رسالت تازۀ فناوری: رفع مانع‌های پیش روی معلولان

tech-for-disabled

بیست و پنج سال از تصویب قانون حقوق معلولان آمریکا و اثرهایی که در این دو دهه و نیم بر جای گذاشته می‌گذرد. این قانون حمایتهای بی‌سابقه‌ای را برای معلولان در برابر تبعیض فراهم کرد و باعث جهت‌دهی به ساخت و سازها در حوزه‌های گوناگون شد به نحوی که برای معلولان نیز قابل استفاده باشند.

اگرچه این قانون خدمات بسیاری به معلولان در دنیای واقعی انجام داده اما در دنیای دیجیتال و مجازی، که هر روز نقش آن در زندگی ما پررنگتر می‌شود، هنوز مشکلاتی وجود دارد.

در همین حال، این فناوری است که بیشترین نیروی بالقوه را برای حل این مشکلات دارد. برای حل این مشکل بود که شرکت AT&T حدود سه ماه پیش رقابت Ability Challenge را برگزار کرد. این شرکت به همراه آزمایشگاه Abiity دانشگاه نیویورک یک‌صد هزار دلار جایزه برای راهکارهای مبتنی بر فناوری به منظور حل مشکلات معلولان در نظر گرفت.

بیش از ۶۰ درخواست شرکت در این رقابت از نقاط گوناگون دنیا ارائه شد. سازندگان ماهها وقت خود را صرف تعامل رودررو با معلولان نمودند تا بتوانند به مشکلات آن‌ها هنگام کار با فناوریهای مختلف پی ببرند. و امسال، درست یک روز پس از سالگرد تصویب قانون حقوق معلولان آمریکا، برندگان این رقابت مشخص شدند.

جایزۀ نخست ۲۵۰۰۰ دلاری به یک محصول نرم‌افزاری به نام Kinesic Mouse رسید. این نرم‌افزار به معلولان حرکتی امکان کنترل یک رایانه را تنها به کمک حرکتهای جزئی سر و تغییر در حالت صورت می‌دهد. سایر برگزیدگان از طیفهای گوناگونی بودند. از جمله وسیله‌ای حمل شدنی که به صورت برخط مکالمه‌های گروهی افراد را برای معلولان شنوایی یادداشت می‌کند یا فناوری اسکن اجسام پیرامون نابینایان. همۀ این محصولات نه تنها نشان‌دهندۀ آن بودند که فناوری چیزی است که معلولان می‌بایست بتوانند از آن بهره‌مند شوند، بلکه نشان‌دهندۀ آن بودند که فناوری می‌تواند معلولان را در استفاده از فناوری نیز یاری دهد.

در حالی که رقابت AT&T بیشتر بر روی ساختن محصولات تازه برای کمک به معلولان به منظور تعامل با فناوری تمرکز دارد، فعالیت‌های مشابهی هم توسط غولهای فناوری در درۀ سیلیکون در حال پیگیری است. مثلاً Facebook در حال کار بر روی راههای استفادۀ نابینایان از شبکه‌های اجتماعی است.

منبع: WIRED

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *