قدم زدن معلولان در خیابان با اسکلت بیرونی جدید ReWalk

rewalk-exo-6

Robert Woo به ما نشان می‌دهد که اسکلتهای بیرونی رفته رفته از محیطهای درمانی به سمت خیابانها بیرون می‌آیند. چند روز پیش یک فرد معلول پایین‎تنه در حالی که یک جفت پای رباتیک پوشیده بود از یکی از اتاقهای هتلی در نیویورک بیرون آمد و به سیل جمعیت پیادۀ محلۀ Manhattan پیوست.

این فرد که Robert Woo نام دارد می‌خواست اسکلت بیرونی تازۀ شرکت اسرائیلی ReWalk را به نام ReWalk Personal 6.0 به نمایش بگذارد. این کار باعث شد عده‌ای نسبت به وسیلۀ او کنجکاو شوند اما نیویورکی ها با سرعت از کنار او می‌گذشتند.

هدف ReWalk آن است که این فناوری را به نحوی به زندگی روزانۀ مردم وارد کند.

Larry Jasinski مدیر عامل این شرکت می‌گوید:

«طراحی این وسیله همواره بر اساس استفاده از آن در جامعه بوده است.» وی همچنین بیان داشت که Amit Goffer مخترع سامانۀ ReWalk هرگز نمی‌خواست اسکلتی خارجی بسازد که تنها در شرایط درمانگاهی برای توانبخشی یا در محیطهای امن و داخل منزل از آن استفاده شود. او همواره از خود می‌پرسید چه چیزی این وسیله را در جامعه کاربردی می‌کند؟ آیا با این وسیله می‌توان از لبۀ پیاده رو رد شد؟ …»

rewalk-exo-6-2

مسئولان آمریکایی پیش از این برای نسخۀ پیشین سامانۀ ReWalk اجازه نامۀ استفاده برای افراد دچار آسیبهای ستون فقرات به دو صورت کلینیکی و شخصی را صادر کرده بودند. این سامانه تا کنون تنها اسکلت بیرونی تأیید شده برای کاربردهای وسیع است. بدین معنی که این وسیله تنها اسکلت بیرونی است که به محیط بیرون از بیمارستان راه یافته است.

Jasinski می‌گوید تا کنون ۶۶ نفر محصولات ReWalk را خریده و به منزل برده‌اند. یازده تن از آنان هزینۀ این وسیله را از شرکتهای بیمۀ خود دریافت کرده‌اند.

به نظر می‌رسد این شرکت نسبت به نزدیکترین رقیب خود یعنی Ekso Bionics بهتر عمل کرده است. اسکلت بیرونی شرکت Ekso سال گذشته تنها توانست مجوز استفادۀ کلینیکی را آن هم به شرط حضور ناظر درمانی هنگام استفاده از آن دریافت کند. سومین محصول مهمی که پا بدین بازار گذاشته، Indego محصول یک شرکت تجهیزات پزشکی به نام Parker Hannifin است و در حال حاضر مراحل آزمونهای کلینیکی را به منظور نشان دادن صلاحیت استفاده به صورت کلینیکی و شخصی طی می‌کند.rewalk-exo-6-3

ساختار مکانیکی نسخۀ ششم ReWalk نسبت به نسخه‌های پیشین دگرگونی خاصی نداشته است. این سامانه هنوز از سروو موتور در ناحیه‌های نشیمنگاه و زانوها برای تأمین نیروی راه رفتن استفاده می‌کند و همچنان برای تشخیص جابجایی وزن و برداشتن گام بعدی از شتاب سنج بهره می‌برد. در عین حال به‌روز رسانی‌های مهمی هم در بخشهای سخت‌افزاری رخ داده است. حلقه‌های نگهدارندۀ پاها نازکتر شده‌اند؛ تسمه‌های حمایت کننده وزن را به شکل یکنواخت‌تری بر روی کل بدن توزیع می‌کنند؛ همچنین کوله پشتی نیز که برای نگهداری پردازنده استفاده می‌شود کوچکتر شده است.

Robert که یک معمار و شدیداً علاقه‌مند به طراحی است، پیش از این بارها نسخه‌های پیشین ReWalk را آزموده و پیشنهادهای بسیاری برای بهبود آن داده است. مثلاً حلقه‌های نگهدارندۀ نسخۀ پیشین باعث خراشیدگی پوست زانوهای او می‌شدند. این مشکل با بازتوزیع وزن میان حلقه‌های شکم و ران حل شد. وی می‌گوید ReWalk واقعاً به نظرهای کاربرانش اهمیت می‌دهد.

افزون بر این او به این شرکت برای آسانتر کردن پوشیدن اسکلت خارجی مشاوره داد. وی می‌گوید این مسأله برای کسی که می‌خواهد این وسیله را هر روز بر تن کند بسیار مهم است. او این تجربه را با تجربۀ استفاده از یک دوچرخۀ توانبخشی با تحریک الکتریکی که وی پس از حادثۀ معلولیتش خرید مقایسه می‌کند. او پیش از استفاده از این وسیله ناچار بود پاهای خود را با الکترودهایی بپوشاند. این کار ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و باعث شد تا او پس از سه سال دیگر از این وسیله استفاده نکند.

ReWalk برای حل این مشکل حلقه‌های اصلی پاها که امکان جابجایی پاها را به سمت درون و بیرون وسیله فراهم می‌کرد با حلقه هایی جایگزین کرد که تنها امکان جابجایی بیرونی دارند. این کار باعث راحت‌تر شدن پوشیدن این وسیله می‌شود.

افزون بر این Robert می‌گوید تقویت حمایت در ناحیه شکم باعث شده تا وی بتواند هنگام پوشیدن وسیله به طرف پایین خم شده و خود بخش هاپا را بدون ترس از افتادن بر تن کند. در نسخه‌های پیشین حضور یک همراه برای کمک به پوشیدن وسیله الزامی بود. اما اکنون او می‌تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه به تنهایی این کار را انجام دهد.

نسخۀ ششم ReWalk شامل به‌روز رسانی‌های نرم‌افزاری نیز بوده است. راه رفتن با این وسیله نرمتر شده (و کمتر شبیه به مارشهای نظامی سربازان است)، مکانیزم توقف ساده‌تر گشته و بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها بهبود زیادی یافته است. کاربر برای کنترل وضعیت وسیله، ابزاری مانند ساعت مچی را به دست می‌کند و با آن می‌تواند حالتهای نشستن، ایستادن، راه رفتن و پله را انتخاب کند.rewalk-exo-6-4

Jasinski تأکید کرد که حالت پله هنوز توسط مسئولان آمریکایی تأیید نشده است و بنابراین این ویژگی در محصولات قابل فروش این شرکت غیر فعال است. ReWalk اسناد مورد نیاز را در اختیار FDA قرار داده و امیدوار است به زودی بتواند این ویژگی را به تأیید آنان برساند. البته حالت پله در کانادا و اروپا که نظارتهای ساده‌تری دارند به تأیید رسیده است. از آنجا که Robert تابعیت کانادایی دارد، استفاده از حالت پله را در هتل برای ما به نمایش گذاشت 🙂

آقای Woo معمولاً پیاده‌روهای پر از دست انداز نیویورک را با ویلچر طی می‌کند. او از سال ۲۰۰۷ که به خاطر رها شدن یک قطعۀ فولادی از جرثقیل و برخورد به ستون فقرات او معلول شد نتوانسته راه برود. البته هیچ گاه هم به ویلچر علاقه‌ای نداشته است. هنگامی که نخستین اسکلتهای خارجی تجاری عرضه شدند او از نخستین کسانی بود که می‌خواست آن‌ها را امتحان کند. مجلۀ IEEE Spectrum در سال ۲۰۱۱ یعنی چهار سال پس از معلولیت او هنگامی که می‌خواست راه رفتن دوباره را با ربات اسکلت بیرونی Ekso در بیمارستان Mount Sinai در نیویورک فرا گیرد با او مصاحبه‌ای انجام داد.

او از آن پس تبدیل به یکی از آزمایش کنندگان اسکلتهای بیرونی شده و مشاوره‌های زیادی به شرکتهای سازنده می‌دهد و در آزمونهای کلینیکی آن‌ها شرکت می‌کند. مثلاً او در طی یک طرح مطالعاتی که در بیمارستان کهنه سربازان (VA) در Bronx در حال انجام است، یک‌صد جلسۀ یک ساعته را باید راه برود. پژوهشگران در این طرح می‌خواهند اثر راه رفتن معلولان پایین تنه را بر روی عوامل مختلفی از جمله حجم ماهیچه‌ها، تراکم استخوان، گوارش و گردش خون بررسی کنند.

اگرچه نتیجۀ این پژوهش هنوز مشخص نشده اما آقای Woo بنا بر تجربۀ شخصی خود به این نتیجه رسیده که اسکلتهای خارجی برای سلامتی مفیدند. وی می‌گوید شرکت کردن او در این پژوهش افزون بر اینکه وی را قادر می‌سازد هر از مدتی راه برود، باعث شده تا از شر درد ناشی از مواد درمانی مخدر که خیلی او را آزار می‌داد راحت شود و گوارش و گردش خون بهتر و گرفتگی ماهیچه‌ای کمتری داشته باشد.

قیمت محصولات ReWalk روندی کاهشی داشته اما همچنان ارزان نیست. نسخۀ ششم ۷۷ هزار دلار قیمت دارد. آقای Woo می‌گوید شرکت بیمه‌اش به هیچ وجه کمکی برای خرید آن به وی نمی‌کند. آنان حتی هزینۀ ویلچر او را هم ندادند. اما او خود مشغول پس‌انداز برای خرید یکی از این اسکلتهای خارجی است. او با افتخار می‌گوید نخستین کسی است که نسخۀ ششم را سفارش داده است. او می‌گوید: «بعد از امتحان کردن آن برای اولین بار، گفتم این عالیه! من می‌خوام یکی از اینا رو ببرم خونه… اسم منو به خریداراتون اضافه کنید!»

Robert و همسرش هفتۀ آینده باید برای انجام فرآیند گرفتن اجازه نامۀ استفاده از دستگاه به بیمارستان Mount Sinai نیویورک بروند. او در چند ماه آینده اسکلت بیرونی خود را تحویل خواهد گرفت. Jasinski مدیر عامل ReWalk می‌گوید گروه مهندسی ما باید آمادۀ آغاز مرحلۀ تازه‌ای از بهبودهای طراحی محصول باشد. شما تا زمانی که داخل اسکلت بیرونی نباشید آن را حس نخواهید کرد. هنگامی که Robert Woo اسکلت خارجی را به خانه ببرد صدها نکتۀ طراحی به ما خواهد آموخت.

منبع: IEEE Spectrum

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *