne، یکی از با سابقه ترین شرکتهای فعال جهان در زمینۀ اسکلتهای بیرونی، محسوب می‌شود.

HAL®-for-Medical-Use-EU-German-Model-2015-Front-290x300

اسکلت بیرونی درمانی HAL – مدل EU German / برگرفته از cyberdyne.jp / سال ۲۰۱۵

دریافت این تأییدیه از نظر مالی سود بسیاری را به Cyberdyne سرازیر خواهد کرد. اسکلت بیرونی HAL پیش از این موفق به دریافت تأییدیۀ اتحادیۀ اروپا شده بود. حال این شرکت ژاپنی می‌تواند تلاش خود را برای متقاعد ساختن شرکتهای بیمۀ این کشور و حتی بیمۀ سلامت همگانی برای پوشش هزینۀ این محصول آغاز کند. ارزش سهام این شرکت همواره صعودی بوده و از این نظر نسبت به رقبای اصلی خود یعنی Ekso Bionics و ReWalk Robotics که این روزها ارزش سهامشان در حال کاهش است وضعیت بهتری دارد.

از سوی دیگر دریافت این تأییدیه خیلی زود برای Cyberdyne میسر شد. این شرکت که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده تا کنون به عنوان تولید کنندۀ اسکلتهای بیرونی درمانی شناخته نشده بود. این نتیجۀ تصمیم دولت ژاپن در این سال برای بهبود وضعیت صنایع رباتیک این کشور با ساده‌تر کردن روندها و قوانین اداری بود. گفته می‌شد تا پیش از این اثبات اثربخشی ابزارهای پزشکی خارجی به نهادهای مسئول، آسانتر از ابزارهای مشابه ژاپنی بود. مثلاً اسکلت بیرونی ReWalk پیش از این تأییدیۀ فروش محصول خود را در ژاپن دریافت کرده است و نمایندگی فروش آن با قطار تنها یک ساعت و نیم با دفتر Cyberdyne فاصله دارد.

اسکلت بیرونی درمانی HAL با امکانات و ویژگیهای جالبی عرضه می‌شود. شرکت Cyberdyne برای به کار بردن حسگرهای electromyogram (به اختصار EMG) در پاهای اسکلت بیرونیش معروف است. حسگرهای EMG سیگنالهای الکتریکی ارسال شده به پاها را اندازه می‌گیرند و میزان حرکتی که کاربر قصد آن را دارد پیش از وقوع آن تخمین می‌زنند. اسکلت بیرونی درمانی HAL به این سامانه مجهز شده است و افزون بر این به یک سامانه شامل حرکتهای از پیش تعریف شده و یک سامانۀ کنترل امپدانس که راحتی بیشتر کاربر را فراهم می‌کند نیز مجهز شده است. Cyberdyne اعلام کرده هر کدام از موتورهای این وسیله را می‌توان با هر یک از این سه روش یا ترکیبی از آن‌ها کنترل کرد.

کارهای پیش روی شرکت

HAL®-for-Medical-Use-EU-German-Model-2015-Side-290x300

اسکلت بیرونی درمانی HAL – مدل EU German / برگرفته از cyberdyne.jp / سال ۲۰۱۵

شرکت Cyberdyne هنوز راه درازی تا متقاعد کردن مسئولان ژاپنی دربارۀ ارزش اسکلتهای بیرونی خود دارد. اسکلت بیرونی درمانی HAL فعلاً تنها برای «نارساییهای عصبی ماهیچه‌ای پیش رونده با سرعت کم» (Slowly progressive neuro muscular diseases) تأییدیه دریافت کرده است:

– spinal muscular atrophy
– spinal and bulbar muscular atrophy
– amyotrophic lateral sclerosis
– Charcot-Marie-Tooth disease
– distal myopathy
– inclusion body myositis
– congenital myopathy
– muscular dystrophy

این شرکت هنوز باید مزیتهای HAL را برای نارساییهای عصبی ماهیچه‌ای و نخاعی به اثبات برساند. Cyberdyne هم‌اکنون مشغول انجام آزمونهای درمانگاهی بیشتری است تا بتواند نظر مسئولان دولتی را جلب کند.

از نظر مهندسی، اسکلت بیرونی درمانی HAL را می‌توان برای گسترۀ بزرگی از از کاربران به کار برد: کاربرانی با وزنی میان ۴۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم و قد ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی متر. البته مشکل بیشینۀ مجاز عرض باسن همواره در اسکلتهای بیرونی ژاپنی مشکل ساز بوده است. منبع تغذیۀ این وسیله برای دست کم یک ساعت کار کافی است. اما معمولاً حسگر EMG که بر روی پوست کار گذاشته می‌شود پس از ۳۰ دقیقه رفته‌رفته نویز بیشتری ایجاد می‌کند.

تصمیم دولت ژاپن مبنی بر تأیید Cyberdyne به عنوان تولید کنندۀ ابزارهای درمانی می‌تواند اثری جدی بر توسعۀ اسکلتهای بیرونی در قارۀ آسیا که در حال حاضر بر رباتهای پوشیدنی صنعتی و ابزارهای توان افزا متمرکز شده بگذارد.

منبع: Exoskeleton Report

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *