دانش‌آموز یونانی جوانترین سازندۀ ربات انسان‌نما در اندازۀ واقعی

Dimitris Hatzis Troopy robot

رباتیک شاخه‌ای آسان از مهندسی نیست. سال‌ها طول می‌کشد تا بهترین مهندسین مکانیک بتوانند وارد عرصۀ ساخت ربات شوند. Dimitris Hatzis، دانش‌آموز ۱۵ ساله از  Kavala در شمال یونان، که یک ربات انسان‌نما با اندازۀ انسان واقعی را با چاپ سه‌بعدی ساخته،  در حال تبدیل شدن به جوانترین کسی است که موفق به ساخت ربات انسان‌نما شده است. ربات Dimitris که آن را Troopy نامیده است، بخشی از پروژۀ متن باز InMoov است.

پروژۀ InMoov که به رهبری Gael Langevin طراح و مجسمه‌ساز فرانسوی اجرا می‌شود، نخستین ربات منبع باز در اندازۀ انسان واقعی است که با چاپ سه‌بعدی ساخته می‌شود. این یک پروژۀ ربات انسان‌نمای چاپ سه‌بعدی است که هر شخصی می‌تواند با در اختیار داشتن یک چاپگر سه‌بعدی با قابلیت چاپ قطعه‌هایی با بیشینه اندازۀ ۱۲×۱۲×۱۲ سانتی‌متر و دارا بودن کمی مهارت‌های ساخت، مبادرت به ساخت آن کند.

Dimitris Hatzis InMoov robot

Dimitris، تحت تأثیر فیلم فولاد واقعی (Real Steel)، آغاز به بررسی امکان ساخت یک ربات کرد. وی در حین این بررسی، با پروژۀ InMoov آشنا شد و آن را پایۀ پروژۀ خود قرار داد. بنابراین ربات Troopy با بکار بردن دستورالعمل‌های موجود در بستر متن باز ساخته شد. یک سال خوب و سرشار از تلاش طول کشید تا Dimitris موفق به ساخت این ربات انسان‌نمای کاملاً کاربردی شد.

جالب توجه است که با وجود تمام دستورالعمل‌ها، تنها شش تن در دنیا توانسته‌اند ربات انسان‌نمای InMoov را بسازند که Dimitris جوان‌ترین آن‌هاست. سازندگان موفق دیگر، شامل Gael Langevin، دو روسی، یک ایتالیایی و یک آلمانی می‌شوند. Dimitris گفته است که در طول ساخت این ربات، در تماس پیوسته با دیگر طراحان موفق بوده است.

Dimitris Hatzis humanoid robot

ربات Troopy، که کار بر روی آن ادامه دارد، دارای درازای ۱٫۸۵ متری است و زبان انگلیسی را روان صحبت می‌کند. این ربات می‌تواند حرکتهای انسان را تقلید کند و دارای ویژگی حرکت دادن مستقل سر، چشم، بازوها و دست‌هاست. این ربات در جشنوارۀ انفورماتیک صنعتی i2fest 2015 که در Kavala برگزار شد، جایزۀ مقام نخست را برای Dimitris به ارمغان آورد.

 Dimitris Hatzis InMoov

منبع:  damngeeky.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *