Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

Leo Ochoa یک آتشنشان بود که در محیط باز کار می‌کرد. وی در حین خدمت از ناحیه کمر آسیب دید. او پس آز این آسیب وسیله‌ای را طراحی کرد که به کمک آن از بدن خود و همکارانش در هنگام کار محافظت کند. این وسیله یک اسکلت بیرونی نرم است. وظیفه آن حفظ وضعیت صحیح بدن در حین کار است. Dorsum Exospine نامی است که Leo برای آن انتخاب کرد. Dorsum Exospine به طور خاص روی حفظ وضعیت صحیح ستون فقرات وپیشگیری از آسیب فیزیکی تمرکز دارد. پس یک وسیله برای توانبخشی نیست. در ادامه به جزئیات طراحی این وسیله خواهیم پرداخت. از شما دعوت می‌شود برای آشنایی با این وسیله با مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

Leo Ochoa یک آتش‌نشان بود که آتش‌های محیط باز را مدیریت می‌کرد. وی در حین کار با مشکلات کمر و ستون فقرات روبه‌رو شد. در واقع نه تنها در حرفه وی، بلکه در بسیاری از شغل‌ها مشکلات کمر وجود دارد. ایستادن‌های طولانی مدت، بلند کردن بارهای سنگین، و حتی نشستن روی یک صندلی ناراحت در حین کار برای نیمی از روز می‌تواند مشکل آفرین باشد. برای Leo تنها لحظه‌ای غافل شدن به عنوان یک آتش‌نشان کافی بود تا خستگی در ستون فقرات را حس کند. نهایتا زمانی‌که متوجه شد او تنها کسی نیست که این تجربه را دارد و در سنین خاصی مشکلات ستون فقرات به سراغ افراد می‌آید، برای طراحی و ساخت یک سامانه پشتیبان ستون فقرات دست به کار شد. این سامانه Dorsum Exospine نام دارد.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

Dorsum Exosine چه کاربردی دارد؟

به Dorsum Exospine به عنوان وسیله‌ای نگاه کنید که حالت ستون فقرات را در مواقع لازم اصلاح می‌کند. مانند یک عینک یا کلاه ایمنی؛ اما برای ستون مهره‌ها. این وسیله در واقع یک ستون فقرات پلاستیکی یا یک اسکلت بیرونی نرم است که در تمام روز و در حین انجام کار آن را می‌پوشید بدون اینکه مزاحم کار شما باشد. در واقع این وسیله قسمت پایین کمر را شکل می‌دهد و به شما یادآوری می‌کند که حالت بدن خود را اصلاح کنید؛ و ستون فقرات را صاف نگه دارید تا درد کمر از بین برود و احتمال آسیب فیزیکی کاهش یابد.

ویژگی های Exospine

این وسیله از پلیمرگرمایی ساخته شده است. سبکی، پشتیبانی خوب از بدن و انعطاف‌پذیری ویژگی‌های مثبت این دستگاه است. Dorsum Exospine را می‌توان با یک سامانه نگهدارنده شانه ادغام کرد تا کل بدن را محافظت کند. همچنین طرح خاص آن اجازه پوشیدن این وسیله را زیر لباس به راحتی فراهم می‌کند. درست مثل وسایل اصلاح کننده وضعیت شانه.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

برای تطبیق با بدن کاربران طرحی به کار رفته که افراد با قدهای مختلف به راحتی بتوانند ابعاد آن را با بدن تنظیم کنند. همچنین این وسیله را می‌توان زیر لباس کاری روزانه به راحتی پوشید و به این شکل تمام روز از فواید آن بهره برد. به این شکل بدون هیچ تلاش مضاعفی از جانب کاربر می‌توان خطر آسیب فیزیکی را کم کرد.

این وسیله نوآوری خود را مدیون طرح خاصی است که برای حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات به کار گرفته است. در سه نقطه تماس با بدن، شکل ستون فقرات به نحوی اصلاح می‌شود که برای کاربر مزاحمت ایجاد نشود. امکان تنفس وعبور هوا از وسیله نیز پوشش آن‌ را راحت‌تر می‌کند.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

مخاطبان Exospine

مخاطبان این وسیله افرادی هستند که در مرحله نقاهت از کمردرد هستند یا افرادی که حس می‌کنند در معرض کمر درد هستند اما مشکل آنان هنوز بسیار جدی نیست. افرادی که در شغل خود باید به دفعات خم و راست شوند و باری را جابه‌جا کنند با این وسیله از بدن خود محافظت می‌کنند. حتی نشستن‌های طولانی با یک اصلاح کننده وضعیت بدن برای کاربر خطر کمتری خواهد داشت. به این شکل Dorsum Exospine کارگرانی که در اسباب‌کشی‌ها کمک می‌کنند، کارگران کارخانه‌ها یا محیط‌های ساخت و ساز، رانندگان و کارمندان دفتری را هدف قرار داده است.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

Dorsum Exospine پشتیبان انعطاف‌پذیر ستون فقرات و اصلاح کننده وضعیت بدن

کمر درد در هر مقطعی به صورت مستقیم به وضعیت بدن ما بستگی دارد. اینکه ما چطور حرکت می‌کنیم. حتی اگر دانش زیادی در مورد وضعیت صحیح بدن داشته باشیم، حفظ حالت بهینه بدن در حین تمرکز روی کار دیگر و در زمانیکه کمر و پشت بدن خسته شده است؛ کاری دشوار است. به همین دلیل سامانه‌ای حین کار مفید است که به صورت خودکار بتواند شکل صحیح بدن را (بدون درگیر شدن ذهن کاربر) حفظ کند، حرکات کاربر به صورت طبیعی دنبال کند و به صورت مداوم شکل صحیح بدن را به وی یادآوری کند.

پشتیبانی صحیح بدن در حالیکه حرکات بدن محدود نشود به صورت موثر احتمال کمردرد را کاهش خواهد دارد. به خصوص در دنیای کنونی که حرکات سریع و ساعات طولانی کار اجتناب ناپذیر است. همه این‌ها سبب می‌شود که فرد فشار زیادی روی ستون مهره‌ها و شانه‌ها و حتی قسمت پشت بدن احساس کند. ۸۰ درصد افراد بزرگسال در مقطعی از زندگی خود مشکلات ستون فقرات را تجربه می‌کنند. این‌جاست که یک اسکلت بیرونی نرم مانند Dorsum Exospine برای اصلاح کردن این وضعیت وارد کار می‌شود.

متداول‌ترین مشکلات بدن زمانی اتفاق می‌افتند که بیش از اندازه از بدن کار بکشید. در این مواقع به صورت مداوم تحت فشار هستید. حرکات تکراری فشار زیادی روی کمر و پشت وارد می‌کنند. فشاری که در نهایت سبب جراحت دائمی می‌شود.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

در قرن ۲۱ هستید، باید ارگونومی خوبی برای بدن خود فراهم کنید!

Dorsum Exospine وسیله‌ای استکه با نام پشتیبان انعطاف‌پذیر یا Flexible Support شناخته می‌شود. این گونه ادوات به صورت خاص روی پیشگیری از آسیب تمرکز دارند وکارشان توانبخشی نیست. Dorsum Exospine نیز روی فعال کردن عضلات تمرکز دارد. این وسیله سعی در محدود کردن حرکت عضلات ندارد. در عوض کاربر را تشویق می‌کند در حین انجام یک حرکت به دفعات وضعیتی خاص را برای بدن خود تثبیت کند.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

شاید در بازار لباس‌های نرم تعداد وسایلی که برای حرکت طراحی شده باشند بسیار زیاد نباشد. این وسایل باید ارگونومی صحیح بدن را به بدن یادآوری کنند. ارگونومی مناسبی که در هنگام انجام حرکت کوتاه باید حفظ شود. یا حتی حرکاتی که به دفعات انجام می‌شود و مدت انجام هر یک از این حرکات کوتاه نیست.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

به صورت تخصصی Dorsum Exospine برای کارهایی است که حرکات محوری می‌طلبند (Hinge Movement). حرکات محوری مربوط به حرکاتی است که نیازمند به خم شدن روی یک شیئ برای بلند کردن آن داریم. این گونه حرکات، با خسته کردن کاربر، منشا اصلی کمردرد است. اگر حرکت عضلات حین خم شدن درست تنظیم شوند، به شکلی که در حالت کلی بدن اصلاحی انجام شود، این حرکت سبب آسیب فیزیکی نخواهد شد. منظور از اصلاح وضعیت بدن در اینجا نیز همین است.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

دقت کنید، Dorsum Exospine برای

  • موقعیت‌های پزشکی اضطراری و کمک‌های اولیه است .
    -کارگرانی است که در بخش باربری کار می‌کنند.
  • برای کارگران ساختمانی است.
  • برای رانندگانی است که ساعت‌های متمادی در روز باید نشسته باشند.
  • و برای هر فردی است که در حین کار باید یک حرکت را به دفعات در طول روز تکرار کند.

شیوه عملکرد Dorsum Exospine

برای استفاده از این وسیله پیچی را باید کشید و قسمت بالا را برای ابعاد بدن خود تنظیم کرد. کوچک، متوسط یا بزرگ. پس از آن دوباره پیچ در موقعیت نخست قرار می‌گیرد.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

تنظیم ابعاد

از قسمت پشت، جیبی که در قسمت پایین هست را بگشایید و دستگاه مربوط به حفظ شکل ستون فقرات را در آن سر دهید. سپس می‌توان دهنه جیب را بست. این بخش، که در واقع یک ستون فقرات بیرونی یا یک اسکلت بیرونی است، طوری طراحی شده است که برای ابعاد مختلف بالاتنه، بزرگ-متوسط-کوچک، سازگار باشد. همچنین می‌توان آن را در جای خود ثابت کرد.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

بندهای شانه را دور بازوها ثابت کنید. سپس کمربرند میان‌تنه را دور لگن ببندید و محکم کنید. بندهای قفسه سینه باید به بیرون کشیده شوند تا کاربر پشتیبانی آن را حس کند. در حالیکه این بندها را در قسمت پایین قفسه سینه می‌بندید اطمینان حاصل کنید که پشتیبانی آن را حس می‌کنید. پس از این با حرکت کردن بدن خود به سادگی کارکرد Dorsum Exospine را درک خواهید کرد. چون بدون نیاز به حرکت ارادی از سوی شما وضعیت بدن شما ثابت شده است.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات
Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

راحتی با انتخاب مواد و طراحی درست

این وسیله از پلیمرهای گرمایی سبک ساخته شده است. ماده ای بسیار انعطاف‌پذیر که خم شدن و حرکات بدن شما را دنبال می‌کند.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

خمیدگی حلالی Dorsum Exospine در قسمت جلوی بدن به ستون فقرات بیرونی امکان محافظت از ناحیه کمر، قسمت پایینی پشت و قسمت‌های خسته ستون فقرات را می دهد.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

استفاده از یک تور سه بعدی در کناره ها به همراه یک تور در قسمت میانی با منسوجات خاص عبور هوا را تضمین می‌کند تا راحتی کاربر تضمین شود.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

این پشتیبان خاص در سه نقطه با ستون فقرات در تماس است: قستی در بالا، قسمتی در میانه و قسمتی در پایین. به این شکل یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می‌شود.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

حلقه بازخورد مثبت ذهن

حلقه بازخورد مثبت در مغز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر چیزی حس خوبی ایجاد کند و به خاطر آن تشویق شوید، مغز شما را به جست و جوی دوباره آن می‌فرستد.
همین اتفاق برای بدن نیز رخ می‌دهد.

Dorsum Exospine اسکلت بیرونی نرم ستون فقرات

زمانیکه حس خوبی در بدن دارید، بدن برای محافظت از خود شما را به جست و جوی آن تشویق می کند. با پوشیدن Dorsum Exospine بدن به صورت مداوم حرکت درست ماهیچه‌ها را به خود یاآوری می‌کند. پس وقتی که وسیله را در می‌آورید بدن شما تا حدودی این حرکات خاص و وضعیت خاص را به یاد دارد. پس قادر خواهد بود خود را بهتر تنظیم کند، بهتر ثابت بماند و به خود بهترین وضعیت را آموزش دهد. طوریکه همیشه حس خوب را به همراه خود داشته باشد.


کمک به راه رفتن دوباره بیماران سکته مغزی با اسکلت بیرونی نرم
ماهیچه‌ های مصنوعی نرم جایگزینی برای اسکلت های بیرونی
آشنایی با اسکلت بیرونی نرم توان افزای پشتیبان کمر


منبع: yankodesign

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *