اسکلت های بیرونی شرکت Ekso Bionics

شرکت Ekso Bionics از سال ۲۰۰۵ به عرضه اسکلت‌های بیرونی مشغول بوده است. از نخستین محصولات این شرکت مانند EksoVest و EksoGT تا فناوری‌های جدید این شرکت که به صورت شخصی برای مشتریان تنظیم می‌شود، شرکت EksoBionics همواره در تلاش بوده است تا از ربات‌های پوشیدنی برای افزایش توانایی انسان استفاده کند. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی به مرور محصولات مهم این شرکت می‌پردازیم.

HULC اسکلت بیرونی ساخت Ekso Bionics

اسلکت بیرونی HULC برای برداشتن باری از دوش کاربر

اسکلت بیرونی Human Universal Load Carrier، یا به اختصار HULC، با طراحی هیدورلیک برای کمک به سربازان ساخته شده است. با این اسکلت بیرونی کاربر قادر به حمل ۲۰۰ پوند بار یا ۹۱ کیلوگرم با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت در زمان طولانی است. این وسیله به طور خاص برای Lockheed Martin ثبت شده است. این دستگاه فعال با بهره گیری از انرژی باتری وزن بارهای سنگین را متحمل می‌شود و به طور چشمگیری صدمات عضلانی-استخوانی را کاهش می‌دهد.

اسکلت بیرونی eLEGS محصول Ekso Bionics

ورود Ekso Bionics به عرصه توانبشخی با eLEGS

اسکلت بیرونی پایین تنه و اندام تحتانی eLEGS یا Exoskeleton Lower Extremity Gait System، یک اسکلت بیرونی الکترومکانیکی است که برای توانبخشی طراحی شده است. با این وسیله بیماران پاراپلژی می‌توانند ایستادن و راه رفتن در یک خط مستقیم را تجربه کنند. eLEGS نخستین دستگاه شرکت EksoBionics در عرصه توانبخشی است.

اگزواسکلتون EksoGT از Ekso Bionics

توانبخشی با EksoGT

در سال ۲۰۱۳ اسکلت بیرونی EksoGT با نرم‌افزاری برای کمک به بهبود بیماران معرفی شد: VariableAssist. این اسکلت بیرونی تنها برای توانبخشی در دسترس بود و مقادیر نیرو را برای قسمت‌های مختلف بدن بیمار تنظیم می‌کرد. به این شکل بیمار هنگام تمرین به چالش کشیده می‌شد. EksoGT نخستین اسکلت بیرونی دارای تائیدیه FDA بود که برای قربانیان سکته مغزی و آسیب نخاعی قابل استفاده بود. SmartAssist نرم افزار به روز رسانی شده این وسیله است که بعدا در بستر EksoPluse به کار گرفته شد. EksoPlus برای رصد پیشرفت بیماران در یک بستر آنلاین به کار می‌رفت.

Ekso Vest اسکلت بیرونی ساخت Ekso Bionics

قدرت بدون درد با اسکلت بیرونی EksoVest

اسکلت بیرونی EksoVest در سال ۲۰۱۸  برای مقاصد صنعتی و به عنوان یک پوشیدنی بالاتنه عرضه شد. EksoVest از شانه‌ها و بازوان کاربر محافظت می‌کند. همچنین برای انجام کارهای بالای سر یا در ارتفاع سر مناسب است. EskoVest با نیروی منفعل فنر و بدون نیاز به باتری کار می‌کند. با این پوشیدنی سردرمداران بخش صنعت در Ford و Boeing توانستند خستگی و آسیب کارمندان خود را حین کار کاهش دهند و بازده کارمندان افزایش یافت. بازخورد عملی EksoVest سبب توسعه نسل بعدی پوشیدنی‌های بالاتنه شد که EVO نام دارد.


آشنایی با حسگرها و عملگرهای اسکلت بیرونی
فناوری هایی که زندگی معلولان را آسان می کنند
بهبود روند توانبخشی سکته مغزی با موسیقی


منبع: eksobionics

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *