Project MARCH : طراحی اسکلت بیرونی توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی دلفت

پروژه‌ی مارچ (Project MARCH) را گروهی از دانش‌جویان دانشگاه فناوری دلفت (Delft University of Technology) کشور هلند تشکیل می‌دهند که در حال توسعه‌ی یک اسکلت بیرونی نوآورانه هستند. اسکلت بیرونی Project MARCH، از نوع فعال و رباتیک است که برای افراد آسیب نخاعی و پاراپلژیک طراحی شده است تا دوباره بایستند و راه بروند. هدف این پروژه، بازگرداندن توانایی حرکت به افراد ناتوان حرکتی و آسیب نخاعی است که در اثر بیماری یا تصادف به صندلی چرخ‌دار محدود شده‌اند. با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Project MARCH : طراحی اسکلت بیرونی فعال توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی دلفت هلند

فعالیت‌های ساده مانند خرید، بالا رفتن از پله و استفاده از سرویس بهداشتی برای افرادی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند بسیار دشوار است. بازگرداندن توانایی حرکتی، تجربه‌ی زندگی مستقل را برای افراد آسیب نخاعی فراهم می‌کند. با جایگزینی اسکلت بیرونی به جای صندلی چرخ‌دار، افراد آسیب نخاعی می‌توانند به راحتی و به صورت ایستاده با دیگران تعامل داشته باشند. افزون بر این، استفاده از اسکلت بیرونی، بهبود سلامت جسمانی و روحی را در پی خواهد داشت. استخوان‌ها و عضلات آ‌ن‌ها، قوی‌تر خواهد شد. خطر ترومبوس (thrombosis) و لخته شدن خون کاهش می‌یابد. عملکرد دستگاه گوارش بهتر می‌شود. کمردرد افراد ناشی از نشستن طولانی‌مدت بر صندلی چرخ‌دار کاهش می‌یابد. پروژه‌ی مارچ هم‌اکنون بر افراد آسیب نخاعی تمرکز دارد. در آینده، این پروژه برای افراد با بیماری ام‌اس (MS) و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) توسعه می‌یابد. یکی از ویژگی‌های مهم پروژه‌ی March، این است که اسکلت بیرونی به کمک چاپ سه بعدی ساخته می‌شود.

Project MARCH : طراحی اسکلت بیرونی فعال توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی دلفت هلند

هدف اصلی Project MARCH، طراحی و ساخت اسکلت بیرونی مناسب افراد آسیب نخاعی برای شرکت در رقابت Cybathlon است. در این رقابت فرد پاراپلژیک باید بتواند در مدت ده دقیقه با اسکلت بیرونی شش مانع تعریف شده در رقابت را طی کند بدون این‌که برای او ناراحتی ایجاد شود. شش مانع موانعی هستند که در زندگی روزمره برای افراد دارای صندلی چرخدار وجود دارند. شرکت‌های تجاری و گروه‌های آکادمیک و دانشگاهی با طراحی اسکلت بیرونی در این رقابت شرکت می‌کنند.

Project MARCH : طراحی اسکلت بیرونی فعال توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی دلفت هلند


در همین زمینه بخوانیم:

>>اسکلت بیرونی MARCH و سامانه ی بصری هدایت
>>آشنایی با پروژه اسکلت بیرونی MARCH دانشگاه Delft
>>پایان یک رقابت منحصر بفرد: Cybathlon 2016 المپیک سایبورگ ها


منبع: exoskeletonreport

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *