ساعت فراهوشمند اشیائی که لمس می‌کنید را تشخیص می‌دهد

smartwatch door

«با گسترش اینترنت به اشیاء که در اصطلاح اینترنت اشیاء (IoT) نامیده می‌شود می‌توانیم راه‌هایی تازه برای تعامل افراد با محیط پیرامونشان ایجاد کنیم. EM-Sense با توانمند کردن افراد برای به دست آوردن آسان اطلاعات و قابلیت‌های اضافی با لمس اشیاء روزمره، می‌تواند تجربۀ اینترنت اشیاء را غنی‌تر کند»

با یک فناوری نوین، ساعت هوشمند شما می‌تواند اجسامی را که لمس می‌کنید شناسایی کند. مثلاً زمان‌هایی که یک لپ‌تاپ یا اره را بکار می‌برید و یا سوار موتورسیلکت هستید. این توانمندی می‌تواند فرصت‌هایی تازه برای برنامه‌های آگاه از متن فراهم کند.

این روش که EM-Sense دارد از رسانایی الکتریکی طبیعی بدن بهره می‌برد تا تشخیص دهد که فرد در حال لمس دستگاه‌های الکتریکی یا الکترومغناطیسی است. و بر اساس نویز الکترومغناطیسی متمایز ساطع شده از این دستگاه‌ها، بطور خودکار شیء را شناسایی کند.

Gierad Laput، دانشجوی دکتری در موسسۀ تعامل انسان و رایانۀ دانشگاه Carnegie Mellon می‌گوید: «این می‌تواند یک ویژگی برجسته برای ساعت‌های هوشمند باشد و آنها را نسبت به گذشته هوشمندتر کند».

او همچنین می‌افزاید که یک ساعت هوشمند مجهز شده به EM-Sense، می‌تواند درک بسیار دقیق‌تری از فعالیت‎های انسان، نسبت به آنچه با حسگرهای رایج تلفن همراه مانند شتاب‌سنج‌ها و ضربان‌سنج‌ها امکان‌پذیر است، داشته باشد.

بنابراین ساعت هوشمند می‌تواند هنگامی که پوشندۀ آن بکارگیری مسواک برقی را آغاز می‌کند یک زمان‌سنج را راه‌اندازی کند، هنگام لمس یک رایانۀ همراه قفل صفحه‌کلید را بدون رمز باز کند، یا هنگام آماده شدن صبحانه آخرین اخبار را پخش کند. پیوند این ساعت هوشمند با گوشی‌های تلفن همراه هوشمند و دیگر دستگاه‌های متحرک می‌تواند امکانات آن را بیشتر گسترش دهد.

smartwatch_stove_1170-770x460

Alanson Sample، دانشمند پژوهشگر Disney Research می‌گوید: «اکنون ما با شناسایی اجسامی که کاربران در حال تعامل با آنها هستند می‌توانیم درک متنی بیشتری از فعالیت‌های آنها داشته باشیم». EM-Sense می‌تواند میان اشیاء، بر پایۀ نویز الکترومغناطیسی پیرامونی که از خود ساطع می‌کنند، فرق قائل شود. بنابراین برای کارکردن این روش نیازی به تغییر اشیاء و یا داشتن برچسب‌های RFID نیست.

در سمپوزیوم نرم‌افزارهای رابط کاربری و فناوری UIST 2015 انجمن ماشین‌های محاسباتی که از هشتم تا یازدهم نوامبر در شهر Charlotte ایالت کارولینای شمالی برگزار شد، پژوهشگارن پیرامون EM-Sense بحث کردند.

Jessica Hodgins، معاون Disney Research می‌گوید: «با گسترش اینترنت به اشیاء که اینترنت اشیاء (IoT) نامیده می‌شود می‌توانیم راه‌هایی تازه برای تعامل افراد با محیط پیرامونشان ایجاد کنیم. EM-Sense با توانمند کردن افراد برای به دست آوردن آسان اطلاعات و قابلیت‌های اضافی با لمس اشیاء روزمره، می‌تواند تجربۀ اینترنت اشیاء را غنی‌تر کند».

smartwatch_fridge_1170-770x460

بدن انسان به عنوان آنتن برای EM-Sense بکار می‌رود. انتشارات الکترومغناطیسی متمایز اشیاء از هر عضو بدن که آنها را لمس می‌کند، از طریق بدن به الکترود پوشیده شده روی مچ دست می‌‎رسد. وسایل آشپزخانه، ابزار خودرو، ترازوهای الکترونیکی و دستگیره‌های در با قفل‌های الکتریکی از مواردی هستند که می‌توانند تشخیص داده و شناسایی شوند. حتی تمایز انواع گوناگون تلفن‌همراه نیز از یکدیگر امکان‌پذیر است.

Laput می‌گوید حسگر اثباتگر مفهوم با قطعات موجود در بازار ساخته شده است. او می‌افزاید که ساعت هوشمند پلتفرمی کامل را فراهم می‌کند چرا که ساعت در تماس با پوست است و همچنین یک رایانۀ بسیار توانا را برای پردازش سیگنال و اجرای برنامه در خود جا داده است.

پژوهشگران می‌توانند نویزهای پس زمینه را پالایش کنند لذا این روش می‌تواند دستگاه‌ها را در هر مکانی شناسایی کند. این روش‌ همچنین می‌تواند برای اشیاء بزرگ رسانا اما غیرالکتریکی مانند درها و نرده‌ها نیز بکار رود.

منبع:  futurity.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *