[ویدئو] مروری بر پروژه‌های خودانجام (DIY) ساخت اسکلت‌های بیرونی

DIY-Exoskeletons-Roundup

اسکلتهای بیرونی خود انجام، از چپ به راست: Exo Arm، یک اسکلت خارجی نیرو گرفته از چیپهای ترموالکتریک Nitinol وPeltier، اسکلت بیرونی Elysium، اسکلت بیرونی نیوماتیک نسخه ۳٫۳ و اسکلت بیرونی AJAX Exosuit.

همۀ ما می‌دانیم که برخی از بزرگترین شرکتهای امروزی کار خود را از داخل گاراژهای کوچک و در قالب پروژه های خود انجام (do-it-yourself DIY) آغاز کرده‌اند. شرکتهایی مانند Apple، Harley Davidson، HP، Mattel و بسیاری دیگر نخست شرکتهایی کوچک در محیطهای شهری و مسکونی بودند.

بنابراین عجیب نیست که ما نه تنها به اسکلتهای خارجی ساخته شده در دانشگاهها، آزمایشگاههای پژوهشی و به دست مهندسان شرکتها و استارتاپها توجه کنیم، بلکه نگاهی نیز به پروژه‌های افراد عادی که در اوقات فراغتشان کار می‌کنند داشته باشیم. در ادامه به مرور چند پروژۀ خانگی ساخت اسکلتهای بیرونی می‌پردازیم:

دست اسکلت خارجی کنترل شونده با EMG (جولای ۲۰۱۵)

James Ho در ویدئوی بالا یک آرنج اسکلت خارجی را نشان می‌دهد که با فشار هوا کار می‌کند. او در نمایش دوم خود از یک برد الکترونیکی Arduino برای راحتتر کردن کنترل EMG و کمپرسور هوا استفاده می‌کند.

اسکلت خارجی ساخته شده از ویلچر (آگوست ۲۰۱۵)

یک کاربر youtube به نام Mr.Teslonian که مجموعه نمایشهایی رابه نام A Show of Invention, Investigation, Contemplation and Exploration! برگزار می‌کند، یک اسکلت خارجی کامل را تنها با قطعه‌های ویلچر ساخته است. این اسکلت بیرونی فعلاً منبع انرژی خارجی ندارد اما یک سامانۀ کابل کشی به زودی به آن افزوده خواهد شد تا حرکت آن را ساده‌تر کند. نکتۀ جالب این وسیله آن است که همۀ آن از قطعه‌های ویلچری ساخته شده و همین مسأله ما را بیش از پیش متقاعد می‌کند که رباتهای پوشیدنی در آیندۀ نزدیک برای راه رفتن به کمک ما خواهند آمد.

اسکلت خارجی آرنج Elysium (آگوست ۲۰۱۴)

یک کاربر youtube به نام the Hacksmith یک اسکلت بیرونی آرنج ساخته است که دارای یک کوله پشتی نیز هست. نکتۀ جالب آن است که وی در قالب ۱۶ ویدئو همۀ بخشهای طراحی و ساخت این ربات پوشیدنی را مستند کرده است. از انگیزۀ ساختن این وسیله که از دیدن فیلم Elysium در وی پدید آمد تا نقشه‌های اولیه، طراحیهای Solid Works، باز کردن جعبۀ قطعه‌های اصلی و سرهم بندی قطعه‌ها. یکی از نکته‌هایی که وی در طول ساخت متوجه می‌شود آن است که وزن اعمال شده به شانه‌ها بسیار بیش از آن چیزی است که وی پیش‌بینی می‌کرده است. اما او خیلی زود شروع به اعمال تغییراتی در طراحی می‌کند تا مشکل برطرف شود. جای تعجب نیست که تا کنون (۲۰۱۵) ویدئوهای او پربازدیدترین ویدئوها دربارۀ پروژه‌های خودانجام اسکلت بیرونی در youtube باشد.
>> مقالۀ مرتبط: ساخت اسکلت بیرونی با توانایی حمل ۷۷ کیلوگرم بار

اسکلت بیرونی پایین تنه نیوماتیک (آوریل ۲۰۱۴)

آخرین کاربر youtube که آن را معرفی می‌کنیم، Arduino7069 است که یک اسکلت بیرونی پایین تنۀ نیوماتیک کارآمد برای توانبخشی بیماران ساخته است. این اسکلت خارجی با سخت‌افزار Arduino کنترل می‌شود و در‌واقع الگوهای راه رفتن را که از پیش برای آن برنامه‌ریزی شده تکرار می‌کند. این ربات مجهز به حالت توقف اضطراری کاربر نیز هست.

– سامانۀ AJAX (ارتقا در جشنوارۀ سازندگان “Maker Fair”) (ژوئن ۲۰۱۵)

پیش از این در ماه مارس امسال خبر دادیم که گروهی از نوجوانان دبیرستانی در منطقۀ San Francisco Bay Area یک سامانۀ اسکلت بیرونی به نام AJAX را ساخته بودند. آن‌ها توانستند برای ادامۀ پروژۀ خود ۷۰۰۰ دلار سرمایه از ۱۲۰ نفر جمع آوری کنند. اگرچه این سامانه هنوز در برقراری تعادل مشکل دارد اما می‌تواند بارهای نسبتاً سنگینی را بردارد.
>> مقالۀ مرتبط: ساختن ربات اسکلت بیرونی با توانایی جابجایی ۱۸۰ کیلوگرم بار توسط دانش آموزان دبیرستانی

منبع: Exoskeleton Report

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *