IHMC و اسکلت های بیرونی Quix‌ و Eva(بخش دوم)

IHMC پیشینه‌ای دیرین در پژوهش‌های اسکلت بیرونی دارد. از فواید احتمالی اسکلت بیرونی می‌توا به افزایش مقاومت، افزایش قدرت، کاهش بار روی مفاصل، تمرین‌های مقاومتی، توانبخشی پس از آسیب و افزایش میزان تحرک در افراد دارای معلولیت اشاره کرد. این شرکت دو اسکلت بیرونی Quix‌ و Eva را راه رفتن و استفاده حین کار ساخته است. در ادامه این مقاله از مجله فناوری‌های توان افزا وپوشیدنی به معرفی IHMC و اسکلت‌های بیرونی آن می‌پردازیم.

working in a power plant

اسکلت بیرونی Eva

انگیزه گروه توسعه دهنده‌ی Eva از طراحی این اسکلت بیرونی، کمک به گروه خاصی از کارکنان و نیروی کار است.

اسکلت بیرونی Eva به طور اختصاصی برای کارکنای Hanford Site Tank Farms طراحی شده است. این اسکلت بیرونی فعال پایین تنه می‌تواند بار سنگین تجهیزات حفاظتی را از بدن کاکنان دور کند. Eva‌ ضمن همراهی با طیف طبیعی حرکت کاربر را پشتیبانی کند. در عین حال طراحی این وسیله به گونه‌ای است که حرکات کاربر را محدود نمی‌کند، در نحوه قرارگیری بدن برای کار مداخله ایجاد نمی‌کند و انجام کارهای بدنی را ساده می‌سازد.

پروژه Eva با همراهی آزمایشگاه‌های ملی Sandia و موسسه فناوری Georgia برای ارزیابی سامانه‌های رباتیک پوشیدنی و نحوه‌ی استفاده از آن در محیط‌های دیگر تعریف شد. این پژوهش توسط وزارت انرژی آمریکا پشتیبانی می‌شود. همکاری سازمان‌های پژوهشی در این طرح سبب می‌شود میزان کارایی Eva و سایر اسکلت‌های بیرونی موجود به همراه نسخه‌های بروزرسانی شده آن‌ها به درستی انجام شود.

نحوه کارکرد اسکلت بیرونی Eva

اسکلت بیرونی Eva‌ نیرویی خارجی(کشش و انقباض) به لگن، زانو، قوزک پا و ناحیه کف پایی وارد می‌کند. در عین حال امکان حرکت در سایر جهات را به صورت منفعل فراهم می‌کند. قوزک پا به کابل‌هایی متصل است که به عملگرهای داخل کوله‌ی این وسیله وصل می‌شود. این اسکلت بیرونی یک کپسول SCBA دارد که به سادگی جدا یا سوار آن می‌شود. Eva طراحی ماژولار نیز دارد. به این صورت اتصالات هر مفصل را می‌توان جابه‌جا کرد تا با نیازهای کاربران مختلف سازگار شود.

به گفته دکتر Robert Griffin، دانشمند و پژوهشگر و از اعضای هدایت کننده طرح‌های شرکت IHMC، همکاری آزمایشگاه‌های Sandia و Georgia Tech برای گروه توسعه دهنده اسکلت بیرونی بسیار مهم است. کار در مکان‌هایی مانند نیروگاه‌ها می‌تواند بسیار طاقت فرسا و سخت باشد.  گروه بر این باور است که اسکلت بیرونی Eva‌ و دستگاه‌های مشابه آن برای ساده کردن کار لازم است.

اسکلتی بیرونی ویژه نیروگاه های تولید انرژی

در برخی نیروگاه‌های تولید برق نه تنها کار فیزیکی بسیار دشوار است، بلکه تجهیزات ایمنی نیز می‌توانند کاربر را خسته کنند. این تجهیزات ایمنی همچنین می‌تواند دوره مفید کار افراد کاهش دهند. بسیاری از کارگران این گونه مکان‌ها دچار آسیب‌های حرکتی می‌شوند.

در صورتیکه این حجم از نیروی وارده به بدن کارکنان به شکلی از بدن آنان دور شود، می‌توان از آسیب‌های دراز مدت پیشگیری کرد. به این صورت افراد با حفظ سلامت فیزیکی بازنشسته می‌شوند.

بهینه سازی دائمی Eva در IHMC

IHMC نرم‌افزار کنونی Eva را آزمایش نیز می‌کند. هدف بهینه سازی الگوریتم‌هایی است که به کمک آن Eva‌ بار اسکلتی-عضلانی وارده را کاهش می‌دهد. این کار با اندازه‌گیری و توجه به فعالیت عضلانی کاربر انجام می‌شود.

در کنار این پژوهش‌ها، آن‌چه در Georgia Tech در مورد فعالیت بیومکانیکی فرد هنگام کار یدی انجام می‌شود به گروه کمک خواهد کرد یک دستگاه کاربردی طراحی کنند. دستگاهی که عملا برای کارکنان نیروگاه‌ها مفید باشد.

تا کنون تاکید بر توسعه‌ی دستگاهی بوده است که حضور آن برای کاربر محصوص نباشد و حرکات وی را محدود نکند. این مهم در پژوهش‌های پیشین اسکلت بیرونی نادیده گرفته شده بود. اما گروه IHMC به صورت دائم در حال بهینه ساختن اسکلت بیرونی، سبک ساختن آن، بهبود علمگرهای این وسیله و ساخت اجزای الکترونیکی ویژه این وسیله هستند.


IHMC و اسکلت های بیرونی Quix‌ و Eva(بخش نخست)
کاربرد و فواید اسکلت های بیرونی مختلف برای سکته مغزی
چگونه اسکلت های بیرونی بر محیط کار تأثیر میگذارند؟


منبع: IHMCnews

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *