عبارت کلیدی اگزواسکلتون در Google Trends

ابزار Google Trends با قدرت بالا و سادگی دسترسی تکرار کلید واژه‌های جست و جو را نشان می‌هد. همچنین میزان محبوبیت کلید‌واژه‌ها در مکان‌ها و زمان‌های مختلف را در دسترس کاربر قرار می‌دهد. در این نوشتار نتایج مربوط به اسکلت بیرونی با واژه Exoskeleton در Google Trends را نشان داده‌ایم. با نگاه کردن به این نتایج می‌توان میزان رشد یا افت علاقه به اسکلت بیرونی را بررسی کردیم. همچنین میزان جست و جوی این کلید واژه در مقایسه با سایر واژه‌ها قابل مشاهده است. این داده‌ها را می‌توان براساس کشور تا پنج عنوان برای مقایسه در کنار یکدیگر نشان داده شده است. با مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

عبارت کلیدی اگزواسکلتون در Google Trends

Exoskeleton  و Exoskeletons

اطلاعات Google Trends از سال ۲۰۰۴ تا کنون برای عبارات exoskeleton، exoskeletons، powered exoskeleton و powered exoskeletons نشان می‌دهد که عبارت exoskeleton محبوب‌ترین انتخاب در میان کاربران گوگل است. بیشترین میزان جست‌وجوی این عبارت در نوامبر سال ۲۰۱۴ (آبان و آذر ۱۳۹۳) وجود داشته است. سایر اطلاعات این جست‌وجو براساس این تاریخ بهنجار شده است.

Exoskeleton  و Exoskeletons in google trends

در این دوران دو اتفاق مهم با عبارت اسکلت بیرونی پیوند داشته است. نخست انتشار بازی محبوب Call of Duty: Infinite Warfare در نوامبر سال سال ۲۰۱۶ (آبان و آذر ۱۳۹۵) که از اسکلت‌های بیرونی تخیلی در بازی استفاده کرده بود. دوم مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۶ که با شوت نمایدن توپ فوتبال در مراسم افتتاحیه در استادیوم سائوپائولو توسط Juliano Pinto در یک اسکلت بیرونی ویژه بیماران پاراپلژی زده شد. در حوالی این زمان اتفاق دیگری  وجود ندارد که توجه عام را به اسکلت بیرونی جلب کرده باشد. بنابراین می‌توان فرض کرد که انتشار بازی Call of Duty، که بیش از ۱۰ میلیون نسخه در از آن در سراسر جهان به فروش رفت، دلیل پیدا شدن یک قله ناگهانی در جست و جوی عبارت اسکلت بیرونی بوده است.

دقت کنید که Google Trends تمام نتایج جست و جو را نسبت به این نتایج نوامبر سال ۲۰۱۴ بهنجار کرده و نتایج سایر ماه‌ها بر اساس درصد نسبت به این ماه به نمایش گذاشته است.

نتایج جست و جو در Google Trends‌ در ایالات متحده آمریکا

نتایج جست و جو در Google Trends‌ در ایالات متحده آمریکا

محبوبیت عبارت exoskeleton و powered exoskeleton تقریبا برابر است. توجه کنید که علت ایجاد یک قله در نتایج جست و جو در آوریل ۲۰۲۲ مشخص نیست. در این تاریخ نتایج در ایالات متحده و جهان هر دو یک قله را تجربه کرده است. در داده‌های بالا مشهود است که تا سال ۲۰۱۶ افراد بیشتری کلیدواژه exoskeleton را جست و جو کرده‌اند. پس از آن این واژه کمتر و کمتر در جست و جوها ظاهر شده است. در نهایت در سال ۲۰۲۲ یک قله دیگر در جست و جوی این کلیدواژه ایجاد شده است.

جست و جوهای مشابه

یکی دیگر از امکانات Google Trends مشاهده نتایج جست و جوی مشابه کاربران است. در این مورد می‌توان دید احتمال اینکه افرادی که عبارت exoskeletons را جست و جو کرده‌اند، به دنبال اطلاعاتی در مورد حشرات (insects) و حیوانات (animals) باشند بیش از سایر دسته‌ها است. در این مورد تفاوتی در جست و جو در داخل ایالات متحده یا خارج آن وجود ندارد. به عبارتی گفته بالا در سطح جهانی صادق است. پس در نتایج گوگلی نویزی مربوط به جست و جوی عبارت اگزواسکلتون هست که شامل داده‌های بازی، جست و جو در مورد موجودات زنده،حشرات و موارد تخیلی است. جدای از این Google Trends یکی از معدود ابزارهای در دسترس برای بررسی میزان علاقمندی عموم به فناوری اگزواسکلتون است.

Exoskeleton  و Exoskeletons google trends

مقایسه با سایر نتایج جست و جو

مقایسه عبارات از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که exoskeleton‌ بیش از عباراتی مانند exosuit یا wearable robotics تکرار شده است. در این مورد عبارت wearable می‌توان رشدی را مشاهده کرد. تا جایی که در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر۱۴۰۱) بیشترین میزان را دارد. کاربران گوگل به عبارت 3D printing‌ نیز علاقمند بوده‌اند که در این‌جا برای مقایسه استفاده شده است. در نهایت می‌توان میزان جست و جو برای exoskeleton را با سایر فناوری‌ها مقایسه کرد. Virtual reality به تدریج افت داشته است و جست و جو برای Artificial Intelligence بیشتر شده است. این افزایش احتمالا به علت اعلام ابزارهای هوش مصنوعی مایکروسافت و گوگل و ChatGPT بوده است. در مقایسه با این عبارات، exoskeleton با افت و خیز کمتری همراه بوده است. اگزواسکلتون از سال ۲۰۰۴ تا کنون میزانی پایدار را به خود اختصاص داده است.

exoskeleton google ternds data comparing

نتیجه گیری در مورد کلمه اگزواسکلتون در Google Trends

در مقام جمع  بندی باید گفت که داده‌های Google Trends را باید با احتیاط تحلیل کرد‌ه‌. چراکه موارد اسکلت بیرونی تخیلی با سایر اطلاعات پزشکی و صنعتی در هم آمیخته است. در مورد اگزواسکلتون در طی پنج سال میزان جست و جو ثابت باقی مانده است. در مقایسه با سایر فناوری‌ها این کلیدواژه تغییر ناگهانی نداشه است. بنابراین شاهدی برای این گفته وجود ندارد که اسکلت بیرونی اینک در میان عموم جاافتاده‌تر از قبل استد یا در حال افول است.


Superpower کتابی برای معرفی پوشیدنی ها
ساخت پروتز رباتیک با بازیافت وسایل الکترونیکی


منبع: exoskeletonreport

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *