راه رفتن یک معلول با استفادۀ همزمان از اسکلت بیرونی رباتیک و تحریک عصبی

ucla-ekso-bionics-stimulation

Mark Pollock به همراه تمرین دهنده‌اش – وی به کمک یک ربات اسکلت بیرونی توانسته است تا حدی کنترل پاهایش را به دست آورد. (عکس از Ekso Bionics و UCLA)

آیا امکان دارد این اسکلت بیرونی پوشیدنی انقلابی دیگر در حوزۀ پزشکی ایجاد کند و معلولان فلج پایین تنه را قادر سازد تا دوباره راه بروند؟ گویا نتایج پژوهشها و از جمله داده‌های به دست آمده از بیمار داوطلب Mark Pollock بسیار امیدوار کننده‌اند. Mark که در سال ۲۰۱۰ از ناحیۀ کمر به پایین فلج شده، پیش از این اسکلت بیرونی Ekso Bionics را آزموده بود. حال ویدئوی تازه منتشر شده از UCLA نشان از پیشرفت بیشتر آن دارد. این معلول ۳۹ ساله توانست به کمک این اسکلت بیرونی رباتیک ماهیچه‌های پاهای خود را کنترل کند، زانوهایش را خم نماید و صدها گام بردارد. افزون بر این، وی توانست طی فرایندی غیر تهاجمی (بدون نیاز به جراحی) موسوم به تحریک نخاعی از روی پوست (Transcutaneous spinal cord stimulation) تا حدی حس پاهای خود را بازیابد. این فرایند شامل ارسال جریانهای الکتریکی به پشت او با الکترودهای نصب شده در مکانهای خاصی از بدن است. Mark به کمک اسکلت بیرونی و فرایند تحریک الکتریکی توانست گامهای طبیعی‌تری بردارد.

این دستاورد بزرگ به Mark کمک کرد تا نخستین کسی باشد که با وجود فلج کامل پایین تنه بتواند تسلط کافی برای کار مداوم با این وسیلۀ رباتیک را داشته باشد.

V. Reggie Edgerton پژوهشگر ارشد و استاد زیست شناسی تلفیقی و فیزیولوژی، نوروبیولوژی و جراحی عصبی بیان داشت:

«باید گفت تا رسیدن به جایی که بتوانیم کاری کنیم تا معلولان فلج پایین تنه بتوانند به طور مستقل راه بروند هنوز راه دشواری در پیش داریم و بدان نقطه نرسیده‌ایم. اما همین که آنان بتوانند خود در فرایند راه رفتن مشارکت داشته باشند می‌تواند در سلامتی، روحیه و کیفیت زندگی آنان نقش موثری داشته باشد.»

برای آنکه مشخص شود چه میزان از کار را Mark و چه میزان را ربات انجام می‌دهد وسیله‌ای برای اندازه‌گیری داده‌ها به کار گرفته شد و مشخص شد که Mark به شکل ارادی زانوی خود را پیش و پس از تحریک عصبی بلند و آزاد می‌کرده است و این بدان معنی است که وی می‌توانسته هنگام راه رفتن به ربات کمک کند. یعنی در‌واقع ربات همۀ کار را انجام نمی‌داده است.

Mark را می‌توان انسانی خارق‌العاده دانست. او پیش از حادثۀ سال ۲۰۱۰، در سال ۱۹۹۸ بینایی خود را از دست داد. اما این حوادث تلخ هیچ گاه مانع رسیدن به هدفهایش نشد. او در مسابقه‌های آمادگی جسمانی در صحراها، کوهها و قله‌های یخی شرکت می‌کند و مقامهایی نیز به دست آورده است.

این اسکلت بیرونی رباتیک را شرکت کالیفرنیایی Ekso Bionics که سابقۀ ده سالۀ کار بر روی این سامانه‌ها را دارد ساخته است و قیمت آن حدود ۱۱۰ هزار دلار است. با آنکه قیمت این وسیله بسیار زیاد است اما اگر بتواند کسانی را که هیچ امیدی به راه رفتن دوباره ندارند راه ببرد ارزش خریدن را دارد.

منبع: Element14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *