تماشا کنید: این معلول که از گردن به پایین فلج است با ذهن خود اسکلت بیرونی را کنترل می‌کند!

paralysed-rex-exoskeleton

یک جوان بریتانیایی معلول که توانست به کمک یک فناوری پیشرفتۀ رباتیک دوباره راه برود می‌گوید گامهای وی می‌تواند برای سایر معلولان نویدبخش روزهای خوبی باشد.

Rob Camm جوانی ۲۱ ساله که در یک حادثۀ رانندگی از ناحیۀ گردن به پایین فلج شد، نخستین کسی است که با وجود وضعیت tetraplegic و لزوم اتصال لولۀ تنفسی به وی توانست یک اسکلت خارجی را به کمک نیروی ذهن خود حرکت دهد.

این ربات که Rex نام دارد توسط یک کلاه حاوی ۷۹ الکترود که امواج مغزی را می‌خوانند کنترل می شود. یک رایانه این امواج را به سیگنالهایی تبدیل می‌کند که باعث حرکت پاهای هیدرولیکی می‌شود.

Rob می‌گوید:

«بیست سال پیش تلفنهای همراه وسایلی بزرگ و زمخت بودند اما اکنون از آنجا به جایی رسیده‌ایم که iphone و چیزهای مشابه را داریم. پیشرفت فناوری در طول بیست سال بسیار شگفت انگیز بوده است. ببینید الان اسکلتهای بیرونی چه کارهایی را می‌توانند انجام دهند. حال تصور کنید تا بیست سال آینده چه کارهایی از آن‌ها بر خواهد آمد.»

paralysed-rex-exoskeleton-Tetraplegic-Rob-Camm-robotic-man.jpg

Rob که یک بازیکن راگبی بود می‌خواست تحصیلات خود را در دانشگاه York آغاز کند که آن حادثۀ دلخراش در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ زندگی وی را دگرگون کرد.

paralysed-rex-exoskeleton-2

او نه ماه در بیمارستان بستری بود و اکنون هم بر روی ویلچر است و برای نفس کشیدن نیاز به یک لولۀ تنفسی دارد.

او از ماه آوریل همکاری خود را با دفتر شرکت Rex Bionics در بریتانیا و رم آغاز کرد. یکی از هفده اسکلت خارجی ساخته شده توسط این شرکت در یک مرکز تخصصی در Northampton قرار داده شد تا Rob بتواند به آنجا برود و با آن کار کند. امید می‌رفت او روزی بتواند این دستگاه را با حرکتهای چشم و انجام ایمپلنت کنترل کند.

Rob می‌گوید:

«بیشتر افراد برای کنترل این وسیله از joystick استفاده می‌کنند. اما من به خاطر وضعیتی که دارم نمی‌توانم این کار را انجام دهم. کاری که مسئولان Rex از من خواستند انجام دهم آن بود که فرآیند راه رفتن با Rex را در ذهن خود تصور کنم.»

«بدین معنی که مثلاً تصور کنم پای چپم بلند می‌شود، به جلو می‌رود، پایین می‌آید و به همین ترتیب… این بخش یادگیری اولیه و تطابق (mapping) بود و Rex می‌توانست با این کار بفهمد باید منتظر چه دستوری باشد. اکنون من برای کنترل کردن این وسیله تنها به راه رفتن فکر می‌کنم و Rex این کار را انجام می‌دهد.»
«اینکه تنها به انجام دادن کاری فکر کنید و عملاً همان اتفاق بیافتد واقعاً تجربۀ فوق‌العاده‌ای است!»

منبع: mirror.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *