ساخت دست مصنوعی چاپ سه بعدی برای کودکان این بار در برزیل

چندی پیش دکتر جاوید عبدالمنعم و شبکۀ تلویزیونی الجزیره ملاقاتی با یکی از داوطلبان بنیاد e-NABLE در برزیل داشتند. آن‌ها با Felipe Wiltgen همراه شدند تا روند ساختن یک دست مصنوعی و تحویل آن به یک کودک معلول را به تصویر بکشند. وی یک دست مصنوعی دیگر را نیز شخصاً به یک کودک دیگر تحویل می‌دهد.

دکتر عبدالمنعم می‌گوید:

«پیشرفتهای اخیر در حوزۀ اندامهای زیست سازه (bionic) زندگی تازه‌ای به معلولان فاقد اندام بخشیده است. به ویژه برای کسانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. من به برزیل آمده‌ام تا از نزدیک ببینم طراحیهای جدید متن باز (open source) و پیشرفتهای جدید در فناوری چاپ سه بعدی چگونه توانسته است اندامهای مصنوعی مناسب و ارزان را در دسترس کودکان جهان قرار دهد.»

Felipe در طول روز در دانشگاه به دانشجویان درسهای مهندسی می‌آموزد و در زمانهای فراغت خود داوطلبانه با بنیاد e-NABLE همکاری می‌کند و برای کودکان معلول و نیازمند به رایگان دستهای مصنوعی چاپ سه بعدی می‌سازد. هر دستی که او می‌سازد حدود ۱۰۰ دلار هزینه برای مواد و انرژی مصرف شده دارد که خود او این هزینه را تقبل می‌کند و دریافت کنندۀ دست چیزی نمی پردازد. او می‌گوید: «کمک کردن به مردم برای من نوعی تفریح است و من برای این کار پس‌انداز می‌کنم.»

enable-brazil-fhobby

دکتر جاوید عبدالمنعم می‌گوید:

«طراحی متن باز دستهای مصنوعی بنیاد e-NABLE بدان معنی است که مهندسان و طراحان در همۀ نقاط جهان می‌توانند این طرحها را به دلخواه خود تغییر دهند. بنابراین این طرحها همواره در حال بهبود و بازبینی هستند.»

Felipe می افزاید:

«تغییرهایی که من روی دستها ایجاد می‌کنم بسیار جزئی هستند. با این حال آن‌ها را با بقیۀ اعضای e-NABLE به اشتراک می‌گذارم. هر کسی می‌تواند به این طرحها دسترسی داشته باشد و از آن‌ها استفاده کند.»

اعضای بنیاد e-NABLE مشتاق به اشتراک گذاشتن طرحهای خود و بهبود کارها و ایده‌های یکدیگر هستند و به یکدیگر کمک می‌کنند. پیشرفتهای بزرگ این بنیاد مرهون همین روحیۀ همکاری و غیر رقابتی بودن است. کاری که آن‌ها می‌کنند به اشتراک گذاری ایده‌هایشان است و امیدوارند دیگران نیز ویژگیهای خوبی در طرحهای آنان ببینند و فایلهایشان را دانلود و طرحها را چاپ نمایند و با کار بر روی آن‌ها نقاط ضعف طرحها را بیابند و آن‌ها را برطرف سازند.

اعضای بنیاد e-NABLE به شکل گروهی کار می‌کنند و با کنار گذاشتن تفاوتهای فردی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی و از درون هزاران مدرسه، خانه، کارگاه، گاراژ و کتابخانه در سراسر جهان به یکدیگر یاری می رسانند. اینگونه است که این بنیاد روز به روز بیشتر رشد می‌کند و اینگونه است که کودکانی مانند آن‌ها که Felipe برای آن‌ها دست مصنوعی می‌سازد می‌توانند از ابزارهایی استفاده کنند که روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردند.

enable-brazil-Fgreetr

Felipe و دکتر عبدالمنعم نخست سری به Rafael، کودکی که الان ۶ ماه است از دست مصنوعی استفاده می‌کند می‌زنند تا وضعیت او را ببینند. Felipe پیش از این Rafael را ندیده و تنها یک دست مصنوعی برایش پست کرده است.

او در این دیدار کوتاه به ساییدگیهای ناشی از استفاده از دست مصنوعی اشاره می‌کند.

enable-brazil-fweartear

مادر Rafael می‌گوید:

«ما هنگامی که مشخصات فرزندمان را در وبگاه e-NABLE قرار دادیم گمان نمی کردیم کسی به ما کمک کند. ارتباط با e-NABLE و به ویژه با Felipe واقعاً فوق‌العاده بود. با هر ایمیل و پیام می توانستیم احساس مسئولیت و پشتیبانی آن‌ها را از خود حس کنیم.»

enable-brazil-Frhand

در عکس بالا می‌توانید شور و شوق Rafael و خانواده اش را از دریافت هدیۀ Felipe هنگام خداحافظی با ما ببینید. کار بعدی ما تحویل دادن یک دست مصنوعی دیگر به یک دختر جوان بود که برای نخستین بار قرار بود او را ملاقات کنیم.

پس از مدتی به خانۀ Ana Luisa رسیدیم و دریافتیم که وی و خانواده اش مشتاقانه انتظار Felipe را می‌کشیدند. Ana به شدت مشتاق بود تا دست جدیدش را امتحان کند. همۀ خانواده جمع شده بودند و Ana در حضور آنان این هدیه را که از طرف Felipe و خانوادۀ Ana بود دریافت کرد.

او بازوی مصنوعی را روی ساعد خود نصب کرد و انگشتانش را تکان داد و اشکهای شوق از چشمانش سرازیر شد.

enable-brazil-Fdreamtrue

او به Felipe گفت: «فوق العاده است. نمی‌توانم احساسم را بیان کنم.» و مادرش نیز افزود: «واقعا خارق‌العاده است. مانند یک رؤیاست که به واقعیت پیوسته است.»

وقتی از Felipe پرسیدیم هنگامی که برای نخستین بار این دست مصنوعی ساختۀ خود را به صورت حضوری به یک دریافت‌کننده تحویل داده چه حسی داشته پاسخ داد: «واقعا خیلی لذت بخش است که شما با انجام دادن یک کار کوچک بتوانید یک نفر را اینقدر خوشحال کنید.»

enable-brazil-FanaL

اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید.

منبع: Enabling the future

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *