نمونۀ اولیۀ دستکش رباتیک Roboglove به دستان ناتوان در گرفتن اجسام کمک می‌کند

roboglove-weak-hand

انجام دادن کارهای روزمره‌ای مانند برداشتن یک فنجان یا گرفتن دستگیرۀ در برای بیمارانی که از اثرات صدمات، ALS یا ناتوانی عضلانی رنج می‌برند بسیار دشوار است. دلیل این مسأله می‌تواند مربوط به ضعف دستان یا ناتوانی در کنترل آن باشد. نمونۀ اولیۀ دستکش ساخت soft robotic به زودی خواهد توانست با خم کردن انگشتان این افراد، توانایی برداشتن و گرفتن اجسام را به آن‌ها باز گرداند. این دستکش که توسط یک گروه پژوهشی در دانشگاه هاروارد ساخته شده است، به نحوی طراحی شده که بتواند نیروی دست کاربر و توانایی حرکتی آن را افزایش دهد. این دستگاه به کمک پر کردن کیسه های کوچکی از آب که بر روی هر انگشت قرار می‌گیرد کار می‌کند. هنگامی که آب از مخزنی که به دور کمر بسته می‌شود به سمت انگشتان پمپ می‌شود، انگشت شست و بقیه انگشتان جمع می‌شوند و امکان در دست گرفتن جسم را فراهم می‌کنند. در حال حاضر این تنها کاریست که این دستکش می‌تواند انجام دهد. اما همین نیروی اندک برای برداشتن و جابجایی اجسام کوچک کافیست.

robotic.glove-weak-hand_.3x519

Conor Walsh، استاد مؤسسه مهندسی زیستی Wyss در دانشگاه هاروارد، به مجلۀ MIT Technology Review گفت: «عملکرد این دستکش خیلی ساده است. چون تنها لازم است آن را فشار دهید تا شاهد این حرکات پیچیده باشید. البته نکتۀ منفی این دستگاه آن است که در حال حاضر تنها همین یک حرکت را می‌تواند انجام دهد.»

robotic.glove-weak-hand_.4x519

این گروه پژوهشی که تحت نظارت Panagiotis Polygerinos استاد دانشگاه هاروارد کار می‌کند، بر این باور است که این فناوری تا سه سال آینده برای کارهای درمانی آمادۀ استفاده خواهد بود.

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *