دستگاهی جدید برای تشخیص زودهنگام پوسیدگی‌ها

دستگاهی جدید برای تشخیص زودهنگام پوسیدگی‌ها

پوسیدگی دندان یکی از چیزهایی است که هر چه سریع‌تر از وجود آنها مطلع شوید، بهتر است. قطعاً بازرسی دندانپزشک و اشعۀ ایکس به این کار کمک خواهند کرد. حال یک دستگاه جدید دستی طراحی شده است تا تشخیص پوسیدگی دندان را باز هم سریع‌تر کند. این دستگاه Ortek ECD نام داشته و با استفاده از الکتریسیته به شکار پوسیدگی‌ها می‌رود.

مینای دندان‌ به خودی خود رسانای الکتریسیته نیست ولی هنگامی که حتی کوچکترین پوسیدگی در آن به وجود می‌آید (و مایع عاجی نشت می‌کند) تبدیل به رسانا می‌شود.

دستگاه دستی ECD تشخیص پوسیدگی دندان که توانش را از طریق باتری تأمین می‌کند، دارای یک نوک منتقل کنندۀ الکتریسیته است. هنگامی که این نوک به دندان‌ها متصل می‌شود اگر مایع عاجی نشت کرده باشد می‌تواند مدار خود را کامل کرده و دندانپزشک را از این موضوع آگاه کند.

همچنین این دستگاه می‌تواند با تعیین میزان مایع نشست کرده، شدت پوسیدگی را مشخص کند. طبق گزارش‌ها، این دستگاه در آزمایش‌های آزمایشگاهی و انسانی توانسته است پوسیدگی‌ها را در نخستین مراحل شکل‌گیری با دقت ۱۰۰ درصد شناسایی کند.

شرکت Ortek به تازگی موفق به کسب حق ثبت اختراع ECD شده است. این دستگاه iD8 دانشکدۀ دندانپزشکی دانشگاه Stony Brook شهر York توسعه داده شده است. اکنون این شرکت به دنبال تجاری‌سازی، دریافت تأییدیۀ سازمان غذا و داروی ایالات متحده و بازاریابی جهانی است.

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *