پاناسونیک به زودی تولید انبوه رباتهای اسکلت خارجی را آغاز خواهد کرد

panasonic-assist-suit-awn-03-exoskeleton-suit

پاناسونیک به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد برای کمک به کمبود کارگران ساختمانی و کشاورزی برای جابجایی بارهای سنگین، رباتهای اسکلت خارجی خود را (که خیلی شبیه به رباتهای فیلم Aliens هستند) به صورت تولید انبوه از ماه سپتامبر روانۀ بازار کند.
ربات کمک حرکتی پاناسونیک که AWN-03 نام دارد، یک میلیون ین (برابر با ۵۲۲۲ پوند یا ۸۱۵۸ دلار) قیمت دارد و معادل حداکثر ۱۵ کیلوگرم نیرو تولید می‌کند. این ربات پوشیدنی برای افراد بالغی با وزن ۵۰ تا ۸۰ کیلوگرم طراحی شده و خود ۶ کیلوگرم وزن دارد (البته بدون باتری).
این ربات اسکلت بیرونی به کمک تسمه‌هایی در نواحی کتف‌ها، کمر و یکی از ران‌ها به بدن متصل می‌شود. حسگرهای تعبیه شده در ربات سیگنالهایی را برای حرکت خودکار موتورها ارسال می‌کنند که در نهایت باعث کاهش نیروی اعمالی کاربر برای جابجایی اجسام سنگین و کاهش استرس ناحیۀ کمر و ستون فقرات می‌شود.
این ربات توسط ActiveLink، بازوی تحقیقاتی رباتیک پاناسونیک، ساخته شده است. پاناسونیک و شریک تجاری توزیع کنندۀ ربات، Tatsumi Shokai، حتی حاضرند این ربات را به شرکت‌هایی که استفادۀ دائمی از آن ندارند اجاره دهند.

power-loader-exoskeleton-aliens

ربات اسکلت خارجی فیلم Aliens – کمپانی فاکس قرن بیست و یکم

شرکت ActiveLink در یک تیزر تلویزیونی اظهار می‌کند: «انسانها با پا به سن گذاشتن قوای بدنی و ماهیچه ای خود را از دست می دهند. هدف ما این بود که یک سامانۀ حمایتی و کمک حرکتی برای آن‌ها بسازیم. مردم زمانی که پا به سن می‌گذارند تجربۀ بیشتری کسب می‌کنند. به کمک این سامانه آن‌ها می‌توانند حتی در زمان پیری نیز فارغ از شرایط بدنی خود به کار ادامه دهند. زمانی که تفاوتها در توانایی‌های جسمی مانند قدرت بدنی، سن و سال و جنسیت از میان برداشته شوند ما می‌توانیم جامعه‌ای فارغ از محدودیت‌های توانی و حرکتی داشته باشیم. گروه پاناسونیک علاقه‌مند است در این زمینه به شما کمک کند.»
پاناسونیک نخستین بار در سپتامبر ۲۰۱۴ برنامه‌های خود را برای ساخت سامانه‌های اسکلت خارجی اعلام کرد. در آن زمان این شرکت مشغول ارزیابی نمونۀ اولیۀ AWN-02 با یک باتری هفت کیلوگرمی بود.

پاناسونیک برای نشان دادن کارایی و به عنوان بخشی از آزمون اعتبار سنجی محصول خود، با کارگران باربر مصاحبه کرده و آزمونهای موفقیت آمیزی در انبارهای توزیع بندر اوزاکا داشته است.
با این حال زمانی که اسکلت خارجی برای فروش عرضه شود، چارچوب آن برای کاربری‌های صنایع مختلف، از کشاورزی گرفته تا کارهای سالن‌های تولید تغییر خواهد کرد.

منبع: ibtimes.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *